www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Саб Aпр 27, 2024 8:16 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS47»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ПРЕСПАНСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 25, 2012 8:18 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
KristijanVeles НапишиCOLON
Ja imam sretnato vo reka Topolka a vo velesko ezero ja ima od pred mnogu godini,interesna riba e ne se plasi mnogu da bega koga ke i se priblizis a isto taka stoi vo mesto bez da se pomrdne i e dosta interesna.Mozebi nekoj ke rece stetna riba e zatoa sto e prva do jadicata duri ni kostrezot ne i e ramen ama za voa ima let: taa riba e samo vo plitko a vo podlabogo ne odi :)
Малку грешиш,тоа губре го има секаде го имам факано на секој можен мамец(освен боила) и на сите можни длабочини од 10см па до 15-16 метра кога ловевеме на Калиманци бојник на дупка во лед.
Јас,а многу други колеги го делат моето мислење дека од како некој ја пушти сунчицата на Калиманци,страшно се намали и кленот,бојникот,а мрената(крушката) скоро и да ја нема.

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ПРЕСПАНСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 25, 2012 8:43 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Јан 12, 2012 9:48 pm
МислењаCOLON496
ЛокацијаCOLONBitola
PERUN НапишиCOLON
stukata e lek za suncicata.kakvi boi ima prvokativni suncicata,stukata smo nejze ke ja pikira,mislam deka ako se poribi so stuka prespansko edno 50 toni ke bide za nekolku godini raj za stukolovcite i plus krapot i stukata ziveat bez pogolemi problemi.Da im kazeme na grcite da poribat so stuka tie ja imaat za izvoz.
Plus Somot i Kostrezot , tie so ubo si ja delkaat na strezevo ,skoro ja istrebija

_________________
Anyone who truly understands the passion for
angling knows, only true happiness exists by the
waterside. All other time is spent either thinking or
dreaming about it.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ПРЕСПАНСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 25, 2012 9:03 pm 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Феб 12, 2012 12:08 pm
МислењаCOLON82
ЛокацијаCOLONBitola
Добар клен и кркушка се вадеше пред 10-15 години под хотел европа - отешево баш каде сто ладните извори влегуваат во езерото,а писа само со кајче на 15 метри од брегот позади тревите. Последно бев таму лани септември месец. Жалосна слика-цел хотел обраснат во трева(само за снимање на хорор филм) и ниту едно рипче немаше во водата, ни најмало :cry: . од тогаш немам појдено таму, а стење немам информација ако има некој што бил таму нека пише.

Бистро


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ПРЕСПАНСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLONНед Феб 26, 2012 4:25 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Jул 11, 2011 3:14 am
МислењаCOLON105
ЛокацијаCOLONVeles
Dimitar НапишиCOLON
KristijanVeles НапишиCOLON
Ja imam sretnato vo reka Topolka a vo velesko ezero ja ima od pred mnogu godini,interesna riba e ne se plasi mnogu da bega koga ke i se priblizis a isto taka stoi vo mesto bez da se pomrdne i e dosta interesna.Mozebi nekoj ke rece stetna riba e zatoa sto e prva do jadicata duri ni kostrezot ne i e ramen ama za voa ima let: taa riba e samo vo plitko a vo podlabogo ne odi :)
Малку грешиш,тоа губре го има секаде го имам факано на секој можен мамец(освен боила) и на сите можни длабочини од 10см па до 15-16 метра кога ловевеме на Калиманци бојник на дупка во лед.
Јас,а многу други колеги го делат моето мислење дека од како некој ја пушти сунчицата на Калиманци,страшно се намали и кленот,бојникот,а мрената(крушката) скоро и да ја нема.

Sekoj ima svoe mislenje i svoe iskustvo.Nemoze sekoj da ima isto mislenje,a iskustvoto i praksata se pogolemi i od fakultetot.Sto sakam ako e taka kako sto kaza ti na velesko ezero nie ke nemozeme da ulovime nisto drugo osven nejze,bidejki ja ima vo pregolemi kolicini zatosto vodata najmnogu i odgovara topla e a ovaa riba obozava da se sonca i da se topli i zatoa postojano e vo plitkoto zatoa i samoto ime doagja od tamu.Kako i da e nemozam da kazam za drugite vodi bidejki nemam golemo iskustvo kako tvoeto pa mozno e samata soncanica razlicno da se adaptira na razlicni vodi.Pozdrav Bistro


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ПРЕСПАНСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLONНед Jун 10, 2012 9:48 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONСре Maј 23, 2012 7:50 pm
МислењаCOLON15
ме интересира дали е дозволено сега во јули месец да одам да ловам на Преспанско езеро?дали можи да ми побараат дозвола или како одат работиве?никогаш не сум ловел таму и немам искуство.Имам целосна дозвола со членска карта од Барбус од Битола!дали ако има чувари на преспанско кај Отешево пример ќе ми бараат да доплатам или како е ?ако знај некој да ми одговори,поздрав


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ПРЕСПАНСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLONНед Jун 10, 2012 10:27 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Дек 10, 2011 1:55 pm
МислењаCOLON421
Vo ovoj moment cuvari nema i nemozi nikoj da ti pobarat dozvola. A dali da odis i kade evo ti ribolovna osnova za Prespa i procitaj tamu koga i kade se zabraneti odredeni vidovi na ribi za ribolov na Prespansko.
http://www.slvesnik.com.mk/Issues/63483 ... A0CD4B.pdf

Ako si jadicar ne veruvam deka nekoj mozi da ti napravi problem (poso nema koncesioner). Da ima a da ne izvadis dozvola togas da, no nema.......


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ПРЕСПАНСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLONНед Jун 10, 2012 10:33 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONСре Maј 23, 2012 7:50 pm
МислењаCOLON15
фала многу,ако најдам уште информации ќе ги искористам...никогаш не сум бил ,ама сега сакам да пробам за крапче со 5 дубински за тоа мислев...само нејќам да имам лошо искуство со чувари,полиција и тн :)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ПРЕСПАНСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLONНед Jун 10, 2012 10:37 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON1930
Ilija_BT НапишиCOLON
фала многу,ако најдам уште информации ќе ги искористам...никогаш не сум бил ,ама сега сакам да пробам за крапче со 5 дубински за тоа мислев...само нејќам да имам лошо искуство со чувари,полиција и тн :)
Па незнам дали баш со толку трски смееш да ловиш???? Провери

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ПРЕСПАНСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLONНед Jун 10, 2012 11:01 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Maр 19, 2011 11:55 am
МислењаCOLON1040
ЛокацијаCOLONBitola
Ништо непраиш со 5, ако фрлаш на пченка-3 трски, на пченица уште 3 и уште 3 на црв=9
Заокружи на 10 и терај
:oops: :oops: :oops:
да можев нешто јас .....30 дена најмалце


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ПРЕСПАНСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLONНед Jун 10, 2012 11:18 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONСре Maј 23, 2012 7:50 pm
МислењаCOLON15
добро 5 за почеток и уште 2 од страна :D само незнам да не има некаков проблем,пошто и ова езеро е без концесионер..планирам да останам 3 дена,па потаму здравје некогаш можи повеќе


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS47»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 58 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum