www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 12:32 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 123»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Сам по риба или во друштво ?
ТемаИспратеноCOLONНед Феб 16, 2014 3:52 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Феб 05, 2012 4:41 pm
МислењаCOLON124
Ја отварам темава потикнат од случката што ми се случи вчера.

Вчера на Пчиња бев со колегата Васко (не е на форум). На тргнување накај дома се лизнав, пад врз десната нога, крцкање, ненормална болка., лежам неподвижен, болката е неописива, се препотив, стискам заби да на се онесвестам. Колегата замина пред мене е веќе во кола и ме чека. Успеав некако да му се јавам на мобилен. Се враќа, ми помага, ме освежи со вода, полека ме подигна, наслонет и со негова помош одиме едно 50 м до кола. Тргаме назад, ногата се клати, болката се зголемува. Правец градска ургентна. Снимката покажа фрактура на двете коски над глуждот. Следи гипс. Сега сум дома, лежам и размислувам

ШТО КЕ БЕШЕ ДА БЕВ САМ ?????????

Моја благодарност кон колегата Васко.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: сам по риба или во друштво ?
ТемаИспратеноCOLONНед Феб 16, 2014 4:32 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Aпр 14, 2012 12:50 pm
МислењаCOLON2299
ЛокацијаCOLONНа секоја локација,ха ха ха
Тебе ти посакувам побрзо ..ОЗДРАВУВАЊЕ..

И убаво си го постави прашањето -ШТО КЕ БЕШЕ ДА БЕВ САМ- :?: :?: :?:
Ете тоа е само една од причините зошто не би требало сам да се оди по риба , па дури и на некоја поблиска дестинација.

Во зависност од кои -реки или езера- има места што се навистина тешко достапни за риболов,но и покрај се може да се случи да не привлечат за риболов, поради вакви и слични причини не паметам да сум отишол сам по риба ,нека ова биде поука и апел за останатите колеги .
Во твоиот случај тоа било скршеница на ногата , но ако размислиме подобро има тука и други опасности поготово во летниот период .

Влечуги.. сите врсти на змии :arrow:
Инсекти.. оси ,пчели ,стршлени ,шкорпии ,:arrow:
Долг престој на сонце -сончаница-
разни скршеници и исчашувања на зглобови како во твојиот случај
да не зборуваме за риболов од чамец ,грчеви во вода и др.
ова се дел од проблемите со кои може да се соочиме на вода
и поради овие причини треба да се оди по риба со барем уште еден или повеке колеги.

П.С.Васко овој пат се погодил во вистинско време на вистинско место.

Овие работи и опасности треба да ги имаме секогаш на ум.

_________________
Reporter of the Jear- 2012-,-13-,-14-,

Fishing is my lifestyle,my passion,my life.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: сам по риба или во друштво ?
ТемаИспратеноCOLONНед Феб 16, 2014 4:49 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Феб 05, 2012 4:41 pm
МислењаCOLON124
Оки благодарам,

Темава ја отворив да апелирам до сите колеги,

Никогаш по риба сам, секогаш со колеги, пријатели итн. и серум секогаш да носите со себе, остар нож итн.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: сам по риба или во друштво ?
ТемаИспратеноCOLONНед Феб 16, 2014 6:27 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Kolega ti posakuvam brzo da ozdravis i sto po skoro da odis po riba :lepi:

Za serumot sum razmisluvam ali ima mnogu variabili kako sto znam sekoja zmija razlicen sirum drugo sto e mnogu mnogu pobitno deka serumot treba pod odredeni uslovi da se cuva ne se stava vo dzeb i pali :D

Drugo odi podgotven ili uopste ne odi po riba.

Za odenje sam ili so drustvo i toa isto zavisi za podaleki relacii ne bi otishol sam za poblisko do 20 km sto sekoj moze da dojde brzo so kola ili motor bi otishol sam mada i odam sam nemozes da se dogovoris,a ti se odi trskite i palis mada najbitno e so drugarce da se razberes kade i koga ke odis ako nekoj slucajno kako vas se povredi ke se javi na mobilen za brzo vreme ke stigne konjanicata i nema mnogu da se sekiras,a u megu vreme ako mozes sam sebe nesto ke si pomognes vo zavisnost od povredata.

Ne vikam deka jas toa sto go pravam e najdobro ama mene mi funkcionira,ne sum panicar vo takvi situacii (isporbano :lol: ) i sto e najbitno svesen sum i spremen sum za rizicite.

Neam vozacka ali znam deka koga polagas uci prva pomos toa e bitno jas mojata prva pomos ja ucev na lice mesto poshto od mal sum mnogu miren :lol:

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: сам по риба или во друштво ?
ТемаИспратеноCOLONНед Феб 16, 2014 8:45 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Pator
edna poslovica
Sopstvenoto iskustvo e dobra skola,samo skolarinata e malku skapa.
Moram da ti kazam deka 90 posto od vremeto na riba go pominuvam sam.Znam deka ne e pametno posebno zatoasto salmonidnite reki se edni od najdivite,najopasnite i najpustite.
Ali "podobro e da si sam otkolku da ne si so site" :mrgreen:

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: сам по риба или во друштво ?
ТемаИспратеноCOLONНед Феб 16, 2014 9:08 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 12:47 am
МислењаCOLON1119
ЛокацијаCOLONАеродром
Dobra tema, i jas mnogu cesto odam sam po riba i toa na podalecni mesta, sigurno edno 10-tina pati sum otisol sam od Skopje do Mavrovo i toa bez nikoj da ne znae, ili do Drim i Tasma. I mnogu pati sum bil vo situacija i ,,sega sto da pravam,,. Znaat drugarite deka sum propadnal vo sneg nad pojas i toa nad mesto kade e provalija ama polna so sneg od cistenje na patot, mi imaat smrznato prstite na racete vo zima i ne sum mozel kola da otvoram, da vlezam, zaglavuvano vo kal vo sred reka, zaglavuvano vo pesok so kola, zaglavuvanje vo sneg so kola i red drugi situacii i vaka sega koga se prisetuvam e stvarno neprijatno.Od druga strana nasiot kolega Ader mi ja ima zadrzano kolata pred provalija na Crna reka, da bev sam otide. No sekoj si ima svoja koncepcija za negoviot nacin na ribolov i tuka odlucuva dali ke odi sam. Jas najverojatno vo nekoi situacii ke si prodolzam da odam sam. A i po riba ne se odi so sekoj treba da se ima zaednicki interesi i stavovi i sfakanje na ribolovot. Isto taka na nepoznati mestaa ne se odi sam barem prvite dva tri pati, posle moze nekako. Bitno, pamet vo glava i trska vo raka.

_________________
Podobro da si malku lud, otkolku da si malku pameten
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: сам по риба или во друштво ?
ТемаИспратеноCOLONНед Феб 16, 2014 9:19 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 24, 2012 11:03 am
МислењаCOLON2236
ЛокацијаCOLONСкопје
На колку риболови не сум отишол бидејки не сум имал друштво незнам. МНОГУ. А сум одел и сам.

На еднодневни риболови на пример сум одел на Кадина, на 1000м надморска височина па нагоре по река. Денес ми се крева коса на глава кога ке ми текне. Среќа само што ниеден пад нема завршено со последици. А се паѓало и во вода и по брег. А недај боже да сум се сретнал со некое поопасно диво животно.

Заден пат на вода бев на спиење на Вардар на 5 дена. Никојпат не бев посреќен кога по два дена ме повикаа итно на работа. Нема страв, ама ДОСАДНО. Со никој кафе да се напиеш. Ракија. Да јадеш . . .


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: сам по риба или во друштво ?
ТемаИспратеноCOLONНед Феб 16, 2014 9:20 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 24, 2012 11:03 am
МислењаCOLON2236
ЛокацијаCOLONСкопје
pator НапишиCOLON
. . . и серум секогаш да носите со себе, остар нож итн.
Илчо НапишиCOLON
. . . Za serumot sum razmisluvam ali ima mnogu variabili kako sto znam sekoja zmija razlicen sirum drugo sto e mnogu mnogu pobitno deka serumot treba pod odredeni uslovi da se cuva ne se stava vo dzeb i pali . . .
Илчо е сосема во право.

Серумот против змијски отров може да предизвика и контра ефект ако е употребен нестручно.
Од друга страна ниедна наша змија не е толку отровна за да неможе благовремено да се стигне до лекар и се прими потребната терапија.

Алергичните на убоди на инсекти се сосема друго. За нив е задолжително серумот и во урбана средина да го носат со себе, а не во природа.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: сам по риба или во друштво ?
ТемаИспратеноCOLONНед Феб 16, 2014 9:20 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
pator НапишиCOLON
Ја отварам темава потикнат од случката што ми се случи вчера.

Вчера на Пчиња бев со колегата Васко (не е на форум). На тргнување накај дома се лизнав, пад врз десната нога, крцкање, ненормална болка., лежам неподвижен, болката е неописива, се препотив, стискам заби да на се онесвестам. Колегата замина пред мене е веќе во кола и ме чека. Успеав некако да му се јавам на мобилен. Се враќа, ми помага, ме освежи со вода, полека ме подигна, наслонет и со негова помош одиме едно 50 м до кола. Тргаме назад, ногата се клати, болката се зголемува. Правец градска ургентна. Снимката покажа фрактура на двете коски над глуждот. Следи гипс. Сега сум дома, лежам и размислувам

ШТО КЕ БЕШЕ ДА БЕВ САМ ?????????

Моја благодарност кон колегата Васко.
Nemoj sam nikako ali i ne so site....
Jane citaj ovde sreka sto nekogas po ribi nosam gips, mislam na rakija pa mnogumina se druzime.....
Ti posakuvam pobrzo ozdravuvanje i gipsot nosigo kako sto treba od 4-6 nedeli....

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: сам по риба или во друштво ?
ТемаИспратеноCOLONНед Феб 16, 2014 9:37 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Maр 07, 2011 11:21 pm
МислењаCOLON1581
Prvo ti posakuvam pobrzo oporavuvanje. Istava slucka ja imase mojot tatko strastven rivolovec sekoe slobodno vreme go koristese da mine po nekoj saat na voda, bidejki ziveevme do sastav vardar treska ne mu bese daleku da trkne i pofrla eden den so istata tvoja slucka bidejki bil sam pominal nekolku casa cekajki minuvac za pomos .od taa pricina mu kupiv mobilen za nedaj boze.

_________________
koj si znae ke si vadi
sto e tvoe ke si dojde
sjashi kurto da uzjase murto


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 123»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 4 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum