www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 10:30 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: сам по риба или во друштво ?
ТемаИспратеноCOLONНед Феб 16, 2014 10:17 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON6059
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
затоа постојат и пријатели и колеги ;) затоа е и темата за телефонски броеви за помош и недај боже ...

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: сам по риба или во друштво ?
ТемаИспратеноCOLONНед Феб 16, 2014 11:40 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Aпр 11, 2011 7:31 pm
МислењаCOLON1221
ЛокацијаCOLONСкопје- Кисела Вода
Sum bil jas i vo polosa situacija... aj sea da ne objasnuvam... samo ja koristam ovaa prilika na Misho Kremenadla dq mu se zablagodaram uste ednas.
A sam po riba vo nikoj slucaj !

_________________
Ако не замириса на риба ке замириса на кобасица


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: сам по риба или во друштво ?
ТемаИспратеноCOLONНед Феб 16, 2014 11:57 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Jун 18, 2012 10:22 am
МислењаCOLON2221
ЛокацијаCOLONSkopje , Macedonia
sam po riba daleku od urbano mesto ,ne mi se slucilo .

Ne ni treba na nekoj da mu se sluci , samo radi ovie situacii !!!

So priroda nema igranje , a mnogu poveke si igras ako si sam kaj nea .

_________________
MATCH TEAM SV. STEFAN - OHRID


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: сам по риба или во друштво ?
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 17, 2014 1:49 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Spored mene smirenost i ne panicenje e klucno vo sekoja situacija mnogu pati se imam povredeno koga odam po riba dali se imam iseceno,nabieno nesto ili shinato i sekoj pat smiri se vidi dali mozes sam da si pomognes ako ne telefonot e tuka ke dojde pomoshta sekakvi gluposti mi se imaat izdeshavano na vardar da propadnam do polovina u kal sam se izvadov isto na vardar pominav na edno ostrovce kade sto vodata se pregazuvase a nazad morav da plivamda se vratam do obala :lol: Vo gevgelija na ezerceto 3 pati pred da se komiram stignuvajki doma bidejki vodata ne e za banjanje nemas kako da se izladis i site 3 pati se primetiv deka prekuvuvam tocakot pod gz stignuvam doma i se gasam :D
Takov sum moze nekogas od 1 ubod od insekt da se poduvam kako balon ali i toa ne me usporuva vo kumanovo na pcinja nesto me kasna na nogata dodeka da stignam doma nogata mi se poduva doma u zamrzivac ja staiv i sve je uredu. :lol:
Nekoi stvari mislam deka gi pravite postrashni odkolku sto se.

Na prvo mesto smirenost i ne panicenjeto posle ako mozes sam sebe da si pomognes da saniras nekako povredata (ako e mozno) ili da se ublazi efektot kako ubod od nekoj insekt ili padnes cel vo koprivi (na drugarce mu se desi) ima odredeni rastenija sto pomagaat pri namaluvanje na bolkata ili otokot.

Pred nekoja godina so eden postar ribar praev muabet poim neam kako se vika slucajno na avtobuska se sretnavme mi raskazuvase kako se spasil koga go iskasale pceli.. nemal sto da pravi pa vo brzakot vo vodata dremel nz kolku saati na ladno.

Koj kako znae toj sto se kocka znae deka moze site pari da gi izgubi i na ulica da e toj sto pie znae jetrata ke mu odi taka toj sto non stop dreme vo priroda mora da si gi znae i prifati rizicite :)

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: сам по риба или во друштво ?
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 17, 2014 8:29 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Jул 05, 2013 5:01 pm
МислењаCOLON621
Тука низ градско подрачје знам да отидам и сам, но на подалечна дестинација пожелно е со екипа... Макар што ако ми оди некаде, без разлика на далечина би отишол и сам, но само во топли временски услови... Едно е да лежиш на земјата некое време на топло додека пристигне коњаницата, а друго е во снег... Тука некој фактор играат и временските услови...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: сам по риба или во друштво ?
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 17, 2014 10:03 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 30, 2011 10:40 pm
МислењаCOLON1139
ЛокацијаCOLONSkopje
Kaj mene preovladuva cuvstvoto na potpolna sloboda samo koga sum sam na ribolov.Se razbira dokolku se raboti za Debarsko ezero ili nekoe slicno "pitomo"ezero (mavrovsko) kade vo sekoj moment imas logistika za pomos , pr. na debarsko na redovnite ribari im gi poznavam camcite po ezero i sekogas znam koj mi e vo blizina za nedaj boze da treba da se vrti telefon.
Na Kozjak e druga prikazna poradi nepristapniot teren ,goleminata na ezeroto i nemoznosta za strucna pomos za kratko vreme.Sepak gi zemam vo obzir ovie raboti iako sakam sam da lovam :D

_________________
se sto mozes da kupis so pari ne e skapo !!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: сам по риба или во друштво ?
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 17, 2014 4:32 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
ljupce НапишиCOLON
Тука низ градско подрачје знам да отидам и сам, но на подалечна дестинација пожелно е со екипа... Макар што ако ми оди некаде, без разлика на далечина би отишол и сам, но само во топли временски услови... Едно е да лежиш на земјата некое време на топло додека пристигне коњаницата, а друго е во снег... Тука некој фактор играат и временските услови...
Mh ne bi se slozil so teorijata dobro e na sonce da lezis ili pak na sneg se zavisi od kakva e prirodata na povredata ako e letno vreme jako sonce si padnal nemas voda dur da cekas moze suncanica da te fati ili pak ete "pozitivno" scenario za zimno vreme na sneg pagjas ja udrias ili uste poloso krsis raka,noga zemi sobleci tamu oblekloto i stavi povredenoto mesto vo snegot ladnoto pomaga. :D
Isto znam deka sonceto pomaga pri zaranuvanje na ranite sitnici da se znaat pravat golema razlika.

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: сам по риба или во друштво ?
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 17, 2014 4:38 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Jул 05, 2013 5:01 pm
МислењаCOLON621
Абе секако испаѓа онаа „како и да се вртиш, газот ти е одзади“ ... Ако е лето, како и да е ќе се довлечкаш до некоја сенка, ако е зима, ќе се довлечкаш на некоја чистинка... Ама и на чистинката е ладно у пм...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: сам по риба или во друштво ?
ТемаИспратеноCOLONВто Феб 18, 2014 8:23 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПон Aпр 25, 2011 9:20 am
МислењаCOLON224
ЛокацијаCOLONСкопје
Колеги,умот ви вели дека сте сами.Колку и да сакаме да бидеме сами, севишниот трпеливо не набљудува и чека да му се заблагодариме за неговото присуство,но нашиот ум не сака да го признае тоа,затоа се осеќаме осамени.Сакам да кажам дека во ниеден момент не сме сами,затоа треба да внимаваме на нашите постапки,а доколку погрешиме тука е севишниот да не врати повторно на вистинскиот пат.Ова е едно размислување за осаменоста,повеќе слушајте го срцето,умот само ни создава проблеми со своето ограничување.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: сам по риба или во друштво ?
ТемаИспратеноCOLONВто Феб 18, 2014 8:41 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
okiribar НапишиCOLON

И убаво си го постави прашањето -ШТО КЕ БЕШЕ ДА БЕВ САМ- :?: :?: :?:
Ете тоа е само една од причините зошто не би требало сам да се оди по риба , па дури и на некоја поблиска дестинација.
Дај објасни му го ова на Столе :D

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 3 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum