www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 2:41 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 123»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Чудно комбо
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 01, 2013 9:04 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Ме интересира една работа дали може мултипликатор да се акне на обична трска ? Знам дека си има посебни трски за тоа но дали би можело да се има нормален риболов со нив иако не е спеијално за таа машинка ? Неколку да кажеме разлики што знам се окцињата дека првото окце не е толку широко бидејќи конецот право иде,а не се врти ко на обична машинка и окцињата не се исти размер ко на обична трска,држачот е по друг и таканаречена кичма дека некои трски се такви што се направени да се вијат кон окцињата одностно на внатре,а не обратно (за ова последното за кичмата прочитав на нет поим неам колку е точно)
Јас до сега неам видено трска за таква машинка кај нас барем не ефтина ко на мене што ми треба и сега ме интересира дали може да се уклопи ова едино ми е страв ако има истина тоа со кичмата да не пукне трската но некако ми нема логика :confused: имам скршено обична трска и не гледам некој посебен начин на правење со што ќе и овозможи само на една страна да се вие,а и карбонска имам скршено и начинот на плетење исто ми вика дека би можело и така и така да се свие. :D :head_bang: :think:

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Чудно комбо
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 01, 2013 9:13 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONСаб Maј 07, 2011 8:16 pm
МислењаCOLON1249
ЛокацијаCOLONБогданци
Зајак 50лб трска и мака немаш, едноделна 2 метра долга :D
Тој специјалниот држач за мултипликатор е потребен само ако ти е за спин, кога стои на чапаратка, што ќе ти е..

Само мое мислење...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Чудно комбо
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 01, 2013 9:58 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Илчо НапишиCOLON
Ме интересира една работа дали може мултипликатор да се акне на обична трска ? Знам дека си има посебни трски за тоа но дали би можело да се има нормален риболов со нив иако не е спеијално за таа машинка ? Неколку да кажеме разлики што знам се окцињата дека првото окце не е толку широко бидејќи конецот право иде,а не се врти ко на обична машинка и окцињата не се исти размер ко на обична трска,држачот е по друг и таканаречена кичма дека некои трски се такви што се направени да се вијат кон окцињата одностно на внатре,а не обратно (за ова последното за кичмата прочитав на нет поим неам колку е точно)
Јас до сега неам видено трска за таква машинка кај нас барем не ефтина ко на мене што ми треба и сега ме интересира дали може да се уклопи ова едино ми е страв ако има истина тоа со кичмата да не пукне трската но некако ми нема логика :confused: имам скршено обична трска и не гледам некој посебен начин на правење со што ќе и овозможи само на една страна да се вие,а и карбонска имам скршено и начинот на плетење исто ми вика дека би можело и така и така да се свие. :D :head_bang: :think:
Sest pati go procitav postot i pak pola ne razbrav . . . :howitz: Na trski za takva masinka okcata se pokratki i vo nozete ne samo pomali okcata . Toa e TAKA zatoa sto koga imas riba na takva trska . ..trskata SAKA da se zavrte so okcata nadolu, nema vrska so kicmata ..toa e druga pesna , ne tolku zabavna :D Ima resenje se vika Spiral Wrap :D Ama ne se zamaraj , sekogas mozes da ja zavrtis trkata vo normalna polozba i da vrtis nanazad na toa cekrkot

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Чудно комбо
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 01, 2013 10:14 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Skoro sekoja trska ima kicma , toa znaci deka koga ja vitkas ima edna strana na koja trskata saka da se zavrti i e postojano na edno isto mesto >Znaci ako trgnes prava linija po trskata od vnatresnata strana koga e prirodno svitkana ...taa linija e kicmata na trskata .E sega Karikite mozes da gi stavas na kicmata ili kONTRA na kicmata a 99 % tvrdat nema blaga veza kade ce gi stavis ..jasno li ti e sega sto e toa kicma ?

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Чудно комбо
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 01, 2013 10:18 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Mi go razmuti i toj malku um sto gu imam. :crazy:

Znaci moze da i turam takva masinka i da si lovam bez gajle ? :lol: :D

Nemoj odma da me karas ali baram DA ili Ne odgovor svrtena trska i onakva masinka :oops: :D

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Чудно комбо
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 01, 2013 10:32 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Moze , sta ne bi moglo :D Samo popametno ce bide da ja drziz naopaku...kako obicna trska :D Zavisi kakvi okca ima , ako se site dvostopalni sibaj kako sakas . . .opaku naopaku :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Чудно комбо
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 02, 2013 1:44 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Сеп 21, 2012 2:25 am
МислењаCOLON1322
ЛокацијаCOLONПрилеп
Единствен проблем кога би ловел со свртена трска со окцата надолу (како што ловиме со нормална машинка) би бил тоа што мотањето ќе ти биде спротивно односно наназад, не како кога би била свртена наопаку, ме разбираш?
Значи спротивно од вртењето на стрелките на часовникот, наназад, што барем мене би ми било проблем особено во прво време... Пак ти си знаеш, ама според мене подобро е да земеш некоја јака „грдосија„ од машинка (нормална) отколку мултипликатор. Сепак Келтан може најдобро да ти каже затоа што користи мултипликатори.

_________________
---> ИмАмЕ цРвИ, АуТотО нИ ШибА, дЕнЕс СитЕ оДиМе дА ЛоВИмЕ РибА <---
Мувата е НајМакедонскиот инсект! Ем јаде л@јна, ем трие раце во стилот „ добро е, добро е !!! “...

Постои само една солуција - РЕВОЛУЦИЈА !!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Чудно комбо
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 02, 2013 3:49 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Dali nekoj videl prvo multiplikator masinka pa da tvrdi deka moze da se montira na obicna trska i da ja zavrti od dolu kako kaj stacionarnite masinki i taka da ja koristi.Najverojatno ne :head_bang: no bitno e da se pisuva neli :hit_head:
Prviot problem nastanuva so rackata koja mesto na leva raka ke ti dojde na desno,aj toa i ne e problem ke kupis masinka za desna i resen problem.Kontra motanje uste pogolem.
No najgolem problem nastanuva koga sakas da zafrlis so masinkata,kaj ovie masinki konecot ne se drzi so prst pri zafrlanje nego ima edno kopce koe se pritiska so palecot ima funkcija kako zicaniot preklopnik kaj obicnite,vo isto vreme so palecot se kontrolira odmotuvanjeto na spulonata koja mora da se stopira pri samiot pad na sistemot vo voda.Seto ovaa moze da se pravi edinstveno ako multiplikatorot e gore,od dole toa e nevozmozno.

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Чудно комбо
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 02, 2013 3:57 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Сеп 21, 2012 2:25 am
МислењаCOLON1322
ЛокацијаCOLONПрилеп
SantaFe НапишиCOLON
Единствен проблем кога би ловел со свртена трска со окцата надолу (како што ловиме со нормална машинка) би бил тоа што мотањето ќе ти биде спротивно односно наназад, не како кога би била свртена наопаку, ме разбираш?
Значи спротивно од вртењето на стрелките на часовникот, наназад...
howitz НапишиCOLON
Сепак Келтан може најдобро да ти каже затоа што користи мултипликатори
Или не читаш добро или пак им реплицираш на останатите, не знам. Јас убаво му кажав дека проблем ќе му биде тоа што ќе треба да врти наопаку... Му кажав и дека Келтан работи со два мултипликатори... А тоа што викаш за фрлањето, па кога фрла може да го сврти странично или горе мултипликаторот и да фрла така, тука негледам некој голем проблем, проблем е ако му удри некој сом барем 10+ тогаш треба да има борба и тогаш е проблемот што мора да врти наназад, тогаш трската (зборувам за обична, наменета за обична стандардна машинка) ќе се витка по правецот на кичмата тоа што ви го појасни Келтан, по линијата каде се наместени окцата (на стандардните трски). Инаку во фрлање особено не на некој големи далечини и не гледам некој голем проблем. :think:

_________________
---> ИмАмЕ цРвИ, АуТотО нИ ШибА, дЕнЕс СитЕ оДиМе дА ЛоВИмЕ РибА <---
Мувата е НајМакедонскиот инсект! Ем јаде л@јна, ем трие раце во стилот „ добро е, добро е !!! “...

Постои само една солуција - РЕВОЛУЦИЈА !!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Чудно комбо
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 02, 2013 4:06 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Jas ne spomnav iminja,i ne mislev na tebe nekoj drug spomna deka moze da ja koristi i dole,a za kontra motanjeto i jas pisav dva zbora kratko bas poradi toa sto ti ubavo obrazlozi.

Povece go pisav toa zatoa site nie sme skloni da pravime nesto sto ne ide "kurafte tehnika" ja vikam ja.......poln forum prasanja imam spin trska moze li musicki da frlam,imam teleskopce mozeli za dubinka da ja koristam,imam edna dvodelka za krap ke lovam so nea na tapa i tako dalj i tako dalje.
Vakva tema ima uste edna toj sto ja otvori ne kupi nisto i stana krabdjia,so ovaa sto ke se izrodi ke vidime.Ali sekoj ima pravo da otvori tema neli.

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 123»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 3 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum