www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 1:58 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Mislenje za teleskopi od 7m. i 8m.
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 15, 2014 7:16 am 
Отсутен
Молчалив

РегистриранCOLONСре Феб 12, 2014 5:03 am
МислењаCOLON5
spiro_jas НапишиCOLON
седум метарската изведба во боло верзија мислам дека е максимумот што би било корисно за риболов на река или ајде езеро-мада за на езеро подобро е да имаш 7м гола трска на врв или пак некој телемеч или меч трска

со денешните матерјали има добри и лесни 7м. болонези кои би ти правеле кеф во риболовот, ама веке 8м е повеке проблем одколку уживање
Jas da pojasnam uste ednas se nadevam deka ke bidam pojasen.Jas licno nikogas na riba ne odam so edna trska od koja bilo dimenzija duri i znaejki kade odam.na reki sum bil mnogu pouspesen koga sum lovel so sedmica za razlika od kolegi koj imale 5,6,ili nesto megju,znaci ne sekogas se koristat tie dimenzii od 7,8 metri.imam dimenzii kako sto spomene nekoj pogore takmicarski bidejki bev takmicar i imam tatko koj cel zivot takmicel pa nekako mi e vsadeno vo glava deka treba da imas mnogu oprema kade i da sme na bilo koja voda veruvajte deka od imanje glava ne boli!!!so stek kaj sajlata na Vardar imam vadeno mreni od taa strana kaj karpata drugo e svrkanjeto so kolema trska precizno dovolno silno i ti dava sigurnost na dvizenjeto na tapata nekako ja imas vo kontrola.so mec isto taka sum ispratil mnogumina na spienje nemozejki da go postignat toa sto jas mozam frlam kade sakam i kolku sakam veruvajte deka oprema treba da se ima ne treba da se gleda skepticno na dimenziite ili da se komentira deka se pogresna investicia ednas da mi zatreba i da ja vitkam edno popladne za mene gi vratila parite ova e hobi drugoto e se sporedno.malku da sme pojaki od finansiska gledna tocka nema da imame potreba od ovie komentari sekade po svetov od godina vo godina se menuva opremata i se kupuva novo ama toa e site znaeme kako e kaj nas taka da toa e druga tema.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Mislenje za teleskopi od 7m. i 8m.
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 15, 2014 7:32 am 
Отсутен
Молчалив

РегистриранCOLONСре Феб 12, 2014 5:03 am
МислењаCOLON5
Inace na natprevari e vaka:sekogas hranis prvo pred tebe da mozes da rabotis so dvojka metar ipol ili tri...zasto...so tie dimenzii postignuvas golema brzina na lov na riba istovremena prihrana i stavanje riba vo cuvarka,seto poveke od toa te pravi samo pospor i gubis vreme na zafrlanje i izvekuvaje na ribata.mnogumina od vas moze i bile del od natprevari kade se soocile poradi zdrepka im padnalo loso mesto ili e nekoe plitko ili treva i ostanati problemi tuka nema milost tuka e samo arsenalot pozadi tebe koj sekogas e spremen so po tri seta sprema vo slucaj na kinenje pletkanje i se fakjas za rabota vo potraga na pogodno(SEKOGAS NAJ BLISKU)do tebe mesto kade ke hranis i voedno lovis.Nekoj ke pomisli NATPREVAR e toa ama za mene sekoe odenje po riba e natprevar megju mene i ribata toa e mojata zelba da ja pobedam da ne recam deka vo 80%slucaevi e ribata vratena nazad vo voda ili nekade odnesena ziva so cel da se poribi nekoe blisko mesto.zatoa po moe temava e igri bes granici nema odgovor koj e presuden ili pa ima nekoja logika jas pa ke recam treba da se ima se od toa ne boli glava ,,,,,,,,


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Mislenje za teleskopi od 7m. i 8m.
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 15, 2014 9:13 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Jун 18, 2012 10:22 am
МислењаCOLON2221
ЛокацијаCOLONSkopje , Macedonia
7 - 8- 9 ka trska direktna se koristi na ezero koga treba
da mu se parira na stekot.

Saso23 bi bilo dobro da se pretstavis koj si sto si ,od kade si ?
Koj ti e tatko ?
Za koj klub natprevaruval ?
Gledam tuka pisuvas za natprevari i orpemi ?

_________________
MATCH TEAM SV. STEFAN - OHRID


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Mislenje za teleskopi od 7m. i 8m.
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 15, 2014 11:10 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
saso23@

тоа твое излагање е ок - пошто веке ја имаш таа опрема и ја користиш за натпревари, но 90% можи и повеке од риболовците на форумот ловат рекреативно и со нај неопходната опрема која им е потребна
- јас кога одам на река носам две трски(болонези) кои ми го покриваат таквиот риболов и тоа е тоа, затоа и не навлегуваме во тој малку постручен(спортски) риболов од овај рекреативниот

добро е да се развие и таква полемика која ја кажа погоре, ке отвориме нови раздели за тој риболов со директни трски и верувам дека има доста да се зборува за таа техника.тактики, системи, правила и т.н

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Mislenje za teleskopi od 7m. i 8m.
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 15, 2014 10:08 pm 
Отсутен
Молчалив

РегистриранCOLONСре Феб 12, 2014 5:03 am
МислењаCOLON5
spiro_jas НапишиCOLON
saso23@

тоа твое излагање е ок - пошто веке ја имаш таа опрема и ја користиш за натпревари, но 90% можи и повеке од риболовците на форумот ловат рекреативно и со нај неопходната опрема која им е потребна
- јас кога одам на река носам две трски(болонези) кои ми го покриваат таквиот риболов и тоа е тоа, затоа и не навлегуваме во тој малку постручен(спортски) риболов од овај рекреативниот

добро е да се развие и таква полемика која ја кажа погоре, ке отвориме нови раздели за тој риболов со директни трски и верувам дека има доста да се зборува за таа техника.тактики, системи, правила и т.н
Jas kazav takmicev kako pioner i od togar prestanav vo DSR-FCU isto i mojot tatko koj godinava se penzionirase.jas nemav prilika na natprevar da ja imam taa oprema ama zatoa sega kade sto odam ja koristam i sum premnogu zadovolen.se slagam so tie luge koj poseduvaat po dve parcinja trski i jas mislam deka za rekreativec e dovolno no da se komentira dali e dobro 7,8,9 13,15 16 toa e veke nauka ne obicna tema pozdrav do site.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Mislenje za teleskopi od 7m. i 8m.
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 15, 2014 10:20 pm 
Отсутен
Молчалив

РегистриранCOLONСре Феб 12, 2014 5:03 am
МислењаCOLON5
saso23 НапишиCOLON
spiro_jas НапишиCOLON
saso23@

тоа твое излагање е ок - пошто веке ја имаш таа опрема и ја користиш за натпревари, но 90% можи и повеке од риболовците на форумот ловат рекреативно и со нај неопходната опрема која им е потребна
- јас кога одам на река носам две трски(болонези) кои ми го покриваат таквиот риболов и тоа е тоа, затоа и не навлегуваме во тој малку постручен(спортски) риболов од овај рекреативниот

добро е да се развие и таква полемика која ја кажа погоре, ке отвориме нови раздели за тој риболов со директни трски и верувам дека има доста да се зборува за таа техника.тактики, системи, правила и т.н
Jas kazav takmicev kako pioner i od togar prestanav vo DSR-FCU isto i mojot tatko koj godinava se penzionirase.jas nemav prilika na natprevar da ja imam taa oprema ama zatoa sega kade sto odam ja koristam i sum premnogu zadovolen.se slagam so tie luge koj poseduvaat po dve parcinja trski i jas mislam deka za rekreativec e dovolno no da se komentira dali e dobro 7,8,9 13,15 16 toa e veke nauka ne obicna tema pozdrav do site.
inace okolu toa kako pominuvaa godinite druzejki se so sportov se sto mislev deka mi e potrebno kupiv od satori kreveti potreben pribor za kampuvanje oprema (parabolici)za tezok ribolov vo pocetok za krap pa prenameneti sea vo novo vreme za morski ribolov vo sosedna grcia nea mudanja,nea potidea,kavala,toroni i drugi mesta kade od april do pocetokot na sezonata odam na ribolov so olovo na dno.inace bolesta mi e bojnik mrena .....sega vo plan mi e da gupam dvodelen stap od daiwa so masinka isto od taa marka deka imam drugari koj odat vo rcija na stuka pa ke vidime dali ke imam rezultati toa i musicarenje mi se ne probani mada za musicarenje mislam deka toa e edina disciplina kade treba celosno da se posvetis na nea musicar za mene e covek koj na voda pravi bubacka i so taa lovi bes navreda za drugite sum go videl toa i nekako mi e taka vrezano vo glava.i edna ispravka za kolegata do 7 metri imam bolo verzii nad sedum direktasi.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 4 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum