www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 8:47 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS22»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ТИРОЛСКО ДРВЦЕ
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 11, 2012 10:09 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON2806
ЛокацијаCOLONskopje
Kolku sto imam citano mnogu stari statii tirolsoto drvce bilo prvo upotrebuvano i izmisleno za vo krapskiot ribolov za tereni kade e dnoto tinja i sluzel za podiganje na mamcite,a duri dosta pokasno pocnale da go upotrebuvaat za lov na pastramki kade terenot bil nedostapen i kade baralo golemi zafrluvanja na verojatno pogolemi reki.

_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ТИРОЛСКО ДРВЦЕ
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 11, 2012 7:11 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
kompir99 НапишиCOLON
Kolku sto imam citano mnogu stari statii tirolsoto drvce bilo prvo upotrebuvano i izmisleno za vo krapskiot ribolov za tereni kade e dnoto tinja i sluzel za podiganje na mamcite,a duri dosta pokasno pocnale da go upotrebuvaat za lov na pastramki kade terenot bil nedostapen i kade baralo golemi zafrluvanja na verojatno pogolemi reki.
Mozebi.Na krajot na kraistata tirolskoto drvce e olovo na koje mu e modificiran oblikot za da ne zaglavuva na kamenja.

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ТИРОЛСКО ДРВЦЕ
ТемаИспратеноCOLONНед Феб 12, 2012 2:04 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Jas, koj ja otvoriv ovaa tema da kazam nesto
Ke objasnam nesto za tirolskoto so toa sto ke kazam kako jas go dozivuvam musicarenjeto.
Po mene musicarenjeto e eden djentlamenski akt vo koj ribarot svesno i dava prednost na ribata obiduvaji se da ja izmami ne na prirodni tuku na vestacki mamci.So samata taa postapka toj stanuva ednakoov del so prirodata,a ne se postavuva nad prirodata.
Znaeme site deka denes covekot moze mnogu lesno da izmami riba.Najraznorazni mamci,atraktivni boi i vibracii na vobleri,tehniki na sistemi,superiorni nevidlivi konci,fish founderi,skeneri,nekakvi elektricni uredi so posebna branova dolzina...... seto toa e nesto koe e nevozmozno za ribata da go predvidi.
Nesto koe me privlece kon ovaa disciplina i me otkaza od drugite e tokmu ednostavnosta.Pa duri i vo sistemot imas trska,konec i na kraj riba.Ja osekas na raka,ja vleces so raka ,ja popustas na raka.Nema pametni masinki,nema kocnici,nema tapi,nema olova ......samo eden obicen sistem.
Mnogu od musickite se "stari" po 100 i poveke godini,nema izmisluanje topla voda,enciklopedii pisuvaat za niv,gi izmislile tvorci koj se pocinati pred eden vek a funkcioniraat vo Makedonija i funkcioniraat i vo Anglija.Kaj dve pastrmki koj nikogas ne se sretnale.
Intrigata e vtoriot zbor za musicarenje a ne ribarenje.Doagas na voda,ja baras ribata kaj se javuva,potoa go baras insektot koj leta nad vodata,ja otvaras kutijata i ja baras najdobrata imitacija na realniot insekt,vrzuvas,poleka i priogjas,se boris so mnogu granki i prepreki i se obiduvas da go plasiras na najpriroden nacin,potoa se obiduvas da go zadrzis na vodata kako da ne e del od cel sistem tuku e edna bestezinska musicka koja plovi nad povrsinata na vodata......
E ova e musicarenjeto.
Namerno prekinuvam ovde zatoa sto do ovde jas sum potpolno ispolnet.Ponataka e nevazno fatil riba ili ne zatoa sto kako sto kazav ti i davas ramnopravnost na ribata,i davas izbor da moze da ti ja prepoznae imitacijata i da se povlece.Svesno toa go pravis.Nekogas ti si ja izmamil a ponekogas taa.Ama koga nema nisto da fatis si odis nakaj doma so idea deka sledniot pat ke bides pomudar,potivok,popretpazliv,poprecizen,porealen.E takov protivnik e zalno da go ubies.Nekoj koj ti ja ispolnil dusata so radost i adrenalin,nekoj koj ti ovozmozil unikatno iskustvo i cuvstvo koe nemoze da se sporedi so nisto drugo na ovoj svet, zasluzuva da mu bides blagodaren i na krajot da mu go poklonis zivotot kako izraz na malenkost a ne golemdjiluk.Ne me interesira dali na taa reka gi fakaat ribite so mrezi,so harpuni,vo zabrana,pod mera,na ziv mamec,vo golemi kolicini....tuku me interesira tokmu taa riba na krajot od konecot koja uspeala da se pezivee pokraj tolku destruktivnosti.
I uste nesto otkako ke ja pustis taa riba togas taa e za edno iskustvo pobogata,pak ti prednjaci i ke odis nakaj doma mislejki se koj as da go izvadis od rakav sledniot pat, zatoa sto sega imas mnogu potezok protivnik.
Nesto slicno imate vo crtanot MEGAMIND za edniot heroj koj e tazen zatoa sto nepostoi drug heroj koj ke mu bide ramnopraven protivnik.

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ТИРОЛСКО ДРВЦЕ
ТемаИспратеноCOLONНед Феб 12, 2012 2:39 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Убаво објаснување на мушичарската филозофија од Илија. Има нешто во оваа дисциплина што го менува нашиот пристап према рибата и рибарењето.
Инаку , тиролското дрвце не спага под дисцилината мушичарење. Иако на крајот од конецот е врзана мушица, оваа техника спаѓа во спин риболов. Во сите статистики кој ги имам разгледувано,поточно на кој начин е уловено, оваа техника ја окарактеризуваат како спин техника. Под мушичарење се подразбира, мушичарска трска, мушичарски конец и мушица на крајот од подвезот.

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ТИРОЛСКО ДРВЦЕ
ТемаИспратеноCOLONПон Maр 26, 2012 12:25 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Во книгата “Мушичкарење“ вчера прочитав дека риболовот со васер кугла и тиролско дрвце воопшто не се смета за мушичарење.

Јас оваа тема би ја префрлил во општиот дел на риболов.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ТИРОЛСКО ДРВЦЕ
ТемаИспратеноCOLONПон Maр 26, 2012 2:03 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Секаде во свет овиј метод спаѓа под спин иако на крајот на конецот е врзана мушица.

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ТИРОЛСКО ДРВЦЕ
ТемаИспратеноCOLONПон Maр 26, 2012 2:06 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Ај да гласаме да му ја префрлиме темава на Сашо во спин :D

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ТИРОЛСКО ДРВЦЕ
ТемаИспратеноCOLONПон Maр 26, 2012 2:08 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Тамо и е и место ;) :D

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ТИРОЛСКО ДРВЦЕ
ТемаИспратеноCOLONПон Maр 26, 2012 2:23 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Баш прееска кога ги префрлав темиве се сетив и на оваа, па разгледав малку по интернет, претежно по германски страни. Никаде не се поврзува тиролецот со мушичарење, бидејќи на него се монтираат и живи мамци. А и нема врска со мушичарска трска, нека биде некој маж и нека фрли тиролец од 30-40 грама :D

Перун, би ти пречело?

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ТИРОЛСКО ДРВЦЕ
ТемаИспратеноCOLONПон Maр 26, 2012 5:14 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
... „тиролското дрвце“ е напраено за во плитките со ситен и покрупен камен Води, каде што често се случувало да се закачат мамците, и помагало за откачување на истите.
ЦитатCOLON
за пастрмка во риболовен ревир - една риболовна трска и еден блинкер кој може
да има една јадица (трокрака, двокрака или еднокрака), еден воблер кој може да има две јадици
(трокраки, двокраки или еднокраки) или три мушички кои можат да имаат
еднокраки јадици
Филип, не гледам дека имат забрана за Тиролски Дрвце.

Према мене треба да има забрани во бројот на уловената риба, да се ограничи големината на уловената Риба и забрана за време на Мрест на сите салмонидни Риби, Грабливки, и на некои ципринидни Риби.

Не можит да имат забрана, спрема мене, за: Плашица, Грунец, Попадика, Клен, Карас, Деверика, Костреш и останати експлозивно размножувачки риби кои спаѓаат во Група на „Лисички начин на размножување“. Тој начин е, доколку се бара партнерот подолго време таа година ќе има повејќе родени единици, доколку партнерот се најде брзо ќе има помалку родени единици. Самоконтрола во размножувањето.

Криволовот е проблем број 1 со кој се уништува рибата а не рекреативните риболовци :!:

Бистро ;)


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS22»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 7 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum