www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 11:36 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболовни чворови
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 25, 2013 9:53 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Aпр 14, 2012 12:50 pm
МислењаCOLON2299
ЛокацијаCOLONНа секоја локација,ха ха ха
Еве како учеше ....Оки-рибар .....

Немој да се СМЕЕТЕ случајно од КЛИПОВИТЕ многу се..... УЧИ.....



ГЛЕДАЈТЕ ВНИМАТЕЛНО ;) ;) ;)






_________________
Reporter of the Jear- 2012-,-13-,-14-,

Fishing is my lifestyle,my passion,my life.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболовни чворови
ТемаИспратеноCOLONСре Maј 22, 2013 6:41 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Ное 20, 2012 7:24 am
МислењаCOLON684
Ме интересира до поискусните колеги, како врзувате плетеница со вирбла и потоа вирбла со флуорокарбон и флуорокарбон со копча(карабинер). Веројатно така оди редоследот на врзување и спремање на една спинерџиска трска. Претпоставувам.

_________________
I can be hopeful out here even in failure because I know if I just go out there, it might be different, something might be different, something I do might make a difference.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболовни чворови
ТемаИспратеноCOLONСре Maј 22, 2013 9:40 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Дек 01, 2011 11:07 am
МислењаCOLON297
sinooksk НапишиCOLON
Ме интересира до поискусните колеги, како врзувате плетеница со вирбла и потоа вирбла со флуорокарбон и флуорокарбон со копча(карабинер). Веројатно така оди редоследот на врзување и спремање на една спинерџиска трска. Претпоставувам.
Ова е дефинитивно најдобар чвор за флуорокарбон со копча(карабинер)
http://www.youtube.com/watch?v=3I905PXIYww
а за спојот на плетеница со флуорокарбон, нема потреба од вирбла, овој чвор е феноменален и што е најважно проаѓа низ окцата без да запне, и овозможува да подвезот од флуорокребон е подолг што пак има извонредно значење за риболов во бистри води а и за водење на воблерот
http://www.youtube.com/watch?v=M9x9JfrqWwg
а и ова е добар чвор
http://www.youtube.com/watch?v=YxhDxewFPWc


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболовни чворови
ТемаИспратеноCOLONСре Maј 22, 2013 11:29 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 24, 2012 11:03 am
МислењаCOLON2236
ЛокацијаCOLONСкопје
sinooksk НапишиCOLON
Ме интересира до поискусните колеги, како врзувате плетеница со вирбла и потоа вирбла со флуорокарбон и флуорокарбон со копча(карабинер). Веројатно така оди редоследот на врзување и спремање на една спинерџиска трска. Претпоставувам.
Подсети ме да ти следниот пат кога ке се видиме на вода ти покажам еден многу СТАР чвор
кој јас го научив некаде 70-ти години и до денес го користам. Не сум видел некој друг да го
користи, а досега никојпат не ме изневерил. Не сум го видел никаде по интернет за да земам
слика или видео па останува само да ти го покажам во ЖИВО.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболовни чворови
ТемаИспратеноCOLONЧет Maј 23, 2013 6:42 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Ное 20, 2012 7:24 am
МислењаCOLON684
Фала многу Коста на споделените информации и искуства. Боби едвај чекам да пецам со тебе и да учам :D :D :D

_________________
I can be hopeful out here even in failure because I know if I just go out there, it might be different, something might be different, something I do might make a difference.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболовни чворови
ТемаИспратеноCOLONСре Jун 26, 2013 5:07 pm 
Отсутен
Молчалив

РегистриранCOLONВто Jун 11, 2013 6:45 pm
МислењаCOLON3
luge ova samo zbunuva jas ne znam da vrzam poveke jadici a tuka 30 primeri za cvor.ke mi kaze li nekoj kako da vrzam poveke jadicki sakam da odam na Dojransko na crvenoperka


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболовни чворови
ТемаИспратеноCOLONСре Jун 26, 2013 5:46 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 24, 2012 11:03 am
МислењаCOLON2236
ЛокацијаCOLONСкопје
Ace1985 НапишиCOLON
luge ova samo zbunuva jas ne znam da vrzam poveke jadici a tuka 30 primeri za cvor.ke mi kaze li nekoj kako da vrzam poveke jadicki sakam da odam na Dojransko na crvenoperka
Кога ке кажеме дека некој ЧВОР - ЈАЗОЛ е добар, всушност мислиме на колку тој го ослабува основниот или споредниот конец.


За црвеноперка или плашка, односно за било која ситна бела риба, како и да врзеш ке ти заврши работа. Но лично, од искуство, одамна престанав да користам повеќе јадици на еден конец. Можеби ке извадиш повеќе риба но ке имаш и повеќе проблеми. Најдобро е (по мое мислење) да си користиш една јадица.

Само за пример.
На ситна риба одамна не користам повеќе јадици, но на дубинско до минатата година користев на дубинско на лов на сом 2 јадици (подобро речено ченгели). И што ми се случи. Изгубив риба од околу 60Kg. Чворовите издржаа. Рибата си отиде кога другата, слободна јадица, се закачи за корен. :hit_head: :hit_head: :hit_head:

РАЗМИСЛИ дали се исплаќа да користиш повеќе јадици :confused: :confused: :confused:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболовни чворови
ТемаИспратеноCOLONЧет Jун 27, 2013 3:32 pm 
Отсутен
Молчалив

РегистриранCOLONВто Jун 11, 2013 6:45 pm
МислењаCOLON3
Bobi_Brada НапишиCOLON
Ace1985 НапишиCOLON
luge ova samo zbunuva jas ne znam da vrzam poveke jadici a tuka 30 primeri za cvor.ke mi kaze li nekoj kako da vrzam poveke jadicki sakam da odam na Dojransko na crvenoperka
Кога ке кажеме дека некој ЧВОР - ЈАЗОЛ е добар, всушност мислиме на колку тој го ослабува основниот или споредниот конец.


За црвеноперка или плашка, односно за било која ситна бела риба, како и да врзеш ке ти заврши работа. Но лично, од искуство, одамна престанав да користам повеќе јадици на еден конец. Можеби ке извадиш повеќе риба но ке имаш и повеќе проблеми. Најдобро е (по мое мислење) да си користиш една јадица.

Само за пример.
На ситна риба одамна не користам повеќе јадици, но на дубинско до минатата година користев на дубинско на лов на сом 2 јадици (подобро речено ченгели). И што ми се случи. Изгубив риба од околу 60Kg. Чворовите издржаа. Рибата си отиде кога другата, слободна јадица, се закачи за корен. :hit_head: :hit_head: :hit_head:

РАЗМИСЛИ дали се исплаќа да користиш повеќе јадици :confused: :confused: :confused:





Bidejki ne sum nekoj ribar ke te poslusam.Fala na odgovorot


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболовни чворови
ТемаИспратеноCOLONПет Jун 28, 2013 2:39 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Na tikvesko sme lovele na dve jadici gi vrzuvavme na trokraka osmicka.Ali ima zosto se lovi taka,tamu crvenoperkata ce lovi na 9-10metri vo eden period jade na dno vo drug moment na metar od dno,pa zatoa dve jadici edna nad druga rastojanie 1metar.Kako sto kaza Bobi ovoj sistem si ima mana,cestoto zamrsuvanje e najgolema.Za Dojran kade se lovi na 4-5m nema potreba od ovie finti.
Eve nesto sto mozes da upotrebis dodeka imas stvarno potreba,dvata kraja ti ostanuvaat slobodni za koi mozes da vrzes jadici a osnovniot konec direktno za alkata

http://www.animatedknots.com/dropperloo ... dknots.com

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболовни чворови
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 05, 2014 10:32 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON2806
ЛокацијаCOLONskopje
Ovoj go nemam probano,izgleda dosta efikasen..

[ img ]

_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 3 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum