www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Maр 29, 2024 11:01 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1234567»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 09, 2013 5:09 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Maј 04, 2012 8:51 pm
МислењаCOLON3008
kladofora НапишиCOLON
ova e veke odgovor , samo delot so pogolem stepen na znaenja i umesnosti moze da se dodade kaj onie sto ke pobedat vo natprevarot zasto sekoj moze da ucestvuva no ne i da pobedi
А како еден ден ќе дојдеш до тоа, ако мерило се само резултатите. Никој не држел параболик у рака кога му го сечеле папокот. Ако натпреваруваш, имаш шанса да победиш но и да загубиш. Натапреварувачко искуство и поголем квалитет се стекнува на натпревар, а не оптегачени на Козјак со гајбата пиво кое пак е друго, посебно задоволство. И да загубиш на натпревар, не значи дека немаш квалитет. Ама за да го докажеш (добиеш) тој квалитет мораш да уплатиш спортска т.е. да натпреваруваш. :lepi:

_________________
CARPE DIEM


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 09, 2013 5:21 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Сеп 21, 2012 2:25 am
МислењаCOLON1322
ЛокацијаCOLONПрилеп
marks НапишиCOLON
Морални, етички и правни разлики постојат и затоа служи таа легитимација за спортски риболов, за да се легитимираш на натпревар, а не на рекреативен риболов. Едно е спорт, друго е рекреација. Во спортот МОРА да ги почитуваш спортските правила. Никој нема да ти бара спортска легитимација на слободен или рекреативен риболов. Не може да се поистовети натпреварување кој повеќе ќе извади на слободен риболов со спортски натпревар на кои важат посебни правила како и во секој спорт. На рекреативен риболов немаш судија, листи, забрани на излегување и шетање, резултатите се рангираат по утврдени правила. Секој може да стане спортски риболовец и покрај сите наведени карактеристики и тоа ливче наречено спортска легитимација влијае да бидеш натпреварувач. И нормално спортските риболовци произлегуваат од рекреативните и се на повисок степен на умеење и знаење. Ако некој рекреативен риболовец сака да се докаже нека повели на натпревар. Ако се докаже=честитки и респект. А од страна, не знам што е тоа што некого го тера на спортските риболовци да гледа како на покондирани тикви. На рекреативен риболов можеш да вратиш риба, ама и не мора. Тоа и законот ти го дозволува. Од друга страна, не памтам дека некој натпреварувач, од натпревар, заминал дома со уловени риби. И секако има вакви и онакви и спортски и рекреативни риболовци. Како и луѓе.
:ok_ok: :NotWorthy:

_________________
---> ИмАмЕ цРвИ, АуТотО нИ ШибА, дЕнЕс СитЕ оДиМе дА ЛоВИмЕ РибА <---
Мувата е НајМакедонскиот инсект! Ем јаде л@јна, ем трие раце во стилот „ добро е, добро е !!! “...

Постои само една солуција - РЕВОЛУЦИЈА !!!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 09, 2013 10:32 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Феб 28, 2011 11:19 am
МислењаCOLON946
ЛокацијаCOLONSkopje
Spaiva НапишиCOLON
Spaiva НапишиCOLON
Gonny НапишиCOLON
dostate so komentari kako sportskire ribolovci go namaluvale ribniot fond
Gonny, мислиш на рекреативните риболовци, не на спортските.
Бар ова Лепи го знае најдобро и дека има огромна разлика.

Реков дека 3 месеци се навистина многу. Објаснивање зошто е 3, тешко дека ќе добиеме.
Gonny, знам што сакаше да докажеш...ја истерав дискусијата врз основа на твое инсистирање.

Се што сакав да кажам привот пат кога те цитирав е дека се работи за рекреативните риболовци, не за спортските.

Мојата лична поента беше да навистина почне да се прави разлика од проста причина што спортскиот риболов е навистина
различен од рекреативниот и добро е да се внимава во постови кога се пишува.

Да не страда поимот "спортски", има луѓе еве кој тој начин на риболов го сакаат и негуваат.
Еден од нив сум Јас, еден од нив е Тафта, еден од нив е Јане итн...

Точно е тоа од Јане дека Спортската легитимација не докажува ништо, но сепак има поента.
За да бидеш, мораш да ја имаш...колку е тој спортист што ја поседува...тој најдобро знае, но и другите.

Спортскиот риболов има посебна тежина и тоа е поддржано со факти.
Секој оној кој натпреварува и кој гледа да го задржи нивото на етика и правила во истиот е спортски риболовец.
Секој оној кој риболовот го гледа низ призмата на спортскиот дух т.е натпреварувањето е спортски риболовец.
C&R е строго правило кој секој спортски риболовец треба да го почитува. Без оглед на се.
Третманот на уловот е одлично дефиниран и е се базира на времето од уловот до самото пуштање.
Користење на посебни медицински помагала за негување на рибата.
Посебно дефинирани помагала за уловот.

Итн итн...

Е сеа какви спортски риболовци постојат, тука неможам да навлегувам подлабоко.
Оставам секој сам да си процени кој е спортски риболовец, а кој не е.

Доколку некој се нарекува спортски риболовец, а не ги практикува основите на спортскиот риболов...тој се залажува.
Тој е чист рекреативен риболовец.

Јас лично за мене напишав и стојам зад тоа 100%!!
За мене спортискиот риболов е рекреација.

Ќе пофоторам, поентата на темата е да се запазат термините и разликите при постови и при комнтирање.

Е сега повелете колеги, сите можеме да дефинираме и донесеме многу заклучоци.
Можеби ќе ни помогне многу таа класифиакција.

Ако се прашувам јас и моето гледиште, ќе кажам дека иднината на риболовот во МК и иднината на рекреативните
риболовци зависи од Спортскиот риболов.

Добар тек... ;)
Znaci voopsto ne insistirav na temata bidejki po tvojata ispravka priznav deka e jazicna greska i toa mnogu dobro se podrazbirase vo tekstot.!!!!!
Ne sum strucen za da tvrdam no po nekoja logika sto vo sebe go sodrzi zborot SPORTSKI ribolovec a pod SPORT medju drugoto se podrazbira nekoja dejnost(aktivnost, igra,) koja se odviva vo strogo definirani pravila odredeni on strana na nekoja svetska federacija.I krajnata cel na sekoj sportist e rezultatot. A koi se pravilata vo ribolovot, toa treba da gi kazat SPORTSKITE RIBOLOVCI KOI POSEDUVAAT TAKVA LEGITIMACIIJA a ne da se misli deka samo kodeksot na odnesuvanje ke go pravi sportist tuka pred se mislam na C&R. Ottuka proizleguva deka Sportskiot R. se natprevaruva po odredeni pravila,koi nekoi od kolegite prethodno gi spomnaa(mislam Maks gi spomna). Jas poznavam i takvi ribolovci koi lovenata riba nikogas ne ja nosat doma a nemaat legitimacija za sportski ribolov. A za rekreativniot ribolovec vazi praviloto deka pri sekoe izleguvanje na voda ribolovecot se rekreira odnosno ne se natprevaruva tuku uziva, nekoi od niv dodeka ja lovat ribata, nekoi dodeka ja mezat (a ne lapaat) a pak nekoi i vo dvete i vo lovenje i vo mezenje...
Od pogore kazanoto treba da se podrazbere deka ako nekoj e SPORTSKI RIBOLOVEC togas toj treba da poseduva mnogu poveke znaenje od rekreaticite, da ucestvuva na natprevari, da poseduva
iskustvo itn itn, ......

Epa mnogu uspesi vo idnina drugari ups SPORTSKI RIBOLOVCI !!!!!!

_________________
Ne e bitno samo da se opametis, tuku toa naveremeno da bide !!!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 09, 2013 10:57 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON1930
Спортски риболовец си кога одиш на натпревар, се натпреваруваш и се придржуваш кон зададените правила.
Според мене, секое друго излагање на риболов е рекреативно.

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Феб 10, 2013 12:46 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
JaneMK НапишиCOLON
Edniot odi da lapa,a drugiot odi da sportuva.najprosto

... ти изгледа си толку прост шо не ја знајш разликата, а мислиш дека ја знајш :!: Веројатно си заборајл шо е уживање во животот и сакаш секогаш да го „мериш“ со некој друг :!: Јас сум рекреативец и сигурно во парчиња на риби имам пуштено појќе од тебе ... ама ... Сепак имало лујѓе шо долго одет на риби а не знает шо е рекреација во риболовот, жалосно ...


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Феб 10, 2013 1:05 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
дечки

ми се јаде риба - па би купил некое кило, а за да не ги треснам парите по пазари да не некој продава ??
тман ке му се намали и цената на дозволата

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Феб 10, 2013 2:50 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Gonny НапишиCOLON
Znaci voopsto ne insistirav na temata bidejki po tvojata ispravka priznav deka e jazicna greska i toa mnogu dobro se podrazbirase vo tekstot.!!!!!
Gonny, не е дека ти инсистираше на темата...одамна сакав да ја отворам.
COOL, темава не беше поради тебе отворена, темава треба да постои и нема тука ништо лошо.
Нека си кажат тие што мислат и нема тука причина да се чувстваш ти повикан или навреден.

Мноооогу пати се мешаат термините од многу членови, па чим веќе се разглобивме на форумот...зошто да не и ова.

Кој е спортски, а кој е ркреативен риболовец. Ништо сложено или лично.

И олабавете малку сите, гледам погоре многу постови кој се "усмерени" со доза на директни мини навреди.

Сите теми се нападнати и само критики насекаде.

Полека, видете и да бидеме реални...што друго ни преостанува освен дискусија.

:lepi:

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КОЗЈАК
ТемаИспратеноCOLONНед Феб 10, 2013 8:29 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Феб 28, 2011 11:19 am
МислењаCOLON946
ЛокацијаCOLONSkopje
Spaiva НапишиCOLON
Gonny НапишиCOLON
dostate so komentari kako sportskire ribolovci go namaluvale ribniot fond
Gonny, мислиш на рекреативните риболовци, не на спортските.
Бар ова Лепи го знае најдобро и дека има огромна разлика.


Jas vo dolnata recenica primetiv (verovatno nenamerno) prvokacija. Za covek koj e cel zivot sportista, so poveke od 20 god pretstavuvanje na drzava, da mu kazes deka neznae ili nekoj drug znae podobro sto e sport a sto rekreacija, stoznam ... :!: :!: :!:

Kako i da e dobro e sto eve i jas pridonesov vo ovaa tema :thumbs_up: zatoa vo idnina pravete go toa sto ve pravi sreken vo ribolovot ama samo vo ramkite na zakonite :thumbs_up:

_________________
Ne e bitno samo da se opametis, tuku toa naveremeno da bide !!!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Феб 10, 2013 11:05 am 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 24, 2012 11:03 am
МислењаCOLON2236
ЛокацијаCOLONСкопје
Спортски риболов :confused: Рекреативен риболов :confused:

Риболов е РИБОЛОВ. Битно е како се однесуваш кон РИБИТЕ и останатата ПРИРОДА.
Дали тој твој однос е ФЕР. ЏЕНТЛМЕНСКИ. Дали си ЛАВ во СРЦЕТО и ги почитуваш правилата
на ПРИРОДАТА.

Натпреварите во Риболов, е тоа е само ДОКАЖУВАЊЕ на еден пред друг. Најчесто во тие
докажувања нема НИШТО СПОРТСКО. Се користат и недозволени средства и тактики. И превари,
и се и сешто за да се биде ПОДОБАР од другиот. Е тоа не е СПОРТ. Чисто докажување на ЕГОТО.

Ова задното го мислам на оние Риболовци кои . . . Па и самите ке се препознаат во постов.
На останатите мошжам само да им посакам УСПЕХ и големо ЗАДОВОЛСТВО во времето проведено
на ВОДАи во ПРИРАДА.

БИСТРО


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Феб 10, 2013 11:13 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON6059
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
Браво Боби мајсторе , одлично објаснето :NotWorthy: :NotWorthy: :NotWorthy:
Потполно се сложувам со се што имаш напишано :~~ :~~ :~~

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1234567»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 5 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum