www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 11:10 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONСаб Aвг 11, 2012 6:48 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Temata najprvin mi beshe da ja zapocnam po shala zaradi toa sto denes mi se sluci :D Ali ajde malce da se uozbilime ke vi objasnam mene sto mi se desi,a ova na sekogo mu se ima deseno malce da razmenime dva-tri zbora okolu kolegialnosta pri ribarenjeto.
Si bese eden Volcko otide na selemlii po riba i si gi znae site mesta kako patot od krevet do wc sholja u rok temnica :lol: :lol: I si otidov na moeto mesto sto na drugite ribari ne im izgleda privlecno ali ribata e aktivna tamu neznam zosto ali vazno "grizit" i sega jas kako po pogovorkata koj rano rani uste vo 5:00 bev skockan tamu si naraniv malce ovo ono i sednav da gi peglam ribite (karashi,crvenoperki,kostrezi) i 2te puski do mene edna na pcenka druga pcenica i jas si pecam i se razdeni ubavo dojde eden cicin mozda ima 60 godini.Sega ja go gledam postar bajagi od mene si pomisliv gledaj go on znae bolje od tebe uci alii ne iskoci taka.Si sednue na nekoi 20 metra od mene i pocna ona "grizit a ?" "na sho fakas ? " "na koja dubina ? " i ja kolegialno mu objasniv sto kako si pravam duri od mojata specialna pcenica i pcenka sto znam deka ribata vo selemliskata brana ja obazava mu dadov.I si fakame i ja si imam kance do mene so "mamec" cat pat frlam ja kolegialno mu dadov nz eden fildzan 1/6 od ja sve sto imam.Na nego ne mu jade dojde do mene da me gleda tehnikata mozda pogresno reagiral (za karas eb#ti tehnika potone tapata ili legne tegli vleci :D) I aj sto mi zede uste 2 pati od onakvoto mi ig otece onakvite na sekoj udar se dovrluvashe "aaa ti se odkaci ? " "kolkav e ? " (u eden moment mi idese da mu kazam 30cm) ali ajde od 7 sabajle do 4 popladne nekako go istrpiv so set zort bidejki bev dojden po riba.(I si fativ ubava riba veke ribata se ispece na tavata i izedena e :lol: )
Ne mi e krivo sto mu davav pcenica,pcenka ali nekako me nervira taka prosjacki dosol po riba bez nisto leb suv od pred 1 nedela ponel ili sto znam :evil: :evil: :evil: I sega de kazete samo mene vakvi baksuzi me nacekuvaat ? I kako se spravuvate so niv ? Bidejki uste ednas ako go vidam ke go frlam vo voda :lol: :lol: Samo nemoj za ozbilno da me svatite se nashaliv.
Pozz :D

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Grizit more grizit ?
ТемаИспратеноCOLONСаб Aвг 11, 2012 6:57 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Aпр 14, 2012 12:50 pm
МислењаCOLON2299
ЛокацијаCOLONНа секоја локација,ха ха ха
КЛИЗАЧИ ---- и ниско по замја.
Јас сум дошол по риба а не да занимавам старци ,ако му е до муабет нека седи дома со БАБИЧКАТА
ама и таму е досаден и таа го брка од дома што да прави ЈАДЕН.

_________________
Reporter of the Jear- 2012-,-13-,-14-,

Fishing is my lifestyle,my passion,my life.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Grizit more grizit ?
ТемаИспратеноCOLONСаб Aвг 11, 2012 6:59 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
i nie ke sostarime braka :D :D ke ne klizaat i nas, so mamci i prihrana na sekoj mozes da mu pomognes, samo ne mozes pamet da mu dades :D :D :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Grizit more grizit ?
ТемаИспратеноCOLONСаб Aвг 11, 2012 7:01 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
аххаххахх абе волчко замисли да не беше ами тој до тебе
немаше ни риба да ти јади ни со кој муабет да си напрајш
јас да ти кажам право не би се нервирал него интересно би ми било и сум се нашол во милјон вакви ситоации шо викаш ти ГРИЗИТ :lol:

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Grizit more grizit ?
ТемаИспратеноCOLONСаб Aвг 11, 2012 7:04 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Aпр 14, 2012 12:50 pm
МислењаCOLON2299
ЛокацијаCOLONНа секоја локација,ха ха ха
Тоа сакам да кажам --ИЦО -- може да му дам мамци може да му помогнам нешто ако е во зорт ,ама не можам да го слушам цел ден како што вика ВОЛЧКО .
ВОЛЧКО арно си го трпел цел ден :)

_________________
Reporter of the Jear- 2012-,-13-,-14-,

Fishing is my lifestyle,my passion,my life.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Grizit more grizit ?
ТемаИспратеноCOLONСаб Aвг 11, 2012 7:10 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Razbiram mamec da mu dadam mu zafali ili da proba zneas malce nesto,a stariov bugjosan leb od pred edna nedela ponel i od mene se grebee od utre ja ne odam so mamci po riba :evil: :evil: ,a toa spiro_jas sto kaza mene ribata mi jadese na nego ne mu jadese i nego mu e dosadno.Jas koga odam so drugi luge po riba mene ne mi jade si kjutam i trajam gledam sto da napravam da mi jade,a ne meljam celo vreme :lol:

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Grizit more grizit ?
ТемаИспратеноCOLONСаб Aвг 11, 2012 7:16 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONВто Јан 10, 2012 12:59 am
МислењаCOLON296
hahahaha klizaci a :lol: vo pravo si bate ico i nas ke ne klizaat pomladive koga ke ostareme vakvi slucki kako na volcko mi se desavale i mene ama tuka na vardar vo gradskovo podracje stari dedinja se setaat po kej pa ke ti dojde pa ke ti razvrze pa na sto fakjas, na treva vikam, sooooo na trevaa kako be dete na treva ja da ti kazam 63 godina onde pogore na kaskaval mreni kolku tebe mi vika e ja da imav vika trska kako tvojata na vremeto i od kaskavalot pa vodata pa gruevski pa branko pa tebe ti se temni ama aj od cista kultura maftas so glavata samo :lol: toa e stari lugje moze nas ni se dosadni moze i nie ke bideme isti kako niv ama ima den koga site brodovi ke ti potonat cel den se nerviras vikas aj da odam pored voda malku da se izduvam koga eteti nekoe dede so daiva mat od 63 pet pati puknata ke zastane do tebe i tolku ke te doiznervira sto ne samo brodovite i podmornicite ke ti potonat


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Grizit more grizit ?
ТемаИспратеноCOLONСаб Aвг 11, 2012 7:19 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
sekoj so razlicen karakter, ..jas postuvam se dodeka ne pocne da mi smeta, kaj sto lovam,,,

znaci krapskiot ribolov e so podolga kampanja , i za vreme na taa kampanjka ke se sretnes so poveke ribari,,

ima nekoj sto baraat carevka,, boili,, nekoj sistem,, kafe pijat kaj nas, znaci se vo granicite na normal;ata,, se dodeka nekoj ne ti vleze na mesto,,sto mene ne mi se slucilo... i nedaj boze da ti go rasipe ribolovot,,,

hranata za krap ne e bvas evtina i vremeto povrzano so nea, zatoa maxsimalno pozicijata da ti bide sto po mirna , za da imas rezultati,,

druga rabota,, velesko e specificno ezero sto segde ne mozes da vadis riba od obala,,, zatoa nosime camec i toj camec sluzi samo da se vleze i da se vadi riba od nego,, e sega imas prijateli koj neznaaat, ti go baraat camecot da pecaat karas, a ne mozes da im objasnis deka so toj camec treba da vadis riba,, uste postrasno galama na mestoto narocito pustanje kotvi dodeka cekas udar :D :D

ima mnogu situacii koj nekoj od neznaenje ti rasipuvaat, a pa tie od znaenje , za mene se navistina pedercinja, koj vo moja blizina nikogas gi nemalo.. ribolovote nepredvidliv vo zavisnost od situacija, i kakvi ribari imas okolku tebe,,samo edno znam,,koga gi nema e najdobro,,,, :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Grizit more grizit ?
ТемаИспратеноCOLONСаб Aвг 11, 2012 7:31 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Jas so mal broj na luge mozam da odam po riba.Nemozam sekogo da trpam da mi shlapka so tapa kako kamenja da pagaat voblerot koga ke go plesne mi se cini go ispokrsi.Iskreno poveke bi me iznerviralo mentalnata tortura ubavo kaza bubo idam tamu da pustam mozok na pasha ili posle 2 meseci pocnalo da mi jade kako sto treba on da dojde da mi vergla more ke go stavam nego na jadicata :lol: :lol: :lol:

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Grizit more grizit ?
ТемаИспратеноCOLONСаб Aвг 11, 2012 8:10 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONВто Јан 10, 2012 12:59 am
МислењаCOLON296
Volcko НапишиCOLON
Jas so mal broj na luge mozam da odam po riba.Nemozam sekogo da trpam da mi shlapka so tapa kako kamenja da pagaat voblerot koga ke go plesne mi se cini go ispokrsi.Iskreno poveke bi me iznerviralo mentalnata tortura ubavo kaza bubo idam tamu da pustam mozok na pasha ili posle 2 meseci pocnalo da mi jade kako sto treba on da dojde da mi vergla more ke go stavam nego na jadicata :lol: :lol: :lol:
:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D taka e volcko ne se odi so sekoj po riba nekoj toa go pravi nebira lugje so koj ke odi nego mu e najbitno trosokot da go podeli so cetvorica pa makar i tie trojca neracunajki go nego se prvpat po riba jas iskreno nezalam pari bar za toa ne mi se bitni parite mnogu pati sum bil sam i sum se vrakjal i bez riba i ne mi bilo krivo znam samo deka sum podaleku od gradot podaleku od nervozi i bukvalno gi punam bateriite i bate ico kako sto kaza zamisli kako e koga odis na krap i site znaeme kakov e krapot i kakva tisina i strplivost treba da se ima e sea nekoj da ti dojde da ti gi duva tasacinjata cel den da ti ja puni glavata so prazni muabeti pa ke pocne da krsi grancinja da si napravi catalce za trskata pa ke obesi zvonec kako bozem krava tropa po poljana pa na sekoj dve minuti ke prefrla muabetot e sekoj odi po riba da se odmori psihicki sekoe idenje e nadmudruvanje so ribata a eden od najgolemite faktori za dobar ulov e tisinata sekoja riba dobro si go poznava terenot kaj sto go pominuva pogolemiot del od denot sekoja nepravilnost bilo muabet krsenje granki i drugi raboti mozat samo negativno da deluvaat ova go kazuvam zatoa sto koga odam na krap sam najcesto lovam blisku do breg i imam uspeh zatoa ova ne mora da bide slucaj i presuden faktor tisinata dokolku fakjas naprimer 50 -100 metri od breg e togas se pali skarata rakijata salatata i do malite saati se razgovara samo za riba i nisto drugo a posle dve tri rakii doagja interesnoto pocnuvame da se lazeme :lol: :lol: volcko izvini bratce so ti ja punam temata so nepotrebni raboti ama morav da se olesnam da si kazam :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum