www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Саб Aпр 27, 2024 7:54 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS1112131415ELLIPSIS18»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: АКУМУЛАЦИЈА - МАНТОВО
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 04, 2015 9:43 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Toj golemiot go vrzale da ne izbega :head_bang:

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: АКУМУЛАЦИЈА - МАНТОВО
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 04, 2015 10:38 am 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
цц ц Димитар ова од трски се или мрежи ?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: АКУМУЛАЦИЈА - МАНТОВО
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 04, 2015 10:48 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Boris ne e bitno so stoe e ,ocigledno e malomerna riba i toa premnogu.

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: АКУМУЛАЦИЈА - МАНТОВО
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 04, 2015 10:48 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON6059
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
:head_bang: :head_bang: :head_bang: :head_bang: :head_bang: :head_bang:

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: АКУМУЛАЦИЈА - МАНТОВО
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 04, 2015 10:57 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
JaneMK НапишиCOLON
Boris ne e bitno so stoe e ,ocigledno e malomerna riba i toa premnogu.
Ако е само караш, нема минимална мерка, може 100 кг да се фатат по 5 см.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: АКУМУЛАЦИЈА - МАНТОВО
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 04, 2015 11:09 am 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Јане не навлагам дали е маломерна, сигурно има и такви, ама очигледно е преку дозволеното, не ми беше тоа поентата, прашањето ми беше пред се поради тоа што Филип спомна некаква “екипа“ најверојано мислејќи на државната контрола која најверојотно беше деновиве во тој дел од Македонија, бидејќи нас ни дојдоа вчера околу 9-10 сат преку преку ден на Калиманци.

Поентата ми е 1. Ако се од мрежа (а и без да видиме слики знаеме дека со мрежа се прават партали на разни езера) таа државната контрола треба да се пушти во вистински акции против рибокрадци, кои најчесто се прават со добра организација, со многу информации и ноќно време, а не во денски акции за проверка дали риболовци имаат дозволи. Концесионерите си го прчат, а државна контрола од МРФ, платена од МРФ оди да проверува дали риболовци имаат дозволи, алооооооо кои акции се тие бе...., тоа ли е целта на државната контрола ?

2. Ако се од трска, апсолутно концесионерот е ќутук и не функционира, а пак ќе ја спомнам и државната контрола ако таа била во контрола, можеби треба да им направат правилник што треба да контролираат, па веќе кога се во контрола на некоја екипа риболовци, покрај глупоста со дозволите што си е работа на концесионерот, треба да прашаат што фативте, да прегледаат чуварки, сакови, да прошетаат покрај обалата каде што се лови и да проверат врзани сакови дали има, врвки дали има, што има врзано....ако правеле таква контрола може и ќе ги фателе овие месари. Од она јас што го видов, нас ни дојдоа, ни побараа дозволи, два реда моабет, си се качија во чамец и си продолжија, да имавме на пример 30 крапа врзани по сакови, можевме слободно да си ги земеме.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: АКУМУЛАЦИЈА - МАНТОВО
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 04, 2015 11:13 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Boris НапишиCOLON
Јане не навлагам дали е маломерна, сигурно има и такви, ама очигледно е преку дозволеното, не ми беше тоа поентата, прашањето ми беше пред се поради тоа што Филип спомна некаква “екипа“ најверојано мислејќи на државната контрола која најверојотно беше деновиве во тој дел од Македонија, бидејќи нас ни дојдоа вчера околу 9-10 сат преку преку ден на Калиманци.

Поентата ми е 1. Ако се од мрежа (а и без да видиме слики знаеме дека со мрежа се прават партали на разни езера) таа државната контрола треба да се пушти во вистински акции против рибокрадци, кои најчесто се прават со добра организација, со многу информации и ноќно време, а не во денски акции за проверка дали риболовци имаат дозволи. Концесионерите си го прчат, а државна контрола од МРФ, платена од МРФ оди да проверува дали риболовци имаат дозволи, алооооооо кои акции се тие бе...., тоа ли е целта на државната контрола ?
Мислев на вас (ти и Мишо), не на контролата.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: АКУМУЛАЦИЈА - МАНТОВО
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 04, 2015 11:19 am 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Епа ние не бевме таму, од информациите таму имало многуууууу рибари и многууу чамци накај уливот и дека било калакурница од рибари во изминатиов период, а како се имаат поставено чуварите и концесионерот неможам да зборам, она што е лично искуство од лани е дека нас лани не лоцираа за пола сат при пристигање на езерото, ни доаѓаа неколку пати во текот на 3 дена и тоа може само да го поздравам, при таква контрола вакви слики ќе бидат се поретки. Како е сега, може да каже тој што бил.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: АКУМУЛАЦИЈА - МАНТОВО
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 04, 2015 11:36 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
Boris НапишиCOLON
цц ц Димитар ова од трски се или мрежи ?
Колку што знам дечкото е рибар и лови со трска.Не е ништо чудно бидејки на големо се зборува дека минатиот период,често се ваделе количини на ситен крап 300-400гр на улив на 20-30см длабочина и било препуно крап кој се гледал,и кој е најверојатно спремен за мрест,ама еве има мајстори што си таманат :head_bang:

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: АКУМУЛАЦИЈА - МАНТОВО
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 04, 2015 12:58 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
koj karas,pogledni poubavo slikite ,80-90% se krapcinja.I posle tamanele so mrezi??????
rekov jas nie ribarite prvo pa posle koncesioneri i mzsv..Zatoa ke si odam vo bosna,grcija ,bugarija srbija kako porano ke uzivam i edino velesko ja zasluzilo pocitta od mene

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS1112131415ELLIPSIS18»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 36 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum