www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Jун 03, 2024 3:57 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «123456ELLIPSIS15»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Штука
ТемаИспратеноCOLONНед Aпр 03, 2011 8:52 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Maр 24, 2011 12:21 pm
МислењаCOLON189
Kod nas /u Srbiji/ je posle lovostaja , od 01.04. dozvoljen ribolov stuke.
Ali jos neki dan cemo je postedeti, kazu da ima jos da se nije izmrestila do kraja. Bar u ovom delu Srbije gde ja pecam ( Juzna Morava, od Vladicinog Hana pa nizvodno do Leskovca).
Prosle jeseni /oktobar-novembar/ sam je na tim terenima uspesno varalicario posle mnogo godina apstinencije od recnog ribolova.
Nije bilo kapitalnih ulova, ali za pocetak dovoljno da me motivise za ovu godinu. Naravno sve /sem jedne od oko 2 kg/ su vracene u reku.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Штука
ТемаИспратеноCOLONПет Сеп 23, 2011 4:10 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONНед Maр 06, 2011 11:00 am
МислењаCOLON160
Lepi НапишиCOLON
... немојте дечки да порибвите некое Езеро со Штука, пошто за најкасно 3 до 5 Години не ќе имате шо да ловите во таа вода !!! Нашиве езера се опустошени од мрежарите и уште штуката кога ќе се рашири, ќе му ебе мамата на цела бела Риба.

Река е нешто друго, т.е. таа не можеш да ја контролираш, пошто скоро сите реки одат во Вардар и ако реши Штуката од Грција да иде кај нас, Виза не и требиТ :mrgreen:

Поздрав од Охрид, и кој ви е крив шо не ме послушавте да дојте ваму, прекрасно време, Пролет, Плашка крупна на Каналот(за 5 саати просек 5 до 8кг) а на Глобочица се вадат Кленој, Скобали и Добри Караси ... Е сега времето ќе бидит „позимско“ од викендов, па и така кога е во Охрид убаво е ;)
abe ne treskajte gluposti ,stukata e doktor vo vodata a toa deka taa ke opustusi ezero i deka ke go ostavi bez riba e samo zaklucok deka nikogas ne si bil na vodi prebogati so stuka i da vidis dali se opustosuva, za krivolovot vo drzavata totalno ve opravduvam ama nemoj vaka za stukata


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Штука
ТемаИспратеноCOLONСаб Сеп 24, 2011 7:42 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
... не знам шо те имат вознемирено па шо ти треба да напишиш „abe ne treskajte gluposti“. Секогаш слабите, неучените и невоспитаните луѓе се изразувет со зборој на кој не им е место! Доколку имаш твое мислење кажи го и поддржи го со Аргументи а не пишуваш празен текст. Пошто гледам не знајш, рибата Доктор е Лињакот ... Прочитај си за да знајш ;)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Штука
ТемаИспратеноCOLONЧет Oкт 06, 2011 12:57 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONСаб Oкт 01, 2011 10:21 pm
МислењаCOLON11
pozdarav svima evo i ja malo da se nadovezem na pecanje stuke konkretno kod mene u vojvodini, sto se tice jezerske uglavnom se pecaju komadi od 1kg do 1,5kg i oni se nalaze u zoni u blizini obale dok je krupnija stuka u delovima dalje od obale stuka je uglavnom na mestima u kojima ima vodene trave i granja pa je malo i problem jer se na varalicu obicno kaci trava i mora da se skida a i problem se desava kod izvlacenja ribe u ranijem tekstu sam citao da kod vas izbegavaju da jezera poribljavaju sa stukom i ovde je slicna situacija ali ipak je ima u dosta jezera ali i pored stuke opstaje i saranska riba mada sam slusao price da je u nekim jezerima stuka istrebila ostalu ribu, osim varalicarenja ovde na jezerima i barama je jos pecaju na veliki plovak i kedera (malu ribu po mogucnosti zivu) mada je licno nisam nesto imao uspeha na taj nacin pecanja a i mnogo mi je dinamicnije pecanje sa vestackim mamcima. jos da kazem da je stuka riba koju sam prvu poceo da pecam od grabljivaca i nje sam se najvise napecao i nekako najvise volim da je pecam i iz licnog iskustva primetio sam da sam najvise stuke uhvatio u popodnevnim satima do mraka u toku dana i u jutro nisam imao tako dobre rezultate


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Штука
ТемаИспратеноCOLONЧет Oкт 06, 2011 8:52 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Doaga pravoto vreme za lov na stuka.
Esen e idealna, veke se slusaat ubavi ulovi od pod bitolskite ezera vo Grcija.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Штука
ТемаИспратеноCOLONЧет Oкт 06, 2011 9:06 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
Na matka imase stuka no so praznenje na ezeroto vikaat deka mnogu otisla
vo treska i vardar i toa zagusena od mulot i deka so race ja sobirale dali ima
ostanato uste nesto koj znae.
Inace kaj nas ima mali ezera vestacki koj sluzat za napojuvanje na dobitokot
i se poribeni so karas ne e loso na takvi mesta da se poribi.
I uste nesto imam drugar od svedska toj e ribolovec rekreativec koga ima vreme
i vika deka stukata deluva kako doktor gi jade bolnite ribi .

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Штука
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 09, 2011 5:54 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
Пред малку на едно езеро на 30км. од Софија заврши еден надпревар во лов на шаран на дно.
Интересното е што е фатена оваа капитална штука тежка 12,5кг. на пченка. Кој си има среќа си има :D

[ img ]

[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Штука
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 09, 2011 7:56 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
spiro_jas НапишиCOLON
stukata vo bitolskiot e rasprostraneta i toa vo golemi kolicini taka da toj sto osol da ja ceka
na rbipce i skoro i da ne ostanal bez udar
je ima od TROJKRSTI PA SE DO RASIMBEG znaci e dosta rasirena
a vo bitola najcesto se lovi od mostot za selo NOVACI mostot na RADOBOR
i TULANATA
a od pred dve godini i vo ezeroto nad REK-i tamu dosta ja lovat na kasiki , vobleri i ripce
ja ima i vo ezeroto strezevo ali e retka - skoro i da ja nema (izgledA NE MU ODGOVARA SREDINATA ZA MREST)
e sega kolku stukata im e stetna na drugite vrsti na riba ne znam ali one ribari sto lovea karafcinja so golemina kako za mamec sega lovat STUKA i toa dobri primeroci od 600-700 grama pa do 4-5 kila
pa po 5-10 godini ke go vidime epilogot na ribniot fond
Ne samo do rasimbegov most ,ja ima i dolu vo Vrpsko a i vo tikvesko ezero (ulivot) tamu e fatena stuka od 8-9kg i ne e sama.vece nekolku pati mi zemaat kasika nameneta za som :twisted:
Eve edna od Vrpsko,na ripce za klen bez sajlicka :D Ovaa e 3,5kg
PS na slikata e eden moj prijatel ,negov e ulovot

[ img ]

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Штука
ТемаИспратеноCOLONПон Oкт 10, 2011 8:27 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Ное 02, 2010 4:56 pm
МислењаCOLON2186
ЛокацијаCOLONСкопје
vasil НапишиCOLON
Пред малку на едно езеро на 30км. од Софија заврши еден надпревар во лов на шаран на дно.
Интересното е што е фатена оваа капитална штука тежка 12,5кг. на пченка. Кој си има среќа си има :D
[ img ][/url]

Васил, оваа штрбава, забче нема. Затоа да не зела пченка да јаде. :lol:
колку што се сеќавам Штуката ги менува забите, или грешам ?

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Штука
ТемаИспратеноCOLONПон Oкт 10, 2011 9:21 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONСаб Oкт 01, 2011 10:21 pm
МислењаCOLON11
ja sam isto cuo da stuka menja zube svake godine i pricali su ljudi da ti novi zubi prvih dana budu meki kao od silikona posle ojacaju e sto to nije i kod ljudi ne bi placali zubarima


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «123456ELLIPSIS15»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum