www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Jун 03, 2024 3:50 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS34567ELLIPSIS15»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Штука
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 11, 2011 12:44 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
pa kaj najdovte da ja ulovite koga e ribata na boleduvanje,zabarot i mestel protezi :lol: :lol:

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Штука
ТемаИспратеноCOLONПон Oкт 17, 2011 5:09 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONНед Maр 06, 2011 11:00 am
МислењаCOLON160
Lepi НапишиCOLON
... не знам шо те имат вознемирено па шо ти треба да напишиш „abe ne treskajte gluposti“. Секогаш слабите, неучените и невоспитаните луѓе се изразувет со зборој на кој не им е место! Доколку имаш твое мислење кажи го и поддржи го со Аргументи а не пишуваш празен текст. Пошто гледам не знајш, рибата Доктор е Лињакот ... Прочитај си за да знајш ;)
lepi ne se pali odma jas velam e doktor vo vodata zasto glavno meni i e bolnata i povredenata riba,ne kako linjakot koj e doktor na svoj nacin, a inace sakav da citiram deka taa ke opustosi voda i ke nema drugo osven nea toa e nogu tesko deka ke se sluci, glavno meni osven bolnata i povredenata riba i e belvicata i karasot koj kaj nas se korov vo site ezera,i gi gusat ostanatite tipovi na riba napr DOJRAN pitaj go poliz za nea on ima iskustvo so vodi bogati so stuka a za (ne treskajte gluposti)vo pravo si nemam sto da se kaze pozdrav....


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Штука
ТемаИспратеноCOLONПон Oкт 17, 2011 7:00 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
aleks НапишиCOLON
Lepi НапишиCOLON
... не знам шо те имат вознемирено па шо ти треба да напишиш „abe ne treskajte gluposti“. Секогаш слабите, неучените и невоспитаните луѓе се изразувет со зборој на кој не им е место! Доколку имаш твое мислење кажи го и поддржи го со Аргументи а не пишуваш празен текст. Пошто гледам не знајш, рибата Доктор е Лињакот ... Прочитај си за да знајш ;)
lepi ne se pali odma jas velam e doktor vo vodata zasto glavno meni i e bolnata i povredenata riba,ne kako linjakot koj e doktor na svoj nacin, a inace sakav da citiram deka taa ke opustosi voda i ke nema drugo osven nea toa e nogu tesko deka ke se sluci, glavno meni osven bolnata i povredenata riba i e belvicata i karasot koj kaj nas se korov vo site ezera,i gi gusat ostanatite tipovi na riba napr DOJRAN pitaj go poliz za nea on ima iskustvo so vodi bogati so stuka a za (ne treskajte gluposti)vo pravo si nemam sto da se kaze pozdrav....
aleks НапишиCOLON
abe ne treskajte gluposti
... Алекс, јас не се палам, туку ова шо го имаш напишано не му е место овдека, и нормално е дека ќе те предупредам на начинот со кој ти ми се обраќаш на мојот текст, кога друг не го прави тоа. И овај зборов "lepi ne se pali odma" не му е место на овдека :!: Како шо гледам можиш да објасниш на некој солиден начин, имаш мислење и си го напиша во денешниов текст. Како пример сам потврдуваш дека карасот е „коров“ во нашие езера. Па да, тој е исто донесен како и многу други риби па се размножуваат неконтролирано, шо исто може да се случи со штуката. Вејќе слушам колеги од Битола и Прилеп дека штуката влегла во Црна и дека не е се исто како и порано ...

П.С. Лињакот не е Доктор на свој начин, туку е Риба-Доктор, заради специфичноста на маснотијата која ја лачи нејзиното тело, така што останатите риби само со допир на лињакот се лечат од повеќе болести :!:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Штука
ТемаИспратеноCOLONПон Oкт 17, 2011 7:11 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
spustete ja topkata i diskutirajte bez ostri zborovi.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Штука
ТемаИспратеноCOLONПон Oкт 17, 2011 7:19 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Pred nekoja nedela, eden ribar koj ima kamp na Kozjak me ubeduvase deka proletta vo nekoe zalivce nasol, isfrleni od voda dve mali stukicki. Jas mu velam deka skoro e nevozmozno i da ne se prepoznal, ama covekot deluvase ozbilno.
Taka da nisto cudno da pocnat i stuki da ni gi pregrizuvaat koncite.
E sega od kade tamo stuka.
Postojat dve mozni pricini.
Nekoj da gi donel i namerno pustil tuka.
ili
Pred da se napravi Kozjackata brana da vlegle od Matka ( velat deka pri remontot i cistenjeto na Matka imalo uginati stuki od po 6-7 kila ). Ako e toa vistina vozmozno togas ovie mali stukicki se izvedeni na Kozjak, sto i ne e bas za raduvanje.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Штука
ТемаИспратеноCOLONПон Oкт 17, 2011 7:24 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
saso НапишиCOLON
Pred nekoja nedela, eden ribar koj ima kamp na Kozjak me ubeduvase deka proletta vo nekoe zalivce nasol, isfrleni od voda dve mali stukicki. Jas mu velam deka skoro e nevozmozno i da ne se prepoznal, ama covekot deluvase ozbilno.
Taka da nisto cudno da pocnat i stuki da ni gi pregrizuvaat koncite.
E sega od kade tamo stuka.
Postojat dve mozni pricini.
Nekoj da gi donel i namerno pustil tuka.
ili
Pred da se napravi Kozjackata brana da vlegle od Matka ( velat deka pri remontot i cistenjeto na Matka imalo uginati stuki od po 6-7 kila ). Ako e toa vistina vozmozno togas ovie mali stukicki se izvedeni na Kozjak, sto i ne e bas za raduvanje.
Stuki po vardar vrielo moze samo luge da go potvrdat toa koga ja ispustile branata so race gi sobirale uguseni a za kozjak nemam
slusnato e sega dali ke ima steta ne znam bidejki ima premnogu plaska i belvica i karas.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Штука
ТемаИспратеноCOLONПон Oкт 17, 2011 9:04 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
saso НапишиCOLON
spustete ja topkata i diskutirajte bez ostri zborovi.
... јас одамна играм со спуштена и планирам така да продолжам :mrgreen:
saso НапишиCOLON
E sega od kade tamo stuka. Postojat dve mozni pricini:
Nekoj da gi donel i namerno pustil tuka.
ili
Pred da se napravi Kozjackata brana da vlegle od Matka ...
... постојт и една можна трета причина :D Таа е најчеста за распространување на Риби во локални места, а се птиците. Икрата која се наоѓа во плиткото или залепена на трските/тревите, со затворањето на ногата/перајата на птицата несакано се земаат икрите и при слетување во друго Езеро/Река со отворање на перајата икрите доаѓаат во нов свет и таму продолжуваат да живеат ;)

...нешто од моите Штуки од на „Рајна“ ;)


[ img ]

[ img ]

[ img ]

http://img706.imageshack.us/img706/4138/11111iv.jpg


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Штука
ТемаИспратеноCOLONПон Oкт 17, 2011 9:37 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Ное 02, 2010 4:56 pm
МислењаCOLON2186
ЛокацијаCOLONСкопје
Lepi НапишиCOLON
... постојт и една можна трета причина :D Таа е најчеста за распространување на Риби во локални места, а се птиците. Икрата која се наоѓа во плиткото или залепена на трските/тревите, со затворањето на ногата/перајата на птицата несакано се земаат икрите и при слетување во друго Езеро/Река со отворање на перајата икрите доаѓаат во нов свет и таму продолжуваат да живеат ;)
Ubavo objasni Lepi, veruvam deka ja ima na Kozjak, stom Matka bila polna so stuka.
Ne se samo prazni muabeti.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Штука
ТемаИспратеноCOLONПон Oкт 17, 2011 10:06 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
jas garantiram deka na matka i treska pa i na vardar imaat izvadeno shtuki a i mnogu golemi imalo

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Штука
ТемаИспратеноCOLONПон Oкт 17, 2011 10:37 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Дек 08, 2010 10:34 pm
МислењаCOLON1072
ЛокацијаCOLONskopje
tocno e deka na skopska treska imase golemi stuki do prad 5-6 god i istite skoro izumrea odkoga ja ispustija matka odnosno na nivno mesto dojdoa ogromni pastrmki,sega znam deka ima nekolku vo vardar okolu kaskadata vo nerezi i toa odromni bile a za pomala ne sum slusnal deka nekoj isvadil.Sto se odnesuva za kozjak saso mozebi si bo pravo za coveckiot faktor no za toa deka se kacila nagore na paganje na voda tesko zatoa sto jasno e deka ribite se dvizat nadole na paganje na vodata a matka ja ispustija znaci nadole site ribi i zatoa ima(se) tolkavi pastrmki vo treska.Lepi vikas deka tret faktor pticite mislam deka e logicli no ne kako ikri doneseni bideeki ikra na suvo ne zivee,mosebi kako mali ribcinja doneseni od nakoja druga zemja na.pr grcija vo ustata na nakoja ptica kormoran,pelikan ... sto bese slucaj pred 15god koga pticite donesoa na matka nekoja africka riba ratese do 5-6cm i bese bela sega neznam dali ja ima uste bideeki tesko ke prezivee pokraj pstrmkata.I jas mislam deka nekoja gluperda si prezemala na svoja raka i poribila nekoe parce stuka sto za nekoe vreme ke vladee so ezeroto

_________________
...?


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS34567ELLIPSIS15»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 4 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum