www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Вто Maј 07, 2024 7:46 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «12345
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONНед Јан 08, 2012 5:54 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
Poliz НапишиCOLON
И двајцата имате конструктивни постови на форумот и не сфаќам зошто кога ќе се спомне крапски риболов,мора да се јави нетрпеливост меѓу двајца или повеќе луѓе,коишто имаат различен пристап во ловењето на крапот.
Ако на еден му се докажале пастрмски пелети,на друг не-тоа не е причина едниот да е постручен од другиот и по секоја цел да стави до знаење дека е така,или обратно.
Секој се спрема и оди по риба,како што нему му е задоволство и тука нема што да се противрекува.....Впрочем нема еден крапски форум,кадешто изостануваат овие работи,ќе ги има и тука,јасно е тоа...ама барем полесно да поминувате преку тоа.
НЕ ПИШУВАМ,ИЛИ НЕ СПОДЕЛУВАМ ПОВЕЌЕ......не е правиот начин-верувајте.
Јас ве замолувам и двајцата да си продолжите да пишувате,оти не се знае утре дали Ицо ќе му е гостин на Келтан и ќе прифати нешто од неговата тактика,или обратно Келтан на Велешко,па ќе го слуша Ицо од А до Ш.

eve ti primer ,,kuceski peleti..odam dole u garaza slikam pustam i gi gledat site ...gi znam dobri se iako od poveketo krapot usvet faka... daj argument ovie peleti se dobri i so poveke...

pastramski ..iskostvoto so tie mi e nula..zemen bese PRIMER,,STAVIV PRIMER FRANCIJA iako sum gi koristel na mnogu natprevari..i posociv deka doma sto gi pravam tie se podobri zatoa sto mi se na ista baza so boilata...

i kade e tuka problemot,...u mene... :?: :?: :?:

ti samo im prodavas im zimas pari ,, ne kazuvas za mixsovi pa ne kazuvam mi treba 5000 evra da gi frlam u voda za da go doteram,e ne so suvi smokvi slivi i podinzi,kako tebe, jas znam kako..

ne pisuvam za krapski ribolov toa zavrsi brat ,,ne se zamaram veke samo :lol: ke stavam otsega ... :!: :!:

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Јан 08, 2012 5:57 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONСаб Maј 07, 2011 8:16 pm
МислењаCOLON1249
ЛокацијаCOLONБогданци
ico baits НапишиCOLON

ne pisuvam za krapski ribolov toa zavrsi brat ,,ne se zamaram veke samo :lol: ke stavam otsega ... :!: :!:
дај појасни ја оваа реченица жити се


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Јан 08, 2012 5:59 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Aвг 31, 2011 11:10 pm
МислењаCOLON916
nemozam da ve svatam. Vasa rabota na forumov e : kako po iskusni od nekoi od nas da ni kazete sto kako nie da probame pa da vidime kade sto ke ni dade. da ima miksevi za secij dzeb nekoj ima mnogu pari i ne mu e problem da pravi ili kupuva mnogu skapi mixovi nekoj nema a sepak saka da fati nekoe krapce. A ako sakate da se dokazete koj e podobar krapdzija otvorete tema pa tamu meretesi gi em vie eden na drug ke si se dokazete em nie drugite ke vidime i ke presudime. A vo meguvreme valjda ke naucime kako da fatime krap ili kako poubavo da se raspravame.



Боже дај ми трпение зш ако ми дадеш сила се ке потепам :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Јан 08, 2012 6:18 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Maр 20, 2011 2:59 pm
МислењаCOLON673
ЛокацијаCOLONskopje
dragandrazo НапишиCOLON
nemozam da ve svatam. Vasa rabota na forumov e : kako po iskusni od nekoi od nas da ni kazete sto kako nie da probame pa da vidime kade sto ke ni dade. da ima miksevi za secij dzeb nekoj ima mnogu pari i ne mu e problem da pravi ili kupuva mnogu skapi mixovi nekoj nema a sepak saka da fati nekoe krapce. A ako sakate da se dokazete koj e podobar krapdzija otvorete tema pa tamu meretesi gi em vie eden na drug ke si se dokazete em nie drugite ke vidime i ke presudime. A vo meguvreme valjda ke naucime kako da fatime krap ili kako poubavo da se raspravame.



Боже дај ми трпение зш ако ми дадеш сила се ке потепам :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:
BLAGO SLOVEN DA SI CEDO BOZJE :mrgreen:

_________________
GOLEM MAMEC-GOLEMA RIBA


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Јан 08, 2012 8:22 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
dragandrazo НапишиCOLON
nemozam da ve svatam. Vasa rabota na forumov e : kako po iskusni od nekoi od nas da ni kazete sto kako nie da probame pa da vidime kade sto ke ni dade. da ima miksevi za secij dzeb nekoj ima mnogu pari i ne mu e problem da pravi ili kupuva mnogu skapi mixovi nekoj nema a sepak saka da fati nekoe krapce. A ako sakate da se dokazete koj e podobar krapdzija otvorete tema pa tamu meretesi gi em vie eden na drug ke si se dokazete em nie drugite ke vidime i ke presudime. A vo meguvreme valjda ke naucime kako da fatime krap ili kako poubavo da se raspravame.



Боже дај ми трпение зш ако ми дадеш сила се ке потепам :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:
Znaes li sto znacese vo vremeto na SFRJ poimot ZIK-Kumanovo .ZIK-Prilep ? zemjodelsko industriski kombinat...e takov eden imase vo Prilep koj pazi sreca na 20-tina km od Prilep imase ogromni ribnici za krap ( i den denes rabotat,samo se privatni ) E sreca moja pa eden od tie togasnite ''upraviteli-direktori'' na tie ribnici mi e blizok prijatel koj e neviden strucnjak za odgleduvanje krap vo ribnik a i denesniot gazda mi e blizok koj isto ima vraboteno ''krapski obrazovana licnost''.Tamu vo tie ribnici sum napravili milion probi vaka-taka...taka da mnogu raboti mi se jasni...A toa sto nekoj ovde saka da krapskiot ribolov go prikaze kako svemirska nauka ,kako kvantna fizika e druga rabota...Potrosil nekoj 5000 evra da dojde do recept..sto lovi samo kade lovi? sekade? malo sutra....Toa sto mu trebale tolku pari e odraz samo na negovoto slepo veruvanje vo nesto sto nema vrska so realnosta tuku e samo proizvod na edna ogromna komercijalna mreza koja dikitira nekoi raboti se so cel da izvlecat sto povejce pari od naivni krapcii..nisto drugo!
Eve ce ve prasam site ovde : Sto mislite , so sto go prihranuvaat krapot vo ''PELAGICEVO'' vo mrtviot period koga nema dovolno ''krapcii'' da gi hranat so nivnite cuda?? Jas ce vi kazam so istata hrana koja ja koristat vo ribnicite....i carevka se razbira kako najeftina hrana a ima skoro se ama bas se sto mu treba na eden krap da prezuvee podolg period!
Takvi tipovi na ezera se ''zavisni'' od hrana koja im ja serviraat krapcii koi ete sakaat na takvi ezera da lovat.TAMU ne moze da ima prirodna hrana dovolno za site krapovi vo nikoj slucaj (pregusto naseleno so relativno pokrupna riba) a za toa ''gazdite'' se ite kako svesni i moraat da prihranuvaat ..samo sigurno ne so boili od 5000 evra nego so evtina ,kvalitetna izbalansirana hrana koja ja smislil nekoj mnogu popameten od mene ili jane-mane- ico-kico amater.Svesen li e nekoj kolkava odgovornost snosi proizvoditelite na takvi hrani? Znae li kolkava steta moze da napravi ( finansiska pred se) so nekvalitetni peleti?
Takvi peleti sum koristel dovolno i vo tie za nekogo vukoebini i na ezero kade site ovde prisutni takmicari za tri dena ne ulovile ni edno krapce ne KRAP.Perun e svedok :D I sum ulovil i toa dobro.Ama so prethodno obilno prihranuvanje,denovi.....isto seto vazi i za pastrmskite peleti i za kuceska, maceska hrana...samo ejj,ne sum lovel bas sekogas a zosto e taka ce probam da pojasnam kako sum naucil dremejci po onie vukoebini i posmatrajci go krapot vo zivo kako mi se seta niz hrana..nezainteresiran..
Eve jas imam doblest i ce napisam nesto koe ce krene dosta vreva kade bilo da go napisam.Krapot mozete da go hranite sekogas so edna ista ''VASA'' boila koja samo vie i samo vie ce si mislite.ama samo ce mislite deka ja prifatil ...Nema sansi da go naviknete da sekogas ja zema,pardon ''raspoznava'' deka ova e tocno dovolen fakt e sto sekoj krapcija ima pominati denovi bez udar i toa cesto,bi se osmelil i bi rekol precesto go jadel od crnecot( pisuvam za diva voda,a diva voda za mene e i bara od 1km kvadraten vo koja ima krap i prirodna hrana,koja patem e balans kolku krapovi ce opstanat vo toa virce,znaci diva voda e sekade kade ima srazmerna kolicina krap-prirpdna hrana.a ne ezerca koji se prepolni so riba i ''ZAVISNI'' od covekot dali ce preziveat i toa e patem edina pricina zosto sum protiv takvi vodi i ne go cenam toj ulov)
Zapamtete edno ,krapot prirodata go ogranicila vo edna rabota a toa e ''razmisluvanje'' koga ribata bi mozela da razmisluva odamna nekoj ce gi dresirase i ce gi gledavme vo Cirkus kako izveduvaat vratolomii za edno parce krapska peleta a za boila i mozebi bi odigrale i eden valcer.....A posto toa cudo ne sme go videle .barem zasega...krapot igra na karta probam_cini-goltam.probam-ne cini-ne goltam...... ako izgledate dovolno videa mozebi seto ova sto go pisuvam ce vi bide mnogu pojasno...
A posto ajde nema mozok sto e fakt, koj ku. . . . se laze nekoj deka mojata aroma,hemija ja ''znae'' ili cuvaj boze ''pamti'' ako ja znae i pamti sekogas ama bas sekogas bi go lovele..... :D
Ima raboti koji se povtoruvaat na sekoja voda bez razlika kade i kakva e taa voda....krap e krap znaci samo riba koja nema striktni pravila na ponasanje a pricina e ''nedostatokot na mozok za poslozeno razmisluvanje'' taka da moze nekoj da go tupi do sabalje i nema da ja najde pravata pricina zosto krapot ''ne mu jade''
Sega udrete da ve citam so kontra argumenti ,zanimlivo ce bide se nadevam :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Јан 08, 2012 8:49 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Spored mene ova e samo eden dobar pravec na razmisluvanje koj najverojatno e i ispraven,ali kako i da go napravime nasiot mamec,krapot ako ne go pronajde ke nemame uspeh,ili pak ke go najde posle tri dena,a vikendot pominal,zatoa keltan sluzi onaa komercialna krapska hemija sto ti ja kritikuvas,Aromata primer e edna rabota koja najverojatno bi go ubrzala toj proces,ke kazes ima i aroma za kolaci od mareket,ali seto toa ne e nameneto za pravenje na boila,i poradi toa posle varenjeto nisto nema da ostane od nego
Znam deka sum off,ali sepak na nekoj nacin e povrzano so temata

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Јан 08, 2012 9:03 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Aвг 31, 2011 11:10 pm
МислењаCOLON916
abe covek dali jas neznam da napisam ili vie ne mozete da me svatite. Dzabe se site ovie referati koga nema nisto konkretno vo nego.
Ve pratam so ico celo vreme i samo se jadete. Ti dadi nekoj tvoj predlog sto e korisen a eftin toj ke dade nekoj si skap koj sto jas nema da mozam da go kupam ama nekoj drug ke moze i toa e toa sekoj ke se odluci za ona sto mu e vo moznost.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Јан 09, 2012 12:59 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
dragandrazo@
pa sto sakas be drugar bar ovoj del od temata od forumot,izobiluva so soveti,ico spomna so kakov udel se upotrebuvaat vo boilata i spomna koja hrana e dosta dobra,kire,jas pa i nekoi drugi kazaa kako ja upotrebuvale za prihrana......poveceto od forumot se sramat da postavat prasanje tuka.......prasaj pa ako ne dobies odgovor togas ke pisuvame tekstovi kako tvojot pogore

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «12345

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 2 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum