www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 11:15 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ] 
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Gradski Park 2018
ТемаИспратеноCOLONЧет Дек 27, 2018 10:53 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
Kako i sekoja godina vekje 30god taka i ovaa prodolzhuva tradicijata i moeto neprekinato peckanje po ezercata vo Park.Napomena ezercata se zabraneti i dozvoleno e samo da se ribolovi na vtoroto ezerce kade ima kafich.Jas kako privilegiran na koj ezercata mu se vo maalo na 5min. od doma imam lichno pravo da ribolovam koga sakam besz da bidam sankcioniran od nikogo :)
I godinava si isterav nekolku ribolovi,si uzhivav vo dolgite topli letni nokji,vo utrata i tishinata na parkot,vo vikanjeto na zhivotnite od zooloshka koi pravat atmosvera kako da si go Jungla i sekako vo ubavite,golemi,raznovrsni i borbeni ribi.Na golemo iznenaduvanje na site i golemo neveruvanje vo istoto vekje nekolku godini na prvoto ezero kaj stadion odam specijalno da ribolovam bojnik.Mnogu drugari neveruvaa pa morav da gi nosam da se uverat vo neshto shto mene nimalku neme iznenaduvashe bidejki znam deka jas sum toj koj go ima poribeno ushte pred 6-7god so preku 100 golemi po 300-400gr. bojnici i koi istite uspeshno se mresteva,go pratev redovno nivniot napredok nis godinite da dojde do toj stepen da sea koga se prazneshe ezeroto polovina od ribite vonego bidat bash bojnici :) Nesekojdnevna voda,bara,voda vo miruvanje i besz cirkulacija a da iskochi tolku plodna za edna rechna riba kakov shto e bojnikot i da dojde besceneto bogatstvo na podmladok i poribitelen materijal so riba kakva nema nikade da se nabavi,kupi i poribi :) Mnogu sum srekjen misijata beshe preuspeshna i sea tie istite plivaat poftorno vo nivnite matichni vodi,rekite,konkretno reka Lepenec !
Edno video reportazha od toa kako izgleda mojot ribolov tamu i kako toa jas so full ratna oprema uzhivam vo site privilegii koi gi nudi sportot,parkot,ezerceto....
Imalo nokji i denovi koga fakjam po 30kg riba a imalo i koga ke ulovam samo 3 ribi.Imalo takvi denovi koga ke ulovam 3 ribi da mislam deka nekoj go mrezharel ezeroto inaku ne e vozmozhno da so tolku krma i raznovrsni mamci nemozheme dvajca so 4 trski,vo tolku plitko i malo ezero da ulovime kilo riba ama ribata dokazha deka e mnogu itra i deka koga nesaka ednostavno nevozmozhno e da ja ulovish pa ete kako i vo situacijava da frlash vo bazen so 2 toni riba :)
Za srekja mnogu malku imashe karash i nemashe nieden amerikanski som kako vo drugite ezera vo koi izobiluva amerot i crvenoperkata ovdeka beshe sve klen,bojnik 80% i 20% karash,krap,kostresz,crvenoperka,grunec...
Riba nikogash neam zedeno nitu edna !
Cela nokj pecam bojnik a pred stemnuvanje i na razdenuvanje na vobleri si peckam klen !
Pozdrav oddmene i bistrooooo !!!!!!!!




_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Gradski Park 2018
ТемаИспратеноCOLONПет Дек 28, 2018 8:53 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Jун 28, 2011 12:13 pm
МислењаCOLON1530
ЛокацијаCOLONSkopje
Majstorski kako i sekogash drugar :lepi:

_________________
p.s. kolku poveke tupat krapdziite tolku poveke lovat spinerdziite. :mrgreen:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Gradski Park 2018
ТемаИспратеноCOLONПет Дек 28, 2018 10:03 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
akiribar НапишиCOLON
Kako i sekoja godina vekje 30god taka i ovaa prodolzhuva tradicijata i moeto neprekinato peckanje po ezercata vo Park.Napomena ezercata se zabraneti i dozvoleno e samo da se ribolovi na vtoroto ezerce kade ima kafich.Jas kako privilegiran na koj ezercata mu se vo maalo na 5min. od doma imam lichno pravo da ribolovam koga sakam besz da bidam sankcioniran od nikogo :)
Супер е репортажата, само да те исправам, првото езерце е наше, Џељо поминува и бара дозволи, а во план ни е во соработка со Институтот, таму да мрестиме бела риба со која потоа ќе порибуваме во Вардар и Лепенец.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Gradski Park 2018
ТемаИспратеноCOLONПет Дек 28, 2018 1:31 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
Fala bato Limun ! ;)

Filip mozhebi e nashe sea ama e moe od koga znam za sebe :lol:
Super shtom e nashe,znam sme pravele moabet ama ostana sve na toa deka izgleda se nashi a ne preciziravme inaku ke napravevme vednash marketing i napravevme bum i iskoristivme maksimalno mesecite dodeka imame koncesija i imashe riba.... samo nikogash neam slushnato deka godinava chuvar se pojavil v park da bara dozvola na ezercevo a sea posle praznenjeto ke treba vreme da se vrati vo forma.Inaku dokolku go poribime jas garantiram deka ke iame uspeshen mrest i ezero za razmnozhuvanje i poribuvanje so mnogu raznovrsni ribi i ogromna kolichina koe ke proizveduva ! Da razmislime na taa tema i gledame da maksimalno go iskoristime zashto imame neshto mnogu vredno vo race koe e mnogu korisno za nashata tematika ! Sea kotaktrav i sobirav nekoi moabeti za shtuka nabavuvanje pa bi mozhele da pochneme so nea i da nekade tajno poribime ahaha a pokraj nea i za krap e idealno a i za belite ribi kako bojnik i klen veke dokazhano....
bistrooooooooooooooooooooo :)

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Gradski Park 2018
ТемаИспратеноCOLONПет Дек 28, 2018 1:58 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
Shtom vikash taka i e precizirano veke eve sea odma napomenav vo grupa kajmene i kego aktuelizirame sve poveke so tek na vreme deka ima golem potencijal na ovaa mala voda i maksimalno da ja iskorstime treba i finansiski i so riba mnogu ke ni vrati pamtetemi zborot !!!

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ] 

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 19 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum