www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 11:50 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12345»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Трева (kladofora)
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 09, 2011 4:20 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Kaj nas najcesto lovena riba e bojnik najcesto ja lovime na treva.Eve eden dobar video so prezentacija kako se pravi sistem za ribolov na treva.
http://www.youtube.com/watch?v=n46zyTKGGjQ
Mozda nekoj drug ke go kaze svoeto iskustvo na ovaa tema

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Ribolov bojnik na treva
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 09, 2011 5:13 pm 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 26, 2010 9:55 pm
МислењаCOLON40
ЛокацијаCOLONPernik BG.
Нормално е да се лови на трева ! При нас не е толкова популярен , но в Сърбия и при вас доста се лови !

http://www.youtube.com/watch?v=hndpT96UmLo


http://www.youtube.com/watch?v=O09l6NzyOds


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Ribolov bojnik na treva
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 10, 2011 3:09 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Јан 19, 2011 5:41 am
МислењаCOLON166
ЛокацијаCOLONБитола
дај браќа.....објаснете на што трева се лови....кај се наоѓа тревата.....кажете народно име за тревата не латинско....како се приготвува (скапана), (свежа), начин на врзување.....подвез, 2 јадички ...итн.

_________________
‎"Men and fish are alike. They both get into trouble when they open their mouths." - Jimmy D Moore


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Ribolov bojnik na treva
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 10, 2011 4:34 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
pogledaj go prvio clip na youtube ima dosta dobro objasneto kako se pravi sistem so dve jadici.Vo zavisnost vo koe vreme se lovi se bira nijansa na trevata od maj do juni se bira nazelen nijansa malada treva pokasno se po nijansirana nakaj zolta

[ img ]

ime na trevata e akga kladofora ja ima na kamenite prelivi vo zavisnost na koja reka lovis prasaj nekoj ribar kaj ja sobiraat

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Ribolov bojnik na treva
ТемаИспратеноCOLONЧет Феб 10, 2011 6:54 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Јан 19, 2011 5:41 am
МислењаCOLON166
ЛокацијаCOLONБитола
незнам не сум фаќал на трева....по сум на бел црв ама ова тревчево ми гледа како она "жабуњак" што го викаат што расти на камењата или на бетон што се расти....

_________________
‎"Men and fish are alike. They both get into trouble when they open their mouths." - Jimmy D Moore


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Treva(ne za pusenje)
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 09, 2011 10:41 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Сеп 23, 2011 8:29 pm
МислењаCOLON178
ЛокацијаCOLONBitola
Zdravo kolegi,
dosega ne sum imal prilika da lovam na treva,a sum cital deka dosta se koristi za ribolov na skobal(bojnik),mrena,amur pa ke zamolam nekoj sto ima iskustvo so ovaj tip na mamec da napisi nesto poveke za ova.Na primer kaj se beri,kako izgleda(ako ima slika),kako se montiran na jadica,vo koj period se koristi i slicno.
p.s. ako veke ima vakva tema na forumov a sum ja promasil upateteme tamu
Pozdrav


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Treva(ne za pusenje)
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 09, 2011 10:56 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
tamu kaj tebe neznam kaj ja ima ali ako znaes kade ima golemi kamenja ili betonski brani na rekite vo bitola jas bi ja pobaral tamu mada sega mnogu retko vece e kraj na sezona

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Treva(ne za pusenje)
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 09, 2011 11:00 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 30, 2011 10:40 pm
МислењаCOLON1139
ЛокацијаCOLONSkopje
goce algata e kvarliva roba znaci rasne cveta i skapuva .toj proces na sekoja voda e razlicen vo zavisnost od toa kolku taa voda e bogata so kislorod,kolku pobogata tolku pobrzo se odviva toj proces.i se povtoruva i se povtoruva..znaci ribata ja zema sezonski na nekoja voda koga cveta,na druga koga se otkinuva ,nekogas i nekade vo poodminata faza (skapana). tvoe ostanuva samo da cesto odis na teren i da ispituvas ...sekogas prvo ispituvaj so avtohtonata alga a potoa so cel arsenal od kade sto si sobiral.e sega mestenjeto ce go ukradis od nekogo na teren .znae da dade dobri rezultati i krupni primeroci sto e dovolna pricina koga odis na ribolov od toj tip da i davas pogolema minutaza

_________________
se sto mozes da kupis so pari ne e skapo !!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Treva(ne za pusenje)
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 09, 2011 1:13 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
najjubavo e da si najdesh nekoj sto se razbira i na voda da te prosheta kade ima kako ja sobira,shto cini,shto necini i kako se mesti.mene kako dete mi beshe mnogu slozena tehnika i dolgo ja usovrshuvav i samo vo praksa ne so teorija sum idel po ribari na kaskada i sum im go pratel sekoj cekor da vidam so kako pravat.
i toa na kaskada u sred grad na kej pod kaficite dole kaj mostot nov shto go pravat hahahahaha
eeee samo kolku me zaebavale od kaficite da frlam na gomno mozda ke mi udri ahaha ama mene k me boli jas sum si gord na ribolovot i u sred trgovski centar ke frlam ako chujam deka jade ;)

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Treva(ne za pusenje)
ТемаИспратеноCOLONПон Oкт 24, 2011 6:36 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
во однос на тревата, знам дека јас сум имал доста мука додека сум научил, ама тогаш немаше сајтови, форуми, така што мислам дека сега треба да им помогнеме на колегите кои почнуваат да фаќаат со трева

дека се учи на терен најубаво, точно е ама ај да пробаме со зборови

кај да ја најдеш се сложувам со филип кумановец, кога да ја најдеш, најдобро е кога нивото на реките е ниско, кои треви.....ахххх тоа е тешко прашање.....жабокречината што ја спомна јас не би ја користел освен во исклучителни случаи за лов на мрена, и тоа големо парче жабокречина

во однос на другите тревчиња, би ти ја препорачал онаа трева која има паразити и ситни ларви во неа, ако добро се загледаш ќе ги видиш ако веќе негде ја скинеш

според мое искуство најнежните треви се најдобри, колку понежна толку подобро, притоа кога ќе береш немој да кинеш некои големи тревишта, ќе гледаш во водата, на камчињата, на браните и сл. онаму каде што ќе видиш мали праменичиња на трева долги 10, 15, 20 сантими

кога веќе си набрал повеќе ситни праменчиња најдобро е да си ги чуваш во влажно крпче

за местењето на јадица, вака со зборови може да пробам да објаснам, ама на терен најдобро се учи, тревчето треба да ти биде доста тенко за подобро монтирање, наједноставен начин на монтирање е да ја ставиш јадицата некаде на средина на праменчето трева, горниот дел на тревчето кој ти е над јадицата во должина на конецот ќе го намоташ 2-3 пати на конецот над јадицата(ова е особено битен дел при монтирањето затоа што тревчето се држи на самиот конец над јадицата и со своето паѓање ја покрива јадицата и таа е помалку забележителна, ) , откако горниот дел од праменчето ќе го намоташ 2-3 пати на конецот ќе го накривиш надоле каде што веќе ти виси другата половина на праменчето, двата краеви заеднички ги намотуваш 1-2 пати на самата јадица и ги оставаш да висат под неа, пушташ во вода да видиш како изгледа, треба да личи на обично тревче кое плови по вода и јадичката да се гледа што помалку


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12345»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 4 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum