www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Aпр 25, 2024 2:25 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12345»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Бабун, Робинзон Крусо и Желката
ТемаИспратеноCOLONСаб Jул 27, 2013 5:29 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Abe petel veleski , gledam si stanal BABUN - a :lollol: Ti si najgolema pricina sto eve me pak na forum , mi falat tvoite postovi . kolku gi imas ? premina li deset ? :D Ova nema da bide reportaza od mojot izlet zatoa sto otidov da ulovam nekoj krap , ako mozam se razbira a ne na izlet i nema sansi da vi slikam sto sum jadel i piel , da ne vi tecat dzabe ligi na usta . ... Ce podelam so vas sto mi se slucuvase tie nekolku dena tamu . Konecno uspeav da skubnam nekako nekoj den i da palam patikite kaj mojana vukojebina....Zaminiav isklucivo na krap , tri nojcevanja vo hotel so sedum milijardi zvezdi ama na nebo :D ..ne ponesov ni eden vodbler ili kasika . . . da ne padnam vo iskusenie i kako po obicaj da zaebam rabotata , za klen od dve kila da izgubam ubav krap. Zaminav sam , dve trski levo , dve desno . .

[ img ]
[ img ]

uste prvata vecer gi iskinav corapite zajko , a edini mi bea :lol: me otepaa cela nojc krupni karasi i klenovi , vlezi vo satorceto da istegnes nozete ete ti zvonec kako tropa. Da imav moderni signalizatori ce bese kako na koncert so Ceca , babun i meca obavezno ce zaigrase . ..Ova krapce od 3-4 kg dojde vtoriot den okolu 6 popladne na dragstor boila ala Keltan se razbira , bez caroliite na Solar i onaj tvojon Agent li go vikas :howitz: nekako zalno me gledase pa . . ..

[ img ]

Karasi i klenovi ne prekinaa , preku den poretko ali posle mrak JOK nema derman od niv , samo prefrlaj i mati ja vodata...I ve molam bez komentari deka krapceto ne e staveno na podmetac... lezi na pesok pofina od onaa na copcabana . . . A i koga mozam jas da lezam na nea 4 dena moze i toa pola minutka.Vrateno e nazad , ova cudo ce raste kolku mene , takvo go sakam .Pokraj seta oprema i 15 litri voda na grb ,da vlecam pola saat peski ugore udolu po ridovi i takvi pomagala ne mi pajga na pamet plus niti gi imam niti ce gi imam , ne lovam nezni manekeni , ovie se zdravi momci , ne gi zulja kamce pod gazot koga sedat .... Ni plinsko ne nosam , eve kako toplam voda koga sakam da pijam od ona modernono tri vo ni edno kafe bre petel ,pali ogan povtorno sekoj pat koga ti tekne na kafe .. sledniot pat , ako go ima ovaa godina ne ni nosam kafe , pa neka crknam ako treba ogan ne palam ,Suvo e barut , uste eden ubav pozar fali ... ..Se plasel krapot od svetlo nojce . .. .cista zabluda bez nikakvi argumenti ako jas se prasam .. ..

[ img ]

.Na karasite im najdov lek petel , ama nemoj da si se smeel :howitz: . . . ova ce treba da go patentiram pred Solar da pocne da vi go prodava . Za stoper na boilata go koristam prvoto suvo grance na dofat od raka . .. normalna dolzina ,kolku da drzi boilata . ne sum tolku bogat da koristam kupecki . Znaes sto napraviv ? Pocnav da stavam stoperi dolgi po odprilika 3cm . Da 3, 4 mm debelo grance i dolgo okolu 3cm . . Ovaj karas na slikava sto sam napravil harakiri li se vikase borejci se so 150 grama olovo , e posleden sto go izvadiv , se kurtuliv bar od karasite., gi secavav deka pipkaat po vrvot na trskata , ama jok da lapnat :lollol: Od klenovite JOK pak lapaat kako ulavi , ne mi tekna da probam da stavam nekoj uste pogolema granka mozebi za stoper ..mame nivno . E pazi sega ova , da mi kazuvase nekoj tesko deka ce veruvav. Vtorata vecer malku pred polnojc imam ubav udar , seriozen .. pie voda trskata , tegne zdravo konec gledam niz ona perdence na satorceto dodeka se macam da otvoram onie glupi patenti.. Konecno izleguvam , uste e tuka , pratam konecot dodeka ja zemam trskata vo race i nesto ne mi stima , stoi konecot tocno vo ist pravec kade i mi bese frlena trskata , ne bega ni levo ni desno . Zategnuvam i osejcam otpor ama nekako cudno a konec zema ubavo . Znaev deka e krupen krap , konecno malku ja zazubori vodata levo od mene na nekolku metra , plitko e tuka lovam vo metar voda ... i siot sum prasalnici , ribava bega levo od mene a jas trgma pravo na konecot ... Konecno svativ deka olovoto zapnalo dolu pomejgu dva kamenja , gi ima dosta po dnoto ne golemi po sredinata na virot ama gi ima , nema sto drugo ,drvo nerma ce se gleda denje . Udiram sega jas kontri kako som da kacam , jok da popusti olovoto , i na kraj popusti ..ama kaj ustata na krapot ,se otkaci i cao . za spomen mi ostavi 10-tina metri Shimano konec 0.50mm napraven kako federce od penkalo .. ne bese bas od tie sto gi baram ,, okolu 10-12 kg ali ovie Crnskive krapovi se gladijatori , imaat neverovatna sila.... cak i onakvo malo ce ti napravi ubav kef ..E sega , mnogu mi ripaa denje na izlezot na virot , kako magarinja ... tretata den resiv da ne cekam i da probam da lovam . Znaci lov na videno . . Zedov Soprtexot , a dve ubavi boil , cevkata i mu otidov odsprotiva kade ripaa... Od prvo ja trefnav lokacijata kade sakav da zafrlam . prednosta ne dolgi godini koristenje edna trska e taa , ja znaes kako dise , bez razlika koja tezina koristam frlam kako na tacna kade jas sakam. . . . ja staviv vo drzacot , a zvonceto i si velam ce istrgam eden tutun ovde da pogleam sto se slucuva.... AMA zajko ne posedav , samo sto trgnav dva tri cada ..ce zaminese sportexot vo voda . .. skonav kako ulav , dusata mi ja izvadi , bev na deset santimi odalecen so glavata od trskata koga udri ...i ne ocekuvav bas odma deka ce se sluci nesto .E ovaj bese prav , kakov jas sakam .Go drzam i go pustam da si pravi negovoto , cisto e tuka samo ne mu davam da odi prema drugiot kraj od rekata . levo desno neka siba kolku saka tepsija e . , poleka pocnav da go nosam prema mene , go gledam , merak i vo voda mnogu krupen izgleda ,dolg . . .go pustam da izvozi uste eden ubav krug da bidam siguren deka nema da mi pravi vratolomii pri stavanjeto vo onaa moja svoeracna ama sigurna skalamerija od krapsko kepce ..patem kaj go najdovte bre toj zbor kepce ,crpalka e toa so nea nacrpuvame ribite valjda, kepce . . .. ? E arno , ama cim mi tekna deka e vreme za crpalkata ...prebledev bre babun . Gore e kaj loogorot i drugite treski . okoly 60 metri daleku ...Na zdravje si rekov sebe si i pocnav maski striptiz zajko :D samo za ocite na Meca , koja patem nesto ne me druzi, skarana mi e izgleda ne mi dojde da me poseti , ili namirisa deka nemam leblebii so med . . .majmunka i jas ce i se skaram .Nema so koj da si pomuabetam ...Se slekov kako od majka roden i po voda odime so krapco nakaj trskite , ovaa strana od obalata e okolu metar do obala , ama ima dosta granki i tinja pa morav malku povnatre da odam , do gradi negde dlaboko .Aj sto stasav , ne mozam da izlezam gore . . , visoka obalata tesko so edna raka da se iskacam a istovremeno da pazam da ne mi zabega ribata vo drugite trski tuka .Vaka taka i toj si fati patot , ako , ne mu se lutam kevot mi go napravi i ne me stavi vo iskusenie da go nosam doma sto najverojatno ce se slucese ako uspeev da go nacrpam .Da decki , retko go lovam uste poretko uspevam vo toa , zatoa ne skokajte odma na mene kako Babuni ako zemam nekoj za jadenje ,poslatki se i od somot ovie mesozderi . ..

E sega zajci barajte lek na slednovo sto ce go napisam , ne sum pameten tuka , cak razmisluvam da lovam so drveni boili pa da gi dipovame vo likeri od jagotki ili vo strumicka mastika .. ?? Pokraj karasite i klenovite uste pogolema maka imav od vodeni zelki .

[ img ]

Tras . .. . udar .. kako liljak koga udri vo konecot ostar i kratok kako znae i mrenata da udri na dlabisko lovenje .Izvadi trskata , JOK boila . a drvceto-stoper stoi na mesto ??? Gi gledav nekolku na povrsina ama ne pomisliv deka tie mi pravat belja. Edna duri uspea da se fati na jadica ... Ili kutrata namerno go napravi to , da dojde na lekarski pregled kaj mene? Polna bese pijavici ,4-5 i izvadiv .. Me otepaa , deset minuti ne trae boilata , tras i ja drobi so ustata .Cak mislam deka toa e najgolemata pricina sto nemav povejce udari na krap . Moras mnogu cesto ma precesto da vadis sistemite da proveruvas i samo slakaj vo voda olova kako tupanica . Znam deka krapot tamu ne se plasi od takov vid na slakanje vo voda ama sto e mnogu mnogu e .. . Ima li bre zajci lek protiv ovie ? Ova e prv pat da mi se slucuva vaka , sum dremel bez udar ama bar so mamci vo voda ne goli jadici kako ovaa tura. Sum gi gledal po reka kade god po nekoja , ama ovde gi imase povejce na edno mesto , povejceto pomali od ovaa kako da mi dojde cela familija na gosti .. ??
I da , ce zaboravev , sepak na kraj imase i eden za vo furna , okolu 6 kg . Ne go slikav , nojc bese koga dojde .A i nekako ne sakam povejce sliki od ribi sto ce bidat izedeni . Koga pokasno gi gledam mi e krivo sto taka zavvrsile. ...iskreno ova kolku i cudno da vi zvuci !!

[ img ]

Znaci lek za zelki e temata , babunnnn veleski . . .. .pukaj ako imas pojma okolu ova :head_bang:

PS. mozebi trebas ova da odi vo tehniki i taktiki vo krapskiot del , znaete sto mislam za reportaza od mojo izlet :papa:

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Babun , Robinson Kruso i zelkata
ТемаИспратеноCOLONСаб Jул 27, 2013 6:29 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Ное 02, 2010 4:56 pm
МислењаCOLON2186
ЛокацијаCOLONСкопје
Dobredojde nazad imenjak, ni falese ovde,
da vidime i od Crna nesto, ubava reportaza :lepi:

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Babun , Robinson Kruso i zelkata
ТемаИспратеноCOLONСаб Jул 27, 2013 6:44 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Јан 21, 2011 11:33 pm
МислењаCOLON837
ЛокацијаCOLONTetovo
Dobrodojde i od mene.
Mnogu ubava reportaza :lepi:

_________________
Just Fish it


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Babun , Robinson Kruso i zelkata
ТемаИспратеноCOLONСаб Jул 27, 2013 7:19 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Dobro ve najdov ,ama ne sakam rakopleskanja , sakam sovet kako da se spasam sledniot pat od zelikite... :D Rakopleskanja cestitanja , ne fala , zatoa sto ni jas ni nikoj drug nema korist od toa , samo zafajcaat bez veza prostor . Celta na ovie reportazi od ribolov treba da bide drugo , analiza , soveti , kupi prodaj nekoja finata , podeli iskustvo , nauci od moite greski a jas od tvoite ..prasanja-odgovori . . .bla bla ;)

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Babun , Robinson Kruso i zelkata
ТемаИспратеноCOLONСаб Jул 27, 2013 7:32 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 24, 2012 11:03 am
МислењаCOLON2236
ЛокацијаCOLONСкопје
Напиши на бојлата
- МАМЕЦ за РИБА. ЗАБРАНЕТО за ЖЕЛКИ

Ај добредијде назад :shake_hand:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Babun , Robinson Kruso i zelkata
ТемаИспратеноCOLONСаб Jул 27, 2013 7:37 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 05, 2010 3:44 pm
МислењаCOLON1681
ЛокацијаCOLONСкопје
Добродојде назад во јатото Келтан :D
За репортажата едно гоооолемо :bravo: дефинитивно фалат случки од тој риболовен рај :bravo:

_________________
[ img ]

ВАРДАР Е ВАРДАР


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Babun , Robinson Kruso i zelkata
ТемаИспратеноCOLONСаб Jул 27, 2013 8:29 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Bobi_Brada НапишиCOLON
Напиши на бојлата
- МАМЕЦ за РИБА. ЗАБРАНЕТО за ЖЕЛКИ

Ај добредијде назад :shake_hand:
Dobar odgovor , slicen ce dobies na slednoto tvoje prasanje :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Babun , Robinson Kruso i zelkata
ТемаИспратеноCOLONСаб Jул 27, 2013 8:39 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Auuuu koj se vratil :D
Se skapav od citanje daj stai poveke sliki zneas slikovito objasnuvanje :lol: :lol: :lol:
Shala na strana dobre dojde nazad :thumbs_up:

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Babun , Robinson Kruso i zelkata
ТемаИспратеноCOLONСаб Jул 27, 2013 8:46 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON1930
Аууууу..вратија се Шиме. :o
Ај добредојде :D

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Babun , Robinson Kruso i zelkata
ТемаИспратеноCOLONСаб Jул 27, 2013 9:12 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONВто Ное 30, 2010 3:15 am
МислењаCOLON1683
Dobredojde Keltane nazad , ke go razmrdas malce forumov , a i so tvoite reportazi pozz :)


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12345»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 27 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum