www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Maр 29, 2024 1:34 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЛОВЕЊЕ НА РИБИ ВО МРЕСТ ???
ТемаИспратеноCOLONСре Maј 09, 2012 8:00 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 05, 2010 3:44 pm
МислењаCOLON1681
ЛокацијаCOLONСкопје
Boris -ribar.com.mk НапишиCOLON
Не ме интересира дали државата, институции, или концесионери добро си ја вршат работата, јас ќе си бидам чист пред себе и пред другите, инаку ако би чекал сите 100% да си ја вршат работата, сигурно би умрел чекајќи !
ПЧИЊА 26.06.2011
Kire и екипа
viewtopic.php?f=42&t=669
Се сложувам со голем дел од излагањето-мислењето на Борис,но со ова горе цитираното неможам никако да се сложам.Сепак мора да постои одговорност,посебно за некој кој конкурирал на конкурс и добил, а со тоа се согласил дека некој нормативи мора да ги запази.
ПС-не сум цвеќе за мирисање ниту јас,знам некој пат да претерам,но токму на оваа репортажа погоре,сите риби беа вратени назад во водата,тоа може да се види ;)

_________________
[ img ]

ВАРДАР Е ВАРДАР


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЛОВЕЊЕ НА РИБИ ВО МРЕСТ ???
ТемаИспратеноCOLONСре Maј 09, 2012 9:16 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Maр 07, 2011 11:21 pm
МислењаCOLON1581
bravo boris dobro napisano se gresi no treba da se sogleda i prestane toa e celta na eden sovesen ribolovec iako pak procitav nekoi opravdanija mesto da se priznae i prestane so greskite ako pravime ama jas edna dve ribi kilo ili dve a onoj so struk 100kg jas reportaza a onoj sto nepusta reportazi a zima riba za mrest nema da se dogura do nikade potocno ideme nanazad se pocnuva od sebe pa se gleda kon drugite ednostavno podobro nekogas otkolku nikogas da se pocne so svakanje na celite na ribolovot riba za tie pari sto ke gi potrosis pri idenje na ribolov nema da ulovis podobro kupisi od ribarnica i najadise kako covek ribolovot e odmor rekreacija i budenje na nekoi custva sto nemoze da gi dozivees sekojdnevno a toa go pravi ulovenata riba i borbata naditruvanjeto so nea a ne brojkata ili kilazata na ribi koi ke gi odneses doma i najverojatno ke ti skapat u zamrznuvac iako znaeme deka za jadenje riba ne treba da e zamrznata poveke od tri meseci a najdobro e da se jade sveza.znaci iskonskoto u ribolovot e ulovenata riba i ako se pocituva mrestot ke mozes sekoj ribolov da go mines so poveke zadovolstvo koga ke ima poveke ribi u vodata

_________________
koj si znae ke si vadi
sto e tvoe ke si dojde
sjashi kurto da uzjase murto


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЛОВЕЊЕ НА РИБИ ВО МРЕСТ ???
ТемаИспратеноCOLONСре Maј 09, 2012 9:32 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Феб 28, 2011 11:19 am
МислењаCOLON946
ЛокацијаCOLONSkopje
Samiot forum mene licno dosta me promenil (verovatno) na arno okolu filozofijata na ribolovot pred se mislam na C&R. Znaci od koga ribolovam (nekade 5-6 godisna vozrast-30 godini) ne sum lovel za vreme na mrest no isto taka ne sum praktikuval C&R osven mali parcinja od vid na riba koja mozela da raste. Se slucilo da lovam i po 20kg na den a da ne pustam niedno parce, i se razbira ponesen od Kafanskata Fillozofija(falenje niz malo) me pravelo da se custvuvam nekako Gord, a i poradi takmicarskiot duh(kako sportista) sekoe idenje na riba za mene pretstavuvalo natprevar(da fatam najveke riba od site) a so toa UZIVANJETO sum go ostavil na strana 8-) Veruvam deka so vakviot nacin na lovenje ne sum doprinel vo namaluvanje na ribniot fond :?: :!: :!:
E sega, pred 10 dena sosema neorganizirano, poradi vnatresen bes(nekakva nervoza) bez da razmislam za Mrestot, otodov na Debarsko kaj cesmite, se ukotviv so camec i za 15 min lovenje otkaciv 3-4 bojnici, 2-3 pati promasiv i izvadiv 2 parcinja koi imaa bocki po teloto odnosno bea spremni za mrestenje, i dodeka gi otkacuvav pusija mleko odnosno sperma vo golemi kolicini.Vednas posle vtorata riba prestanav da ribolovam. ZASHTO MISLAM DEKA MRESTOT E NAJBITEN ZA ZACUVUVANJE NA RIBNIOT FOND VO TOA TREBA DA VERUVAME I SITE DA GO POCITUVAME bez razlika dali pisuvame reportazi, go dokumentirame ili pak ne videl ili ne ne videl nikoj pa ja stavame ribata vo cuvarka i ovde deklarativno da solime pamet :!: :!:
Sto se odnesuva do lovenje na mesta bez koncesija, tuka barem jas ne gledam nekov 'kriminal' samo pod uslov da se lovi sportski...Kazni treba da im se pisuva na tie sto GO DOZVOLUVAAT OVA I po 2 godini da ne go resat problemot!!!

_________________
Ne e bitno samo da se opametis, tuku toa naveremeno da bide !!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЛОВЕЊЕ НА РИБИ ВО МРЕСТ ???
ТемаИспратеноCOLONСре Maј 09, 2012 9:35 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Феб 28, 2011 11:19 am
МислењаCOLON946
ЛокацијаCOLONSkopje
Uste nesto, bidejki imam golemo semejstvo i site se ljubiteli na sveza riba, skoro i da ne se slucilo ovie 30 godini ribata da se zamrzne,se jade Svezha kako sto napomena Kladofora :mrgreen:

_________________
Ne e bitno samo da se opametis, tuku toa naveremeno da bide !!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЛОВЕЊЕ НА РИБИ ВО МРЕСТ ???
ТемаИспратеноCOLONСре Maј 09, 2012 9:59 am 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
kire НапишиCOLON
Boris -ribar.com.mk НапишиCOLON
Не ме интересира дали државата, институции, или концесионери добро си ја вршат работата, јас ќе си бидам чист пред себе и пред другите, инаку ако би чекал сите 100% да си ја вршат работата, сигурно би умрел чекајќи !
ПЧИЊА 26.06.2011
Kire и екипа
viewtopic.php?f=42&t=669
Се сложувам со голем дел од излагањето-мислењето на Борис,но со ова горе цитираното неможам никако да се сложам.Сепак мора да постои одговорност,посебно за некој кој конкурирал на конкурс и добил, а со тоа се согласил дека некој нормативи мора да ги запази.
ПС-не сум цвеќе за мирисање ниту јас,знам некој пат да претерам,но токму на оваа репортажа погоре,сите риби беа вратени назад во водата,тоа може да се види ;)
Така е Кире, тоа “Не ме интересира дали државата, институции, или концесионери добро си ја вршат работата“ е само фигуративно напишано, за да објаснам дека мојот личен став не зависи од ништо друго, туку од мене самиот, инаку тие што ме познаваат знаат дека лично колку што се моите можности правам се што можам сите погоре спомнати да работат подобро и мислам дека доколку сите ние цврсто застанеме позади борбата за рибата (пред се со своите принципи), тогаш
мислам дека нашиот гнев и борба против лоша работа на институции, или концесионери кои лошо си ја работат работата ќе биде уште поголем и со тек на време некои работи ќе почнат да се менуваат на подобро


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЛОВЕЊЕ НА РИБИ ВО МРЕСТ ???
ТемаИспратеноCOLONСре Maј 09, 2012 6:32 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Aпр 14, 2012 12:50 pm
МислењаCOLON2299
ЛокацијаCOLONНа секоја локација,ха ха ха
Незнам дали да коментирам или да наведнам глава,неколкупати го напишав тоа што го мислев несакам да бидам досаден.
Кој ги прочитал последните мои коментари за мојата тема знае за што се работи.ОКИ-РИБАР.

_________________
Reporter of the Jear- 2012-,-13-,-14-,

Fishing is my lifestyle,my passion,my life.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЛОВЕЊЕ НА РИБИ ВО МРЕСТ ???
ТемаИспратеноCOLONСре Maј 09, 2012 6:59 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Еве и од мене БРАВО за свеста и за искреноста. Доблест е да признаеш и за тоа треба поздрав голем.

Мрестот никој не го сфаќаме сериозно, но од пре големо значење е за нашиве води колеги и вие тоа го знаете.
Од овој форум и портал како единствен во МК се шири јавното мислење за рибарите и нивната етика и однос кон рибата.
Да го искорениме комплексот на тоа кој е поголем рибар од кој, туку да допринесуваме за иднината на рибниот фонд.
Почитувајќи го мрестот и фати-пушти е определба која ке не крене на едно повисоко ниво.

Јас лани не ловев никаде освен по комерцијали и тук-там на езерца со концесионери.
Нема концесија и нема риболов, тоа е јасно. За тоа се бориме сега и ке биде подобро.
Неделата бевме во еден жабјарник и од тамо направив репортажа што некој ке рече овде " e..ти рибарите"?
Можеби сме будали што идема на такви води, а можевме да отидеме каде сакаме нели?!?
Но ете одиме на води како (вратница, Росоман, Гого-монд итн...)каде е легално и тука завршува се.
Ете будали сме и ке одиме на такви езера додека не се средат работите, а кај да е ке ги биде наскоро и ке се стрпиме.
Претствувам здружение кое се бори за многу цели и застапува слоган кој е за почит и не сакам да бидам покажан со прст.
Ете и сите оние кои згрешиле, а сум грешел и јас ке се најдат себеси и ке сфатат и разбирливо е дека нема да ја повторат таа грешка.
Само со добра намера и дух ке стигнеме до тамо каде сакаме и со овој медиум и со здружението.

Бистро колеги. ;)

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЛОВЕЊЕ НА РИБИ ВО МРЕСТ ???
ТемаИспратеноCOLONСре Maј 09, 2012 10:19 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONНед Aвг 07, 2011 8:13 pm
МислењаCOLON245
За Крапот може да сум пре задоволен од себеси и со чиста совест да кажам дека се уште немам згрешено едноставно го поштувам мрестот а не само за него туку и за другите риби,не мора да се докажуваме и да кажуваме кој каде згрешил туку да се освестиме.Додека има комерцијални езера ќе има каде да поминеме некој викенд и да се релаксираме додека трае мрестот верувам дека на никој не му е тешко да се стрпи еден месец.Но сепак мислам дека ние не го правиме проблемот туку тука се мрежарите и моментално треба да се обрати повеќе внимание на нив.А и друга забелешка имам кога некој ќе каже дека ловел на дива вода ама ја вратил рибата за време на мрест дека тоа е ок, но не е така се бавам со одгледување на риби и знам дека секој стрест на рибата може да направи да ја избаци икрата не доносена и да ја уништи целата зборивам за женкете,а мажјаците од уплав знаат да не се вратат на истото место и да не ја оплодат икрата и сега одлучете дали е правилно да се лови за време на мрест и да се врати рибата.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЛОВЕЊЕ НА РИБИ ВО МРЕСТ ???
ТемаИспратеноCOLONЧет Maј 10, 2012 10:49 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
големо БРАВО за отворањето на оваа тема со која свесно или несвесно се започнува уште едно движење + начнато од дружењето на форумот .Значи од овде па натака бројката на риболовци кои сакаат да направат нешто повеке за риболовот ке почне да оди нагоре а и нема да застане

-посебно е интересна онаа паушална статистика која ја наведе борис колку ние придонесваме со пуштањето на рибата која е во забрана или мрест , колку ние како риболовци можиме да си ги збогатиме водите во кои риболовиме за да секоја година имаме се повеке риба во нив

инаку и јас не сум бил светец и јас сум ловел и земал риба која е во мрест,под дозолена мерка , повеке од дозволен улов и што да кажам -- па сите членови од форумот да ме кудите и осудвате за тоа -- нема да биди поголемо од тоа што мене лично ме јаде во совеста :(

значи тоа што било и поминало нека ни биде за памет на сите нас и да почниме да размислуваме и да ги промениме нашите постапки и навики - кои навистина ни прват штета нас самите а и на сите други и на самата природа која ни дала да ги користиме нејзините благодети

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЛОВЕЊЕ НА РИБИ ВО МРЕСТ ???
ТемаИспратеноCOLONЧет Maј 10, 2012 11:27 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON6059
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
[инаку и јас не сум бил светец и јас сум ловел и земал риба која е во мрест,под дозолена мерка , повеке од дозволен улов и што да кажам -- па сите членови од форумот да ме кудите и осудвате за тоа -- нема да биди поголемо од тоа што мене лично ме јаде во совеста :(

ај да не те јадеме ние пошто било во минато свршено време ке пројдеш само со две гајби Битолско ;)

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 2 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum