www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Maр 29, 2024 9:50 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Техники и тактики
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 27, 2012 8:54 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONСаб Maј 07, 2011 8:16 pm
МислењаCOLON1249
ЛокацијаCOLONБогданци
Фидер техники и тактики,пошто глеам се разработи фидер разделот ја отворив и оваа тема.Да видиме кој како? :?: :?:
Бидејќи ја отварам темава ред е и прв да започнам.Прво ставам поголема хранилка и порастресита прихрана брзо да се распадне,фрлам првиот пат и го заглавувам конецот во клипот на шпулата.Така фрлам десетина пати потоа уште 5-6 пати ама во средината на хранилката ставам боили направени од прихраната(мислам дека рибата повеќе ќе се задржи околу нив).Од кога ќе го завршам тоа ставам помала хранилка ставам уште малку вода во прихраната и започнувам со лов.Да напоменам дека ова го правам ако седам цел ден,а за два-ти часа како што почесто одам само полнам хранилката и фрлам.На таков риболов си носам околу 3 кила прихрана.А за два-три часа по една лупка од еурокрем.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Техники и тактики
ТемаИспратеноCOLONСаб Јан 28, 2012 2:23 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Aj i jas malku vo stilot na keltan.Lovi li nekoj na dva feeder stapa i so koj pristap ja bara ribata......daj da cujam po nekoe mislenje pa ke pisam sto i kako

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Техники и тактики
ТемаИспратеноCOLONСаб Јан 28, 2012 10:08 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Ное 26, 2011 2:40 am
МислењаCOLON514
ti pocni ne cekaj...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Техники и тактики
ТемаИспратеноCOLONСаб Јан 28, 2012 2:27 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Pa nema da bidam kako Drugite majstori :lol: :lol: ako pocnam prv.Taktikata e bitna kako i kaj seko vid na ribolov.Toa sto Mali go kaza za pogolemite hranilki na pocetok na ribolovot,e samo zato da se vnese pogolema kolicina na hrana na hranilisteto.No sto pravime ako pocneme da hranime a ribata ednostavno ne e tamo na toa mesto.Mojata postapka e da na pocetok probam da ja nadam ribata,mozda e na 20m mozda na 30m od obalata mozda e vo mirniot del na rekata mozda vo maticata ili brzakot.Koga lovime so dve trski ovaa postapka e pobrza i polesna,taka da frlam na razliciti mesta koi ke procenam deka se lovni i cekam da vidam kade ke dobijam prva ili povece od ribite.Na toj nacin utvrduvam kade se ribite.Pogolema ili pomala hranilka nema da ni donese rezultat,ako prethodniot detal go zaboravime......otidov jas na kafe u grad vi pisete po nesto :lol:

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Техники и тактики
ТемаИспратеноCOLONСаб Јан 28, 2012 5:30 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONСаб Maј 07, 2011 8:16 pm
МислењаCOLON1249
ЛокацијаCOLONБогданци
Тоа е точно,понекогаш ми се случило и два часа да немам удар,ама кога рибата ќе дојде на местото и зимам и камата за тие два часа ;) :D


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Техники и тактики
ТемаИспратеноCOLONНед Јан 29, 2012 4:45 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Maр 19, 2011 11:55 am
МислењаCOLON1040
ЛокацијаCOLONBitola
Млад Риболовец НапишиCOLON
Фидер техники и тактики,пошто глеам се разработи фидер разделот ја отворив и оваа тема.Да видиме кој како? :?: :?:
Бидејќи ја отварам темава ред е и прв да започнам.Прво ставам поголема хранилка и порастресита прихрана брзо да се распадне,фрлам првиот пат и го заглавувам конецот во клипот на шпулата.Така фрлам десетина пати потоа уште 5-6 пати ама во средината на хранилката ставам боили направени од прихраната(мислам дека рибата повеќе ќе се задржи околу нив).Од кога ќе го завршам тоа ставам помала хранилка ставам уште малку вода во прихраната и започнувам со лов.Да напоменам дека ова го правам ако седам цел ден,а за два-ти часа како што почесто одам само полнам хранилката и фрлам.На таков риболов си носам околу 3 кила прихрана.А за два-три часа по една лупка од еурокрем.
заглавувам конецот во клипот на шпулата

Podobro da koristis maarker zashto ke imas situacija da ti se skini glavniot konec! ;)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Техники и тактики
ТемаИспратеноCOLONНед Јан 29, 2012 3:11 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Ное 26, 2011 2:40 am
МислењаCOLON514
filip030682 НапишиCOLON
Pa nema da bidam kako Drugite majstori :lol: :lol: ako pocnam prv.Taktikata e bitna kako i kaj seko vid na ribolov.Toa sto Mali go kaza za pogolemite hranilki na pocetok na ribolovot,e samo zato da se vnese pogolema kolicina na hrana na hranilisteto.No sto pravime ako pocneme da hranime a ribata ednostavno ne e tamo na toa mesto.Mojata postapka e da na pocetok probam da ja nadam ribata,mozda e na 20m mozda na 30m od obalata mozda e vo mirniot del na rekata mozda vo maticata ili brzakot.Koga lovime so dve trski ovaa postapka e pobrza i polesna,taka da frlam na razliciti mesta koi ke procenam deka se lovni i cekam da vidam kade ke dobijam prva ili povece od ribite.Na toj nacin utvrduvam kade se ribite.Pogolema ili pomala hranilka nema da ni donese rezultat,ako prethodniot detal go zaboravime......otidov jas na kafe u grad vi pisete po nesto :lol:
Filip ke odadam edna moja tajna..jas koristam 2 vrsti na hrana za vo hranilica ..ista baza ama razlicna aroma...i taka sondiram edna poblisku i edna podaleku..namaluvam hranilici ama ne po gramaza na teretot tuku po oblikot od okruglite vo presekot do cetvrtasti vo presekot..fakticki namaluvam hrana..na toi nacin...pak ke kazam ne so vistionski feeder ttrski nego tie sto imam.....rezultat e razlicen sekogas...drzi muabetov edna poblisku edna podaleku ....trska zafrleni :mrgreen:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Техники и тактики
ТемаИспратеноCOLONПон Јан 30, 2012 10:34 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Sega koga idev na esen polsledan pat dobro rabotese popadikata na ezeroto,za nea uvek nosam dva vida prihrani od maros,prvin probavme na tapi ali pokasno pocna da duva silen vetar i go izvadiv feederot,na sekoja frlena hranilki imase udar,ali stom snemav hrana prestanaa i udarite,iako imase frleno preku 2kg prihrana na isto mesto riba bez hrana ne dobivav

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Техники и тактики
ТемаИспратеноCOLONПон Јан 30, 2012 10:48 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
filip030682 НапишиCOLON
Aj i jas malku vo stilot na keltan.Lovi li nekoj na dva feeder stapa i so koj pristap ja bara ribata......daj da cujam po nekoe mislenje pa ke pisam sto i kako
Da ne si malku greska :D drugar ti Ico pocnuva temi vo toj stil ,ne jas .Aman ,korektor stanav na tvoi postovi :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Техники и тактики
ТемаИспратеноCOLONПон Јан 30, 2012 11:01 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
more sto zadorice si ti prilepsko :D :D :D :D :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 7 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum