www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Maр 29, 2024 5:10 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS7»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Бојник на трокука, ЗА или ПРОТИВ?
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 17, 2012 6:38 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Abe jas kazav pogore ali nekoj izgleda saka da go legalizira onaa sto e zabraneto pa si pravi filmovi vo mozokot.........kako bojnikot ja napadza trokukata,.....zosto ne koristite togas obicno jadici ednokraki pa neka se i srebreni ili zlatni bojnikot i niv ke gi napdja,ke gi napadja ali nema da mozete da go fatite.....kolku pati koga sme lovele na treva bojnikot ja stopira tapata a nemozes da go ulovis,zatoa sto go butka mamecot ali ne ja lapa jadiicata....kazav i vo prviot post sum gledal kako na pcinja kaj seloto supli kamen go lovat na toj nacin,ali sto vika nekoj sube mi bese da probam,i uste ova sekoja 4-5 riba ja vadat zakacena okolu glavata a ponekogas i za stomak....koga trokukata le vleze medju ribite ne bira kaj ke ja zakaci

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Бојник на трокука, ЗА или ПРОТИВ?
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 17, 2012 6:42 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
ne znaete povekero tuka,, se lovi na gorna obicna jadica ,, pretezno na treva pod nea trokuka mala br 12 pr na samo 3-4 sm ,, i da butka na trevata da nejade dolnata trokuka go faka na seckanjeto..

samo sega na ovaa temperatura e sosema drugo , moze i so gola trokuka,,, ete citaj te go prviot post moj i se e obrazlozeno..druga alternativa nema,, bojnikot ne ja napadga tokukata...samo temperaturata na vodata go napadga nego i go grupira vo golemi jata,,,i se e rezultat na zabaven metabolizam na ribata, i nedovolna podviznost,,,ribata e zakac u voda ako ne se dvizi ,,,,toa treba da se svati.. ;) ;)

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Бојник на трокука, ЗА или ПРОТИВ?
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 17, 2012 7:19 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONСаб Јан 21, 2012 6:44 pm
МислењаCOLON18
нема тука на темава што да се пишува.секој што е стварно СПОРТСКИ риболовец би требало да биде против риболовот со трокука било за која риба да се работи.на мене како спортски риболовец не ми е најважно дали ќе фатам јас риба по секоја цена .да јас ќе фатам риба дали овака или онака меѓутоа се во рамки на СПОРТСКИОТ риболов.е сега неможе некој да ми каже ЈАДЕЛО на СРЕБРЕНА ТРОКУКА абе ај.за мене лично тие што ќе се наредат на вардарот како загари и цел ден ќе фрлаат на трокуки и ќе раскажуваат после како фатиле риба на гола јадица,тие се ЉАНГАРИ и доколку ги има на овој форум треба одма да си бараат 4арето на друг форум,или обратно НИЕ со овој став према спортскиот риболов.секој кој би фрлил на трокука само да би извадил риба по секоја цена мислам дека би пробал и со вештерка,со мрежа, со сертме идр....а за правиот спортски риболовец ...најбитно е излагањето на терен и надмудрувањето со рибата.поздрав СПОРТСКИ РИБОЛОВЦИ......И БИСТРО.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Бојник на трокука, ЗА или ПРОТИВ?
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 17, 2012 9:03 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Нејќам да се расправам али незнам што ти е проблемот ацо исти принцип е со блинкерот или кашикарите нема на нив ништо освен парче метал кој светка исти принцип ти е вештачки мамец не гледам ништо грешно ни неправилно ако рибата го напаѓа тој мамец каков и да било по своја волја регуларно би било а коа е џапање тоа е друго,а ова коа не било регуларно исклучете секаков вид на риболов бидејќи во принцип ние секако рибите ги мамиме,лжеме дали со леб дали со пченка,пченица тоа како што знам не паѓа туку така во водата.

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Бојник на трокука, ЗА или ПРОТИВ?
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 17, 2012 9:17 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 8:00 am
МислењаCOLON36
Ако е исто како со блинкер или кашикар зашто тогаш не го ловиш бојникот со блинкер??? :shock:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Бојник на трокука, ЗА или ПРОТИВ?
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 17, 2012 10:08 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Имам ловено бојник на блинкер и сум имал успех али разбери тоа е врста на мамец јас секогаш не фаќам риба на блинкер или воблер нејќе секогаш на тоа да јаде се си има свои услови кога најдобро работи,а не гледам логика тука рибата го напаѓа мамецот крај на приказната нема ништо лошо тука ова мене ми е банално да се расправа.И сигурно секој рибар ќе го користи мамецот на кој нај добро ја примамува рибата нема тука ништо не спортско или незнам што рибата напаѓа мамецот крај на приказната никој не ја зима со сила ако е рибата доволно глупа да го нападне јас ќе сум доволно паметен на тоа да фаќам.

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Бојник на трокука, ЗА или ПРОТИВ?
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 17, 2012 10:39 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
еве ви едно видео со звук што вибрација и звук призведува блинкер во вода и зошто го бка рибата
http://www.mepps.com/information/aglia-long/135#video
а ке чекам да слушнам и што произведува 3куката

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Бојник на трокука, ЗА или ПРОТИВ?
ТемаИспратеноCOLONПет Феб 17, 2012 10:41 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
:D :D :D abre zajko :D :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Бојник на трокука, ЗА или ПРОТИВ?
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 18, 2012 12:58 am 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONСаб Јан 21, 2012 6:44 pm
МислењаCOLON18
абе друже волцко,единствено некој што има проблем тука си ти и тие што го делат твоето мислење.како може бојникот или незнам која друга риба да РАБОТИ на трокука ...хахахахах стварно не си ми јасен...а убаво кажа ЈОВАН. ако викаш дека е исто ко на блинкер или воблер што не фаќаш на блинкер или кашикара...а рибата е доволно глупава и во мрежа да влага па ако си толку паметен земи стави и мрежа ако на тој начин мислиш дека најдобро ќе РАБОТИ...хахахах...ајде да не се расправаме толку од мене ...за мене ГОЛА СРЕБРЕНА ТРОКУКА е НЕПРИФАТЛИВА во СПОРТСКИОТ РИБОЛОВ .ПОЗДРАВ


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Бојник на трокука, ЗА или ПРОТИВ?
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 18, 2012 1:08 am 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONСаб Јан 21, 2012 6:44 pm
МислењаCOLON18
а тоа дека секој рибар би фрлил на гола трокука па незнам колку и да ЈАДЕЛО грешиш 100%.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS7»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 4 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum