www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон. Дек. 10, 2018 7:47 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC + 1 час [ Летно време ]
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ] 
Автор Порака
 Наслов на мислењето: совет за трска?
ТемаИспратено: Пет. Aвг. 10, 2018 3:34 pm 
Отсутен
Воздржан

Регистриран: Чет. Jул. 05, 2018 12:50 pm
Мислења: 35
здраво

сакам да купам трска оваква директно што само на врв се врзува влакно и ловиш. да ми кажете некоја препорака или на што да обратам внимание при изборот? што знам, должина, тежина, модел... значи навистина немам поима. за на велешко езеро ми треба доколу нешто ви значи, и не ми е битно да не најефтината, нормално и да не е некоја од 500 евра... значи пристојна цена за пристојна трска. оваа што ја имам моментално околу 100 евра ја платив сосе орша така да орентационо и за оваа сум спремен да дадам некој 50-60-70 евра. ваљда е доволно, а?

фала унапред


Кон врв
 Профил Испрати приватна порака  
 
 Наслов на мислењето: Re: совет за трска?
ТемаИспратено: Вто. Aвг. 14, 2018 10:32 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

Регистриран: Нед. Јан. 08, 2012 10:04 pm
Мислења: 6889
Локација: Скопје - Кисела Вода
Дирекраш најдобро е да си земеш 5 метарски за на Велешко .
Е сега каде ... искрено немам видено директаши али ако не ти е мака прошетај ... нема многу продавници кај нас ;)
Ке прашам утре во Рибоцентар дали има :lepi:

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
Слика


Кон врв
 Профил Испрати приватна порака  
 
 Наслов на мислењето: Re: совет за трска?
ТемаИспратено: Вто. Aвг. 14, 2018 2:07 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

Регистриран: Чет. Maј. 24, 2012 11:03 am
Мислења: 2323
Локација: Скопје
Па и ШТЕК од 10 и повеќе метри е директаш

_________________


Слика


Кон врв
 Профил Испрати приватна порака  
 
 Наслов на мислењето: Re: совет за трска?
ТемаИспратено: Сре. Aвг. 15, 2018 10:12 am 
Отсутен
Воздржан

Регистриран: Чет. Jул. 05, 2018 12:50 pm
Мислења: 35
а зошто да не земам поголем? на пример 7-8 метри? нели ке ми биде подобро, ке можам подалеку да фрлам итн....? или ко што вика Bobi_Brada, 10 метарски? или па ако е погоголем има поголеми проблеми ко што ти ја знам, повеке се заплеткува, по тешко е за држење....?


Кон врв
 Профил Испрати приватна порака  
 
 Наслов на мислењето: Re: совет за трска?
ТемаИспратено: Сре. Aвг. 15, 2018 11:10 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

Регистриран: Вто. Јан. 18, 2011 11:04 am
Мислења: 767
Локација: Skopje
Не сум стручен за директаши, имав само еден од 5м и го користев за лов на Плашка, Попадика, Караш на езеро кога се лови близу од рака. Предност брзо зафрлање и вадење на рибата, мана ограниченост со него во далечина на зафрлање и длабочина на ловење. Затоа го преправив и му ставив окца и го направив телескоп додека не го заборавив негде или ми го украдоа а каде немам врска пошто стално носам повеке трски во кола а користам две три.
Бидејки ловев со 5м мое мислење околу него е дека е добар за ловење риба во близина на обала со постојано држење во раце ако го оставаш на чатал уште повеке се доближува тапата до тебе. На времето 6 и 7м беа доста скапи и доста потешки. Ако бараш долг директаш 6, 7, 8 итн. очекувај да биде доста потежок а ако бараш полесен рачунај дека е многу поскап и понежен и мораш да внимаваш да не го скршиш.
:fishing:


Кон врв
 Профил Испрати приватна порака  
 
 Наслов на мислењето: Re: совет за трска?
ТемаИспратено: Сре. Aвг. 15, 2018 11:40 am 
Отсутен
Воздржан

Регистриран: Чет. Jул. 05, 2018 12:50 pm
Мислења: 35
ете тоа ми беше битно што сакав да знам. фала sasokone

чисто информативно, мислиш дека за 100-тина евра ке најдам директаш од 7-8 метри кој што е лесен за држење?


Кон врв
 Профил Испрати приватна порака  
 
 Наслов на мислењето: Re: совет за трска?
ТемаИспратено: Сре. Aвг. 15, 2018 12:40 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

Регистриран: Вто. Јан. 18, 2011 11:04 am
Мислења: 767
Локација: Skopje
Сега пролистав низ нет, дирекни трски гледав на хрватските и бугарските страни, сигурно ги има и на србските. На бугарската megafishing.bg има избор на Тика директаши како поквалитетни од тоа што нудат и некој непознати за мене кој се ептен ефтини. Прочачкај по нет и разгледај што се нуди, треба да ги има и низ МК ама точно каде ги има не знам. Ако знае некој нека напише.


Кон врв
 Профил Испрати приватна порака  
 
 Наслов на мислењето: Re: совет за трска?
ТемаИспратено: Сре. Aвг. 15, 2018 7:51 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

Регистриран: Нед. Јан. 08, 2012 10:04 pm
Мислења: 6889
Локација: Скопје - Кисела Вода
blagojkk Напиша:
а зошто да не земам поголем? на пример 7-8 метри? нели ке ми биде подобро, ке можам подалеку да фрлам итн....? или ко што вика Bobi_Brada, 10 метарски? или па ако е погоголем има поголеми проблеми ко што ти ја знам, повеке се заплеткува, по тешко е за држење....?Тоа веќе иде у штек ... друга приказна и друга димензија .
Најубаво помини на езерцето у парк , обично таму има неколку пливкари со штекови што тренираат.
Може да добиеш некој квалитетен совет .

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
Слика


Кон врв
 Профил Испрати приватна порака  
 
 Наслов на мислењето: Re: совет за трска?
ТемаИспратено: Чет. Aвг. 16, 2018 8:52 am 
Отсутен
Воздржан

Регистриран: Чет. Jул. 05, 2018 12:50 pm
Мислења: 35
не бива не сум од скопје. ајде ке земам шо ке земам па ако се погоди арно ако не се погоди пак арно, ке се ориентирам според таа утка па наредната ке биде подобра. од повеке трски да имаш ја мислам дека глава не боли. :) ајде ке видам што ке земам деновиве па ке ви пишам тука дали ја бива или не.

фала на советите


Кон врв
 Профил Испрати приватна порака  
 
Покажи постара тема:  Сортирај по  
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ] 

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC + 1 час [ Летно време ]


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: Нема регистрирани членови и 1 гостин


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди до:  
cron