www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 2:45 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1234»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Коњоштип, Штипикурец - како мамец
ТемаИспратеноCOLONПон Aпр 04, 2011 11:27 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
kako i da mu e imeto kako mamec sigurno sme go koristele,jas licno sum go probal na tikvesko cekajki som,ali od amerikancite nema mira facav americki somcinja od 50-60cm,na vardar isto probani ali bez uspeh,e se ga me interesira dali nekoj lovel klen na toj mamec i dali imal uspeh pogotovo vo ovoj period

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: konjstip,rac'k,rovac kako mamec
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 05, 2011 12:04 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Oкт 26, 2010 9:38 pm
МислењаCOLON1320
ЛокацијаCOLONStrumica
Го моташ ли у фолија од чоколада или фолија од кутија цигари?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: konjstip,rac'k,rovac kako mamec
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 05, 2011 9:29 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Јан 18, 2011 11:04 am
МислењаCOLON720
ЛокацијаCOLONSkopje
За Вардар Коњоштипот ти е супер мамец. Само внимавај да не биде нагмечен, пошто станува не интересен. И не го чувај во влажна земја покрај тоа што може да умре станува истиот не привлечен, бидејки не се прават меурчиња по телото и со тоа ја губи атрактивноста кај рибите. За Клен сум користел ситен Коњоштип од 2-3см. Додека за Сом исклучиво крупен Коњоштип во кој со шприц внимателно да не го убиеш можеш во задниот дел да му вбризгаш Јод, кој постепено се испушта низ водата и го привлекува Сомот како луд. Испробана техника.

Ме интересира само каде успеа да уловиш Американски Сомчиња долги 50-60 сантими, пошто максимално во Србија уловени Американски Сомчиња се со тежина од 1,5-2кг со должина 30-40 сантима не верувам кај нас дека има поголеми. Овие твоиве дефинитивно биле на стререоиди, или си ловел Вардарски лигавци, камењари или тињари зависно од видот. Пошто камењарите не растат многу, мислам дека мах. до 10кг и се шарени како испрскани со пеги а тињарот прави над 100кг и може да биде долг над 2-3м.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: konjstip,rac'k,rovac kako mamec
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 05, 2011 5:10 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
sasokone@
abe znaes ribarski muabeti pa stignat i do 60cm i toa do petok a ponedelnik kaj e,sala na strana na tikvesko mi upropastija eden kup pijavici crvi i konjstipi(na kumanovski rac'k) a najgolemite na vaga bea mereni i po 750-800gr za dolzina ako ne 60cm sigurno bea 50cm od sto pola telo u glava,okolu montazata obavezno gi kinam stipalkite a sum cital deka toj vo sebe u mekoto tkivo ima priroden jod pa taka so dodavanje samo mu ja zgolemuvame atraktivnosta,za toa deka treba da se stavi u celofan pa demek koga suskal go izaziva somot ne sum pravel a i demek ne e tocno samo mirisot go privlekuva somot,kako pouka od licno iskustvo nemoj da gi cuvate u ista kofa povece konjstipi na mene od 30 kupeni po 12den u kofa od polikolkor zatvorena do dunav kaj golubac mi ostanaa samo dva najgolemi i eden kup glavi,neznaev deka se golemi borci i se jadat do smrt

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: konjstip,rac'k,rovac kako mamec
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 05, 2011 8:42 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Oкт 26, 2010 9:38 pm
МислењаCOLON1320
ЛокацијаCOLONStrumica
Се јадат до смрт,точно,затоа и во риболовните дуќани(пример во Софија) се продаваат кутии за чување рачки,составени од 12 посебни комори со посебни отвори ,во секоја комора да чуваш по една рачка.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: konjstip,rac'k,rovac kako mamec
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 05, 2011 8:58 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
jas si napraviv od kutija za domino onie drveni ako ste gi videle samo dodadov pregradi izmedju na 2cm

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: konjstip,rac'k,rovac kako mamec
ТемаИспратеноCOLONСре Aпр 06, 2011 7:38 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Филип, гризе ова чудо? :lol:

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: konjstip,rac'k,rovac kako mamec
ТемаИспратеноCOLONСре Aпр 06, 2011 8:33 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Јан 18, 2011 11:04 am
МислењаCOLON720
ЛокацијаCOLONSkopje
Сомчето 50см 800-900гр дефинитивно е лигавче од нашиот Сом. Најголемо бодликаво Сомче со трње - Американско сум извадил 1,2кг бесе долго околу 35см сантима, можда нешто подолго. Кусо и дебело како трупче. Затоа ме збунија нешто димензииве.
Коњоштип со целофан никогаш не сум користел. Самиот Коњоштип ако е чуван како треба, во водата создава околу себе меурчиња и светлуца. Покушам секогаш задниот дел да ми остани здрав не повреден. И никогаш не му ги кинам клештите, барем јас така правам.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: konjstip,rac'k,rovac kako mamec
ТемаИспратеноCOLONЧет Aпр 07, 2011 12:24 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Znaes mnogu ludze mnogu nacini za klestite da ki kinam mi kaza eden star somdjija na dunav ........mi pokaz povece nacini na mestenje od nizenje na pogolemite od glava pa do gazot na golemi jadici pa do zakacuvanje zivi taka sto go proboduvase nekade na sredina,ovie sto go lovat somot na bucka go kombiniraat i so pijavici

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: konjstip,rac'k,rovac kako mamec
ТемаИспратеноCOLONЧет Aпр 07, 2011 8:10 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Јан 18, 2011 11:04 am
МислењаCOLON720
ЛокацијаCOLONSkopje
Клештите ги кинат само за да не се убиваат помегу себе, ако ги одвоиш посебно со прегради тоа нема да се случува. Инаку по мое е поатрактивен сосе клешти.
За да нанижам цел Коњоштип користам исклучиво јадица Сомска 1,0 2,0 или 3,0 и тогаш уфрлам и јод. Додека на обична кована единица (1) може и крапска исклучиво го закачувам под оклот за да остане жив.
Тоа е мое искуство.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1234»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 3 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum