www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Нед Јан 17, 2021 7:40 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 ELLIPSIS 200 201 202 203 204
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ДОЈРАНСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLON Сре Aпр 04, 2018 1:20 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON 4782
ЛокацијаCOLON skopje

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ДОЈРАНСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLON Нед Ное 18, 2018 7:41 am 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Сре Дек 18, 2013 6:16 pm
МислењаCOLON 60
info za dojran da spodeli nekoj dali jade.
kako e so cuvari pravat li problem?
bil li nekoj sega brzo?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ДОЈРАНСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLON Сре Дек 26, 2018 3:29 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Jул 31, 2012 1:28 pm
МислењаCOLON 276
Народе ...најдобронамерно...пошто постот од ФБ страната на Рибар2011 остана без ефект, еве и овде Ве замолувам доколку имате можност да ги алармирате џабелебојадците од МЗШВ и МРФ да го посетат езерото кое без концесионер се прави парче секојдневно за што има доста фалби на социјалните мрежи. Водите ќе ни останат само за бањање ако се продолжи со ова темпо. (Вардар среде Велес каде што е концесионер Бабуна се "џапа" рибата...еј среде град, рибата бега од кормораните да се спаси, а наидува на уште поголемо зло...закачуваат една а распаруваат десет, концесионерот к.р го боли...абе шо држава сме бе :evil: )

_________________
Иф ју континју ту рајт маседониан јуит латин лет`рс, ај вил рајт инглиш јуит сирилик, то шоу ју хау стјупид ит ис!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ДОЈРАНСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLON Чет Дек 27, 2018 10:18 am 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON 4638
ЛокацијаCOLON Skopje
За Дојран ОК крива е државата, но и да имаше концесија ќе се вадеше толку риба, ако не и повеќе, мислам дека има доволно риба. За Велес криви се рибарите, секогаш може дали преку социјални мрежи, дали лично, дали со одреден протест да се притисне концесионерот да си ја врши работата, ако рибарите ќутат тогаш значи ОК е


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ДОЈРАНСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLON Чет Дек 27, 2018 10:47 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Jул 31, 2012 1:28 pm
МислењаCOLON 276
Boris НапишиCOLON
За Дојран ОК крива е државата, но и да имаше концесија ќе се вадеше толку риба, ако не и повеќе, мислам дека има доволно риба.

Знаете добро дека на секоја вода каде нема концесија важи тотална забрана за риболов и секој риболов на таква вода е криволов, без разлика дали има или нема риби на таа вода - ако се прави контрола, рибата што се вади бесправно ќе остане во водата. Значи државата со начинот на работа стимулира криволовци.

Boris НапишиCOLON
За Велес криви се рибарите, секогаш може дали преку социјални мрежи, дали лично, дали со одреден протест да се притисне концесионерот да си ја врши работата
Рибарите да го тераат концесионерот да си ја врши работата ?!?!? - незнам што да кажам и дали ова воопшто заслужува нешто да се каже. Ти знаеш како е редот и законот, кој на што е оврзан со добивање на концесијата и кој на што е обврзан при плаќање на годишни дозволи за риболов. Концесионерот треба да го контролираат и да го тераат да си ја врши работата канцелариските глувци што му ја дале концесијата кој знае кој пат по ред.

_________________
Иф ју континју ту рајт маседониан јуит латин лет`рс, ај вил рајт инглиш јуит сирилик, то шоу ју хау стјупид ит ис!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ДОЈРАНСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLON Чет Дек 27, 2018 11:24 am 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON 4638
ЛокацијаCOLON Skopje
Колега јас тотално те разбирам, главни виновници во ситуацијата се Министерство за земјоделие, на чело со министерот и секако Владата. Ако сакаат можат со време да ги почнат процедурите за концесија и со време да ги завршат и ниедна вода да не биде во таква ситуација како што е Дојранско, но очигледно тоа е на 1782 место во нивните приоритети, тоа ти е. Сепак ако има нешто добро во целото лошо е што Дојранско има риба, мене ми е повеќе жал за води кои генерално се сиромашни со риба и кои кога нема концесија ги напаѓаат и рибари и рибокрадци и мрежари и се.

Во однос на Велес, делумно се согласувам со тебе, ама во најголем дел не се согласувам. Да државата треба да контролира како работат концесионерите, ама тоа во нашиот случај се гледа дека е проформа и најчесто се темели на главните обврски на концесионерот 1. Дали порибил онолку колку треба да пориби за годината 2. Дали има вработено онолку чувари колку има обврска ...и толку. И главно концесионерите наоѓаат начин овие обврски да ги реализираат, но за добра работа на една вода треба МНОГУ повеќе од тоа.

Но затоа тука се рибарите кои доаѓаат на ревирот и вадат дозволи или рибарите кои се членови на здружението што е концесионер кои мораат да помагаат и да вршат притисок ако здружението-концесионер не работи како што треба. Ако има незадоволство од концесионерот ако не му текнува на него се бара оставка од Претседалот на здружението, промени во раководството и подобра работа. Ако неможе да се промени тоа здружение се прави друго кое на наредна концесија ќе аплицира и ќе покаже како треба да се работи. Што да кажам за Македонија, има куп здруженија концесионери чии раководства се од Дедо Ное и кои со години држат одредени води и ништо не прават таму, но тука јас вината ја наоѓам пред се кај членовите на тоа здружение и рибарите кои одат на тој ревир. Пр. Рибар 2011 сега е концесионер на скопски Вардар, Треска, Лепенец, работите одат добро, ама недај боже еден ден да тргнат лошо, не треба да чекаме Министер или Министерство да реагира, треба внатре да се решат работите и тоа е тоа. Така треба и за Бабуна, но .....


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ДОЈРАНСКО ЕЗЕРО
ТемаИспратеноCOLON Нед Јан 03, 2021 10:42 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Пон Oкт 24, 2011 8:06 pm
МислењаCOLON 219
ЛокацијаCOLON Битола
Некој да даде инфо за Дојран. Како е со концесија, активност на рибата итн...

_________________
Фрли рипче, фати Крапче....


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 ELLIPSIS 200 201 202 203 204

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 4 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum