www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 11:24 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЛОВЕЊЕ НА РИБИ ВО МРЕСТ ???
ТемаИспратеноCOLONЧет Maј 10, 2012 11:53 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Temata e dobra.
Bi sakal da se pocituva.
Vo nedelata sakav da odam na ribolov i se resiv za Mavrovo. Ne zaradi toa sto tamo jadela ribata nego poradi toa sto tamo ima koncesioner. Znaevme deka ribata podobro raboti na Kozjak ili Debarsko no sepak odenjeto tamo e rizik.
Znaevme deka klenot e pod zabrana zaradi mrest i svesni bevme za toa no pak zatoa i go vrakavme vednas stom go ulovime. Nikoj od nas ne zema nitu ripce. Sepak e mrest i treba da se ostavi na mira.

Veruvam deka site onie koj bile popisuvani od strana na policija i inspektorite ke imaat posledici. Seto toa e prilicno mirno praveno pa se dobiva vpecatok deka samo evidentiraat. No nemojte da se zacudite dokolku vi dojde i nekoja pokana na vrata.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЛОВЕЊЕ НА РИБИ ВО МРЕСТ ???
ТемаИспратеноCOLONВто Maј 15, 2012 1:18 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONНед Јан 29, 2012 9:38 pm
МислењаCOLON37
Popadikata lani sto bese ulovena na Treska bese od moja strana i toa bese 16juni.Koga e mrestot na odredena riba i do koga?Toa deka IMA ODREDEN PERIOD T.E.IST PERIOD SEKOJA GODINA E GLUPOST.Mrestot na ribata zavisi od poveke faktori t.e. temperatura na voda,pritisok,kolicina na voda i.t.n.Sekoj ribar pri samiot ulov treba da vidi dali ribata e na mrest ili ne.Eve denes po site zakoni zavrsuva mrestot na odreden vid riba.Dali toa znaci deka taa riba se izmrestila>NE nego zaradi ladnata voda mrestot pocna pred nekoj den i sega sto se slucuva ?0dime po riba znaci od denes i na dozvolata pisuva zavrsen mrest a na teren e obratno.Jas sum ribar 28 god i do toj den ne mi se slucilo da fatam 22 kila popadika za den i nok(LOVEVME I NOKTA )A BEVME 4 RIBARI.Sega da ne pravime mnogu matematika po kolku sme fatile vidov deka na forumov ima luge sto ili se stvarno sovesni ili nemaat druga rabota pa plukaat po se i sekogo.Zasto da ja vratam ribata vo reka?Ja fativ na trska ne bese polna so ikra a i posteno se namaciv.Sega za onoj del deka sum ja stavil vo kanta-pa zarem treba cuvarkata da ja stavam vo gepek i kolata da ja usmrdam za cela godina?Ne mi e jasno vie pred da gi cistite ribite gi omamuvate pa posle gi secite ili sto?Ova mi e prvo pisuvanje dosega ne sum sakal da ucestvuvam vo debatite iako rabotam vo posocenoto ministerstvo i toa vo oddelot na inspekcija i mislam deka so pisuvanja na komentari koi sto nemaat osnova nema mnogu da pomognete vo podiganje na svesta kaj ribarite.P.S RIBATA NI JA JADAM NI JA PRODAVAM NI JA CISTAM-JA RAZDELUVAM NA SITE TIE STO KE ME NACEKAAT NA PARKING KOGA SE VRAKAM ILI SASO ZNAE VO ELESAC IM JA DAVAM NA KOMSIITE


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЛОВЕЊЕ НА РИБИ ВО МРЕСТ ???
ТемаИспратеноCOLONВто Maј 15, 2012 1:34 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONНед Јан 29, 2012 9:38 pm
МислењаCOLON37
ZA NAPOMENA E DEKA NEKOI EZERA PR DOJRANSKO NEMA KONCESIONER 6-7 GOD(a koga nema koncesioner nesmee da se lovi) PA SLIKI,VIDEA I ULOVENA RIBA IMASE POSTAVENO A NA NEKOI SLIKI IMASE I PO50 -60 KILA KARAS I SEGA ODEDNAS SE OBJAVUVA POST -- MREST--- i ZABRANA ZA POSTAVUVANJE SLIKI I VIDEA,TAKA DA NE TREBA DA SME TOLKU RIGOROZNI ZATOA STO MNOGU MALKU ZAVISI OD NAS RIBOLOVCITE A DRZAVATA ZA ZAL NI E TAKVA KAKVA STO E.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЛОВЕЊЕ НА РИБИ ВО МРЕСТ ???
ТемаИспратеноCOLONВто Maј 15, 2012 3:30 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Jун 16, 2011 6:25 pm
МислењаCOLON1142
За жал 90% зависи од нас самите, а само 10 % од други, вклучително и државата.

Ако има самоорганизација, култура во однесувањето на вода, почитување кон природата и рибниот фонд како спортски риболовци ќе успееме да се справиме со сите тешкотии.

Добрата организација и силната воља, чуда прави...и обратно.

Сум бил во време на најголемиот башибозук во Србија, одма после бомбардирањето на две прекрасни езера кои и пкрај тешката тогашна ситуација, немањето концесии, многуте рибокрадци, беа одлично сочувани и одржани, токму поради големото залагање на локалните друштва кои се жртвуваа иако не беа концесионери.

Скоро бев на една од нив, се смениле членовите на УО и сега таа истата вода која што беше пример за тоа како треба да изгледа една одлична акумулација за спортски риболов, е да не речам скоро упропастена, само поради глупавата одлука на управниот одбор на новиот УО.

Чист пример како и покрај сите недостатоци и проблеми кои не опркужуваат се може се ако се сака и како лесно може да се упропасти кога не се знае или не се води сметка.

_________________
САМО БУДАЛИОТ МИСЛИ ДЕКА ЗНАЕ СЕ...ПАМЕТНИОТ МОЖЕ И ОД БУДАЛИОТ ДА НАУЧИ НЕШТО !!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЛОВЕЊЕ НА РИБИ ВО МРЕСТ ???
ТемаИспратеноCOLONСаб Jун 02, 2012 11:43 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПон Aпр 25, 2011 9:20 am
МислењаCOLON224
ЛокацијаCOLONСкопје
Колеги да го споделам моето искуство од оваа година,пред две три недели почна да излегува црна мрена или кркушка Вардарска,во големи количини,во чистењето приметив голема количина на икра,ги известив МРФ да ги известат риболовците дека оваа врста е во мрест и да прогласат забрана,тоа не се случи,редовната забрана започна на 1. 06 за тоа време се извадија енормни количини на матици од оваа врста преполни со икра,вчера на 1 .06 помина контрола од ЗСР Вардар,не бевме опоменати за забраната за црната мрена,освен тоа не погледнаа во чуварките каква риба се лови,кога концесионерот не е загрижен за мрестот што остана за другите.Инаку рибата се мрести на неколку места што им се познати на сите,овие места треба да се прогласат за заштитена зона и во време на мрест од 15.05 до 30.06 да се забрани пристап до овие места т.е. да се означат со црвени линии и да се спроведе посебна контрола од концесионерот со посебни казни кои ќе се истакнат на табла,значи секоја година на овие места се убива рибата во мрест.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЛОВЕЊЕ НА РИБИ ВО МРЕСТ ???
ТемаИспратеноCOLONВто Maј 17, 2016 10:06 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Сакам да потсетам на темава ставена во еден прекрасен дел од нашиот форум наречен -ДУХОВЕН РАЗВОЈ И ЕВОЛУЦИЈА НА РИБОЛОВЕЦОТ.

Потсетувам затоа што гледам по Фејсбук слики од крапови што не ми се допаѓа многу, а уште помалку ми се допаѓаат аплаузите кои се редат по сликите од многу мои пријатели и познаници од тука од форумов.

Луѓе мислите малку што правите и какви пораки праќате, Мај и Јуни се време за мрест и тоа се знае, дајте малку совест, духовен развој, нема потреба да се изложувате на казни, нема потреба ни за искачање на вода....МРЕСТ Е....чешајте краста на друг начин, или на крајот на краиштата бар не ставајте слики, или потаму од крајот на краиштата бар не аплаудирајте..... без разлика вратен или не, лоша е пораката за ловење во мрест.....Помислете малку, криви за јадниот ни наш македонски рибарски фонд ни биле мрежари, рибокрадци, концесионери, инспектори, држава....алооо кај е свеста кај нас рибарите, наместо ние да ги учиме оние позатуцаните надвор од форумов на арно....ние почнавме на обратно да учиме - ДО КАДЕ СО ТОЈ ПАМЕТ ЌЕ ГУРКАМЕ :kompir: :kompir: :kompir:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЛОВЕЊЕ НА РИБИ ВО МРЕСТ ???
ТемаИспратеноCOLONСре Maј 18, 2016 2:27 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПон Jун 27, 2011 12:17 am
МислењаCOLON418
koja e razlikata na ulovena zenka so zelena ikra vo mart ili pocetok na april koga nema zabrana ili vo zabrana so zrela ikra,Stetata e napravena i vaka i taka.|Za krap treba dozvola za ribolov od 1 juli do 28 ili 29 februari ako se saka da se ima efekt i toa na site vodi vo MAKEDONIJA


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЛОВЕЊЕ НА РИБИ ВО МРЕСТ ???
ТемаИспратеноCOLONСре Maј 18, 2016 3:02 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 24, 2012 11:03 am
МислењаCOLON2236
ЛокацијаCOLONСкопје
Ice MAMBA НапишиCOLON
koja e razlikata na ulovena zenka so zelena ikra vo mart ili pocetok na april koga nema zabrana ili vo zabrana so zrela ikra,Stetata e napravena i vaka i taka.|Za krap treba dozvola za ribolov od 1 juli do 28 ili 29 februari ako se saka da se ima efekt i toa na site vodi vo MAKEDONIJA
Само привидно изгледа дека нема разлика, но разликата е огромна.

Крапот може зелена - несозрејана икра во себе да ја носи две години (па и повеќе) и во тој период да не се мрести. Но кога ке му созрее икрата мора да се измрести, а тоа е во плитката вода. Покрај брегот. И ние за риболов ги одбираме сличните места. Е тука е проблемот. Нашето присаство на брегот го вознемирува и го плаши. Успешен мрест зависи пред се од хидр и метеоролошките услови мо годината во терминот за мрест, но и тој си бара интимност.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЛОВЕЊЕ НА РИБИ ВО МРЕСТ ???
ТемаИспратеноCOLONСре Maј 18, 2016 4:59 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
kolega me utepa so reportazhite sega gledam :lol: c c c

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 5 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum