www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Нед Jун 16, 2024 2:30 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Јадранско-подунавски куп Тара 2016
ТемаИспратеноCOLONЧет Jул 14, 2016 3:25 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Јан 26, 2012 7:33 pm
МислењаCOLON2782
sekoja cest..

_________________
tel/fax : ++389 2 3069793
email: gomak99@t-home.mk
075/291167 zoki


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Јадранско-подунавски куп Тара 2016
ТемаИспратеноCOLONПет Jул 15, 2016 6:25 am 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Дек 08, 2010 10:34 pm
МислењаCOLON1072
ЛокацијаCOLONskopje
Филип НапишиCOLON
И тоа ќе биде. Следната година уште од јануари ќе има календар и програма, па да видиме тогаш кој ќе биде изговорот :D
Abe filip ova nekako zakanuvacki go kaza,kako da nemas griza vo svesta i potsvesta.'pa da vidime togas koj ke bide izgovorot'
Dali si svesen so napravi i vo sto mozese da gi vovleces ostanatite takmicari sto nesvesno te podrzaa.
So inat nigde nema da stignes.Zalosno e sto somnezot padna na Mrf a teskite navredlivi zborovi na ribar 2011.
Ccc...jas ne se sekavam do lani deka nekoj baral izgovor za da ne takmici,tuku naprotiv sekoja godina od fly sobirite pa navamu musicarenjeto bese se pomasovno,so isklucok na ova poslednovo 2016ta

_________________
...?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Јадранско-подунавски куп Тара 2016
ТемаИспратеноCOLONПет Jул 15, 2016 9:04 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 05, 2010 3:44 pm
МислењаCOLON1681
ЛокацијаCOLONСкопје
Cestitki do site natprevaruvaci,edno golemo iskustvo za site.
Dogodina zdravje so podobar plasman.
Se nadevam deka ke se nadminat nedorazbiranjata koj ocigledno gi ima i ligata ke bide pomasovna.
Filip bravo za reportazata top.

_________________
[ img ]

ВАРДАР Е ВАРДАР


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Јадранско-подунавски куп Тара 2016
ТемаИспратеноCOLONПет Jул 15, 2016 10:06 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON2536
ЛокацијаCOLONСтруга
Perun ne znam zosto negativno i zakanuvacki go svakas muabetot od citiranata recenica. Pa neli ovaa godina problem nastana poradi kratkoto vreme za prujavuvanje, iako se znaese deka ke ima kup, samo ne se znaese datumot. Toa sto go napisal Filip vo citiranata recenica e vo pravec na otstranuvanje na toj propust, a ne zakana. Barem jas taka go svakam.
A toa "izgovori" pretpostavuvam deka e napisano poradi toa sto i lani se negoduvase za Shum i se bojkotirase od eden del musicari, ovaa godina iako Shum ispadna od opcija za da se zadovolat zelbite na onie koi lani negoduvaa, povtorno ispadna problem so kratkoto vreme za prijavuvanje. Sega za naredna godina Filip pisuva deka ke se zalozi za od januari da ima kalendar, plus nema da e Shum kolku sto znam, pa i jas se nadevam deka nema da ima negoduvanja, ako zborot "izgovori" zvuci grubo, i deka ke imame masovno prisustvo na kupot ili ligata, sto i da se organizira.

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Јадранско-подунавски куп Тара 2016
ТемаИспратеноCOLONПет Jул 15, 2016 10:28 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON2536
ЛокацијаCOLONСтруга
Aj i jas da napisam 2-3 zbora za kupot na Tara.
Moram da priznam deka domakinite bea na nivo, podobro i ne mozese da bide organizirano.
Od MK zaminavme spremni za lov na pastrmka i lipljan. Prvicnoto info bese deka preovladuva pastrmka, sto se pokaza netocno, no se podgotvuvavme so musici i za lipljan.
Prviot den i na treningot svativme deka 99% ke se lovi lipljan, kolku sto mozevme go naucivme kako i na koe mesto se hrani i kakvi musici saka. Velam deka go naucivme zatoa sto osven Cakule site drugi nikogas ne sme lovele lipljan.
Na natprevarot mene vo prvo kolo mi se padna pozicija so mirna voda i dlaboka. Fativ 6 ribi, otkaciv 4 i vidov skokovi na mnogu ribi, no nitu edna od tie sto gi vidov i fativ ne bese vo mera, site bea mali. Toa kolo nemav riba vo mera i so toa vednas izgubivme sansi za povisok plasman :( .
Vtoro kolo na izgled ubava pozicija dobiv, ne e mozno da nemase krupna riba na taa pozicija, blag brzak, no uspeav da izvadam edna vo mera i poveke od 10 mali. Ednostavno ne me sakase srekata ili jas nesto ne pravev kako sto treba, pa dobivav mali ribi. Da nmav ulov ke bev siguren deka jas ne pravam nesto kako sto treba, ama da izvadis poveke od 10 ribi i samo 1 da e vo mera ..... ne znam, na ovaa tema moze da razvieme i diskusija vo nekoja od musicarskite temi, imame na forumov musicari poiskusni od mene, pa .....
Treto kolo dobiv odlicna pozicija, cel brzak i mirnoto posle brzakot. Izvadiv 7 ribi vo mera i samo edna mala. Vo ova kolo imav najmalku izvadeni ribi vo sporedba so prvite dve kola, a najdobar rezultat, site osven edna bea vo mera.
Se na se, zadovolen sum od rezultatot iako mislam deka mozevme i podobro. Da imav jas barem edna riba vo mera vo prvoto kolo ke bevme barem 1-2 mesta pogore. Da bea barem polovina od ribite sto gi fativ vo mera ke bevme barem 2-3 mesta pogore.
Kako i da e, se lovese riba koja ja nemame vo nasite vodi, toa e eden golem hendikep za nas, pa treba da sme zadovolni i so ovaj rezultat.

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Јадранско-подунавски куп Тара 2016
ТемаИспратеноCOLONПет Jул 15, 2016 10:55 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
emil.matoski НапишиCOLON
Perun ne znam zosto negativno i zakanuvacki go svakas muabetot od citiranata recenica. Pa neli ovaa godina problem nastana poradi kratkoto vreme za prujavuvanje, iako se znaese deka ke ima kup, samo ne se znaese datumot. Toa sto go napisal Filip vo citiranata recenica e vo pravec na otstranuvanje na toj propust, a ne zakana. Barem jas taka go svakam.
A toa "izgovori" pretpostavuvam deka e napisano poradi toa sto i lani se negoduvase za Shum i se bojkotirase od eden del musicari, ovaa godina iako Shum ispadna od opcija za da se zadovolat zelbite na onie koi lani negoduvaa, povtorno ispadna problem so kratkoto vreme za prijavuvanje. Sega za naredna godina Filip pisuva deka ke se zalozi za od januari da ima kalendar, plus nema da e Shum kolku sto znam, pa i jas se nadevam deka nema da ima negoduvanja, ako zborot "izgovori" zvuci grubo, i deka ke imame masovno prisustvo na kupot ili ligata, sto i da se organizira.
Емил, фала што објасни наместо мене :)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Последна промена од 1 на Филип, променето е 0 пати

Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Јадранско-подунавски куп Тара 2016
ТемаИспратеноCOLONПет Jул 15, 2016 11:02 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
PERUN НапишиCOLON
Филип НапишиCOLON
И тоа ќе биде. Следната година уште од јануари ќе има календар и програма, па да видиме тогаш кој ќе биде изговорот :D
Abe filip ova nekako zakanuvacki go kaza,kako da nemas griza vo svesta i potsvesta.'pa da vidime togas koj ke bide izgovorot'
Dali si svesen so napravi i vo sto mozese da gi vovleces ostanatite takmicari sto nesvesno te podrzaa.
So inat nigde nema da stignes.Zalosno e sto somnezot padna na Mrf a teskite navredlivi zborovi na ribar 2011.
Ccc...jas ne se sekavam do lani deka nekoj baral izgovor za da ne takmici,tuku naprotiv sekoja godina od fly sobirite pa navamu musicarenjeto bese se pomasovno,so isklucok na ova poslednovo 2016ta
Прво, нема закани, туку констатација. Грижа на совет, за што? Што такмичев, што учествував? :)
Второ, свесен сум што направив, огранизирав државен куп во последен момент, можеше и да не го има.
Лани имаше некои што не такмичеа ради Шум, демек не сакале на езеро, годинава на некој не му се такмичеше (Перун), на некои им беше празник (празникот не се рачуна на Боговиње), а некој се пријавуваше па се откажуваше.

Затоа Перун, наредната година од јануари програма, календар, па сите ќе може да си планираат, да бараат одмор, викенд, дозвола или што и да им треба на луѓето, па тие што нема да се пријават ќе немаат изговор и простор за мрчење бидејќи ќе имаат барем 5 месеци време за припреми.

Се надевам дека ти е појасно што сакав да кажам :)

п.с. Фала на честитиките што ни ги упати за учеството и резултатот, тоа е прав другар :lepi:

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Јадранско-подунавски куп Тара 2016
ТемаИспратеноCOLONПет Jул 15, 2016 11:50 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Jул 05, 2013 5:01 pm
МислењаCOLON621
Наместо да работете заедно, вие се карате како двајца баџанаци за на дедо им имањето. Ало, освестите се, оставите суетите и почните веќе да работете заедно на подобрување на мушичарењето у МК. Аке не у Пржина, дајте Кај Злате претставници од двете страни и разговарајте како луѓе. Од овоа шо се карате, само една страна може да добие, а можете со малку ако го уклучете мозоко да добиете сите. Илија, Перун дајте му написмено на Филип ако треба, шо е тоа шо мислете дека треба да се смене. Филип а и ти како организатор, треба малку попрофесионален пристап. Со тоа шо ќе омаловажеш некој натпреварувач од Матка, не правеш ништо посебно. Тебе ти е работа колку е можно повеќе да биде масовно натпреварувањето и ако треба на сите или на Илија и Перун ќе им се јавеш да ги информираш и да провереш дали се информирани. Нема да ви се сроне бисеро ако исконтактирате едни со други. За ланскио спин куп, Сашо ми прати лично порака на телефон дали ќе идеме со Зашов. Оти му беше у интерес купо да биде помасивен. А ако на некој му е нешто друго у интерес, а не мушичарењето како дисциплина, треба да се замисле дали работе за доброто на сите мушичари у МК. И сега префрлите овие муабети дека им е местото и тука пишувајте само за репортажата и резултатите, а не зашо и како бил организиран купо оти немам намера да ве читам како си ја префрлате топката и се омаловажувате едни со други. Смешни сте.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Јадранско-подунавски куп Тара 2016
ТемаИспратеноCOLONПет Jул 15, 2016 12:29 pm 
Отсутен
Wannabe Модератор

РегистриранCOLONСаб Ное 12, 2011 4:15 pm
МислењаCOLON327
ЛокацијаCOLONSkopje
Иако овој начин на риболов не ми е фаворит,а притоа не сум ни за „едните“, ни за „другите“, сепак морам да прочитам и напишам две работи како пасиониран рекреативен риболовец:

1. Мислам дека не постои тема на форумов за која нема обид да се посере, ама онака... јако. Не знам дали е физички возможно во главата секој од нас да направи разлика помеѓу информација/репортажа и личен став околу домашните случувања и превирања на одредено поле.
Никој веќе не ја коментира темата, туку кажува индивдуални/колективни ставови за нешто што (условно кажано) нема врска со насловот.

2. Секоја чест за одличната репортажа (ретка од ваков вид на нашиот форум) и за добро поминатото време.

Им посакувам на сите сегашни, идни и претпоставени учесници во натамошните натпреварувања уште подобар пласман.

ФМП

_________________
Независен кандидат за модератор


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Јадранско-подунавски куп Тара 2016
ТемаИспратеноCOLONПет Jул 15, 2016 1:01 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Fiksna НапишиCOLON
2. Секоја чест за одличната репортажа (ретка од ваков вид на нашиот форум) и за добро поминатото време.

Им посакувам на сите сегашни, идни и претпоставени учесници во натамошните натпреварувања уште подобар пласман.

ФМП
ФМП и од мене пријателе :lepi:

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 14 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum