www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 8:52 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1234»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: konjstip,rac'k,rovac kako mamec
ТемаИспратеноCOLONЧет Aпр 07, 2011 10:13 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Коњштип на перце сум ловел, кленот го обожава над вода, ако коњштипот е жив, а во водата има клен, нема промашување


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: konjstip,rac'k,rovac kako mamec
ТемаИспратеноCOLONЧет Jун 09, 2011 10:51 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Aпр 11, 2011 7:31 pm
МислењаCOLON1221
ЛокацијаCOLONСкопје- Кисела Вода
Верувале вие или не, си ловиме една вечер у Ногаевци, си чекаме сом а од бркото ни трага ни глас! Лево од нас седеше едно чиче и коа се стемни само жарот од цигарата му го глеавме.И таман го нападнавме шишето со жолта течност нешто плесна лево од нас.Светнавме со баКтериите и коа го глеам чичево држи нешто на трска влече се мачи......Мислевме дека закачи сом!Пријдовме до него коа шо да видиме!Истегнал едно крапче околу 3-4 кила. Му викам стари на шо го акна.Ми вика на коњштип.Мислев дека ме д*пи, па му викам абе неиде крап на коњштип тој пак......А имаше и друга трска зафрлено тука у тоа како шамак еден мал одма над мостот бевме кај карпата у вода.Ја извади коа глеам и на неа коњштип.Вика ја сине на ова рачкава си таманам крап. И по некое лигавче искача вика ја сум си задоволен.Друг мамец не видов околу него само едно шише со земја кај што ги чуваше. Го погледнав попреку и се тргнав со неверување дека извади крап на коњштип. Сепак мислам дека си играше мајтап со мене. Што мислите вие има ли логика ?

_________________
Ако не замириса на риба ке замириса на кобасица


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: konjstip,rac'k,rovac kako mamec
ТемаИспратеноCOLONПет Jун 10, 2011 12:36 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
da i nee prv
konjostipot(stipikurec) e eden od naj unverzalnite dobittni mamci
za klen ,som ,mrena ,krap-na reka za na ezero nesum slusnal deka nekoj ima uloveno
samo porano koga se berea se cuvaa vo drvena kutija so pregradi

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: konjstip,rac'k,rovac kako mamec
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 07, 2011 5:04 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПет Oкт 07, 2011 7:26 pm
МислењаCOLON118
Poliz НапишиCOLON
Го моташ ли у фолија од чоколада или фолија од кутија цигари?
mnogu kasno se javuvam na temata no sepak ako mozam da pomognam.Vo spisanie Ribolovacka Revija od deveesetite god.Pisuva za ribolov na som na Vardar na konjostip i precizno naveduva kako. SE stava konjostipot vo najlonskoto kese od cigari ( ne vo alufolija)nee nadenat na jadica,i jadicata so broj 4,0 do 6,0 kako naj idealni za som se stava so del od konecot sto evrzana jadicata vo keseto kade sto e konjostipot(da napomenam jadicata e prazna,konjostipot nee nadenat na jadica)Keseto kade sto izleguva konecot od nego se vrzuva so lastik ili crvena vunica na samiot konec za da ne vlezi voda vnatre vo keseto Taka konjostipot zivee dolgo ima kislorod i celo vreme grebe po keseto so sto go iritira somot,a i lesno moze da bide viden bidejki keseto e prozirno,a jadicata slobodna.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: konjstip,rac'k,rovac kako mamec
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 08, 2011 3:52 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Jул 11, 2011 3:14 am
МислењаCOLON105
ЛокацијаCOLONVeles
Malo objasnuvanje
http://www.ribolovci.rs/vesti/391-insek ... mamci.html


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: konjstip,rac'k,rovac kako mamec
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 08, 2011 2:32 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
skupi НапишиCOLON
Poliz НапишиCOLON
Го моташ ли у фолија од чоколада или фолија од кутија цигари?
mnogu kasno se javuvam na temata no sepak ako mozam da pomognam.Vo spisanie Ribolovacka Revija od deveesetite god.Pisuva za ribolov na som na Vardar na konjostip i precizno naveduva kako. SE stava konjostipot vo najlonskoto kese od cigari ( ne vo alufolija)nee nadenat na jadica,i jadicata so broj 4,0 do 6,0 kako naj idealni za som se stava so del od konecot sto evrzana jadicata vo keseto kade sto e konjostipot(da napomenam jadicata e prazna,konjostipot nee nadenat na jadica)Keseto kade sto izleguva konecot od nego se vrzuva so lastik ili crvena vunica na samiot konec za da ne vlezi voda vnatre vo keseto Taka konjostipot zivee dolgo ima kislorod i celo vreme grebe po keseto so sto go iritira somot,a i lesno moze da bide viden bidejki keseto e prozirno,a jadicata slobodna.
Kakvi kesi,ne si igrajte igracki! Zar veruvate vo taa glupost? Ako moze taka,togas uste podobro eden Walkmen ..pa mu pusteme muzika..samo koja e saka ? narodna ili rok :lol: Somot,mrenata .krapot zar mislite deka hranata ja baraat po zvuk??? Konjostipot e dobaaaaaar mamec ,edinstvena mana mu e sto go saka sekoja riba,taka da tesko da odstoji dovolno vreme vo vodata za da stasa nekoje somce na red......

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: konjstip,rac'k,rovac kako mamec
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 08, 2011 2:40 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Oкт 24, 2011 8:06 pm
МислењаCOLON219
ЛокацијаCOLONБитола
skupi НапишиCOLON
Poliz НапишиCOLON
Го моташ ли у фолија од чоколада или фолија од кутија цигари?
SE stava konjostipot vo najlonskoto kese od cigari ( ne vo alufolija)nee nadenat na jadica,i jadicata so broj 4,0 do 6,0 kako naj idealni za som
Ne se babini devetini, tatkomi na toj princip ima izvadeno som od 8kg kaj Nogaevci i som isklucivo samo taka lovi na Konjostip a za klen i druga riba se znae, na jadica i frlaj.

_________________
Фрли рипче, фати Крапче....


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: konjstip,rac'k,rovac kako mamec
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 08, 2011 2:46 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
da da ova so keseto od cigarite e proverena rabota i ne e mit tuku se ribolovi taka som.

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: konjstip,rac'k,rovac kako mamec
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 08, 2011 5:38 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПет Oкт 07, 2011 7:26 pm
МислењаCOLON118
Keltan ako procita ova e izvadok od spisanieto Ribolovacka Revija od deveesetite god Nacin na koj se lovi som na konjostip kaj nas. Isprateno od nasi ribari. Spisanieto za toa vreme bese vodecko vo oblasta na ribolovot i novitetite.Mnogu postari ribari za prvpat vo nego se sretnaa so boili, kako se pravat za krap , som,Posebno bea skeptici kako toa jadicata stoela prazna a boilata od strana deka toa ne funkcionira no nabrzo se razubedija,i prifatija mnogu sistemi od tamu koj i den denes se koristat.No da ne dolzam somot reagira na zvuci (grom,bucka,vobleri so lager itd)toa e dokazano,pa nema zasto da ne se veruva i na ova a pred se e zastiten so keseto od positnite ribi.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: konjstip,rac'k,rovac kako mamec
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 08, 2011 6:58 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
A Vie pak veruvate vo se sto ce procitate vo nekoe spisanie ? Nema sansi taka da ulovite som,prikazni,majtapenje e toa! Koristam jas cesto i ''zvecka'' na podvezot kade se pijavicite,boilata.konjostipot,ali samo pobrzo da go donese somot do hranata,a toa ne moze da bide najlon ,razberete! Zosto togas nikogas ne mi ja napadnal ''zveckata'' dolu,narocito koga onie amerikanci ce gi istrgaat pijavicite? I da,sum probal i jas taa glupost,a i sapun za bricenje i toa vo momenti koga somot bil aktiven...znaci na drugata ''normalna'' mamka udira a na ovie kerefekii ne.Ama sekoj neka pravi kako saka,ako ima vreme za gubenje hehe! Povelete na prolet na ulivot na Crna vo tikvesko,rado bi sakal da go vidam toa cudo da ulovi i ako ulovite i edno ligavce taka,jas trskite ce gi okacam na zid... :D
Bukata go privlekuva,da ama sto koga ce dojde do izvorot? Nema,miris,nema vkus? Sto ima ? Cirkus!! Nego cisto za sporedba,klenot,ako dobro se secavam ima okolu 25-6 receptori za miris vo ustata..a somot tamu nekade oklu 150,plus so celo telo,preku kozata moze da pocustvuva vkusot,mirisot.ne dzaba nekoi go narekuvaat jazik sto pliva.razmislete malku ;) Kako somot a kako klenot doajdza do hrana ,mislam kako ja pronajduva....
Zastiten vo keseto od positnite ribi?? Da ama i od setilata na somot!! Kako funkionira eden som,ste razmislile li? Ajde vaka,prvo da razgranicime dve raboti..ZVUK e edno VIBRACIJA e nesto sosema drugo(iako dvete se slicni) AMA ovde ne zboruvame za vibracii(koi gi proizveduva sekoja riba dodeka pliva(Loven vobler?? ) Koga lovi riba ,glavno setilo mu e stranicnata linija,preku nea ja ''prati''tragata.Ame ovde pisuvame za konjostip so negoviot karakteristicen miris,koj e i edinstvenoto nesto sto somot ce go registrira kako potencijalna hrana ! Kakvo grebenje po celofan,aman :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1234»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 4 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum