www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 4:00 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1234
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Како станав рибар ;)
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 28, 2011 11:16 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maр 03, 2011 4:01 pm
МислењаCOLON409
ЛокацијаCOLONAERODROM
Atanasovski НапишиCOLON
Stole НапишиCOLON
DEAN НапишиCOLON
[ img ]

ете ме и мене само што јас не сум станал рибар никад, јас се имам родено како рибар :lol:
...на сликава сум веќе со 10 годишно искуство
ОУУУУУ сега ги поврзав работите. За тебе ли пред едно хх години во весници пишуваше дека во пелените си правел “езерца“ за може да ловиш риба??? а и дека добра “прихрана“ си фрлал??? :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Dobar komentar.
ЕЕ ДА БЕ ДОБАР , КАКО ДА НЕ :twisted: :twisted:

:lol: :lol: :lol:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Како станав рибар ;)
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 28, 2011 5:00 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
Јас рибар станав покрај татко ми кога имав 6-7 години.Почнав на Калиманци и фатив некоја година од златното време кога клен и мрена можеше да фатиш колку сакаш,а на есен крап и бојник абе милина,после почнавме да идеме на Беровско,Тиквешко,Мантово,Градче и уште каде не.Прва трска ми беше Даива 4м. и машинка Овнер.Во 1997 ми купи за роденден две трски ДАМ Утрла стронг 4м. и уште ги користам,наредната година пак за родеден ми ги подари неговите машинки Даива не знам кој модел беа.Така постепено кога требаше да ми се купи некој подарок јас си сакав риболовна опрема и тоа добивав.Ми купи стап Голд Стар 5м.(уште го користам)како и машинки ДАМ Куик 2бр. 30ка и 1бр. 20ка.Буквално ми пружи се што е потребно за да се навлечам на риболовот.Првиот комплет род-под и индикатори ми се исто поклон за роденден и целата опрема до пред 5-6 години ми ја купуваше татко ми,а од како почнав да работам почнав сам да си купувам.До душа и сега ми купува од мерак по нешто,еве пред некој ден ми купи чизми :)

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Како станав рибар ;)
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 28, 2011 10:28 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
слика Димитар, слика :D


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Како станав рибар ;)
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 28, 2011 11:21 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
Ке скенирам утре ке пуштам. ;)

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Како станав рибар ;)
ТемаИспратеноCOLONПет Дек 30, 2011 8:20 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Еве уште една слика, тука не сум знаел да ловам уште, ама сум се тепал за трската ;)

[ img ]

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Како станав риболовец ?
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 31, 2014 8:15 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Некои викаат човек се раѓа со таа пасија и дека гени се во прашање, некои викаат пак дека околината и семејството си го прават своето. Незнам кај мене што било пресудно, но еве како јас сум израснат во риболовец.

Секако основата е во семејството, а кај мене таткоми ми ја усади чивијата и со него за прв пат сум се запознал со оваа пасија, он ми го направи првиот бамбус, ме научи на основите и ме носеше на многу места по риба.
Еве сум на мои 2 години, дали ова била мојата прва риба појма неам, ама фасцинираноста на детето е забележлива
[ img ]

Ова е некаде на 3-4 години каде малку се сеќавам дека многу децаа бегаа од ајкулава, а јас ја галев и пикав прсти кај што не треба :)
[ img ]

[ img ]

Ова е исто таква некоја возраст кога ги открив големите риби кои мојот тетин Јосиф ги фаќаше. Иначе он во тоа време се осамуваше по неколку месеци на Тиквешко барајќи го најголемиот сом и во тоа време во 80-тите за малку не влезе во гинисова книга на рекорди со сом од околу 160 кила. Јас единствено се сеќавам дека тоа беа огромни рибетини на кои во дворот јас им ја пикав главата во уста. Во дружба со тетин ми и слушајќи ги неговите авантури чивијата заглиби до крај и пасијата отиде до бескрај..
[ img ]

Ова е веќе пубертет кога скоро да живеев на Вардар заедно со Лале другарми истражувајќи ги убавините на Вардар. Ова е првиот бојник на трева на Вардар, тоа беше радост до небото
[ img ]

.....и така натака :P

Верувам и другите имате некои вака интересни детски детали врзни со приказната- Како станав риболовец


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Како станав риболовец ?
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 31, 2014 8:25 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
borche legendo jaki sliki :~~ :lol:
jas kako stanav? eeeeeeeeee ushte kako mnogu mal probuvav so shishe isecheno da ulovam ribche stavajki leb vo shishetto vo dupkata vrzano so vrvka i koa kje vleze riba vlechi :lol: :lol: :lol:
od sekogash se zagleduvav vo vodda i vo ribitte koi plivaa i taka poleka poleka chivijatta vleze.
imav i vujko koj beshe bolen ribolovec ama od doma mnogu mi zabranuvaa da idam nariba sonego i morav sam da begam,krojam strategii i da se izboram za da ulovam riba.mnogu fakjav i vo ezercatta vo park kako dete bidejki mi beva najbliska destinacija do doma.
posle imav eden bambus na 5dela,pa germina pa eden kup...
i taka postanav akiribarot :mrgreen:

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Како станав риболовец ?
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 31, 2014 8:31 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
абе растарошкај таму по слики да те видиме како копиљ сигурно си бил бесно детенце


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Како станав риболовец ?
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 31, 2014 9:12 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
neam ribarska,nemalo koj da me slika a i nemavme familijaren aparat :lol:
evetti od prvo oddelenie :mrgreen:

[ img ]

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Како станав риболовец ?
ТемаИспратеноCOLONСаб Ное 01, 2014 4:52 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Сеп 21, 2012 2:25 am
МислењаCOLON1322
ЛокацијаCOLONПрилеп
Хахахахахаха
Браво! Екстра е темава :~~ :lepi: Ќе се потрудам да ставам и јас некоја слика деновиве, само да се подослободам малку...
Инаку чивијата влезе со татко ми, редовно ме носеше на Прилепско езеро на попладне и правев ептен ќеифови со по некое костревче и црвеноперче, одевме и по околни води, канали, реки, а и на одмор главна окупација беше риболовот... Во основно некаде кај 6то одделение се фатив ортак со уште две надежни рибарчиња и често знаев од вечерта да ја однесам трската во гаража, а сабајлето да ја бапнам во ранец, некое бело црвче и наместо на училиште - трк на железничка, возот под нозе и право Тројкрсти со пајташите... Сега кога ми текнува коса ми се ежи, си велам ако и моето дете еден ден прави така :crazy:
Одлична тема :thumbs_up:

_________________
---> ИмАмЕ цРвИ, АуТотО нИ ШибА, дЕнЕс СитЕ оДиМе дА ЛоВИмЕ РибА <---
Мувата е НајМакедонскиот инсект! Ем јаде л@јна, ем трие раце во стилот „ добро е, добро е !!! “...

Постои само една солуција - РЕВОЛУЦИЈА !!!


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1234

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 4 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum