www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Вто Aпр 13, 2021 3:09 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 3 4 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Риболовен ревир "ТРЕСКА" -1
ТемаИспратеноCOLON Пон Феб 22, 2016 10:30 am 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Пет Феб 19, 2016 3:23 pm
МислењаCOLON 56
Треска, во Кичевската Котлина позната како Голема Река, е трета по должина вардарова притока. Извира од карстен вруток кој се јавува на јужниот огранок на планината Бистра, под врвот Киска во с. Извор во Копачка на 740 м надморска височина, а се влива во Вардар во Скопската Котлина кај с. Сарај, на надморска височина од 260 м. Вкупната должина на текот изнесува 138 км, со пад од 480 метри и сливна површина од 2.068 км2 или 8,04% од територијата на Р. Македонија.
Риболовната основа се однесува на реката Треска и нејзините притоки: Студенчица, Зајаска Река, Рабетинска Река (леви притоки) и Беличка Река (десна притока) и за сите мали и микроакумулации на територијата на oвa сливно подрачје.
Риболовен ревир “Треска 1” – опфаќа дел од Треска од изворот до мостот на патот кој води од Кичево до с. Пласница (мостот е граница) со сите притоки на Треска во тој дел од текот. Овај ревир се простира на општините Кичево,Другово,Зајас,Осломеј и Вранештица.

Од новата РИБОЛОВНА ОСНОВА ЗА РИБОЛОВНАТА ВОДА“ СЛИВ НА РЕКА ТРЕСКА”ЗА ПЕРИОД 2011 - 2016
Најмали дозволени риболовни мерки за видовите значајни од аспект на рекреативен риболов на риболовните ревири Треска 1 и Треска 2:
Вид на риба Големина под која не смеат да се ловат
Пастрмка 35 см по старата основа беше 25 см
Бела мрена 35 см
Црна мрена 15 см
Клен 30 см
Скобуст 25 см
Попадика 20 см
Најмали дозволени риболовни мерки за видовите значајни од аспект на рекреативен риболов на атрактивните риболовни води: риболовен ревир Треска 3, рекреативна зона Матка и рекреативна зона “РЕ Треска”
Вид на риба Големина под која не смеат да се ловат
Пастрмка 45 см по старата основа беше 25 см
Крап 45 см
Бела мрена 35 см
Клен 30 см
Скобуст 25 см
Попадика 20 см
Црна мрена 15 см

ЗР "ТРЕСКА" Кичево.... Pozdrav do cel forum "ribar.com.mk" BISTRO!!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболовен ревир "ТРЕСКА" -1
ТемаИспратеноCOLON Пон Феб 22, 2016 10:40 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11615
ЛокацијаCOLON Скопје
Здраво Бојан, дали си ти дел од ЗС Треска - Кичево?

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболовен ревир "ТРЕСКА" -1
ТемаИспратеноCOLON Пон Феб 22, 2016 10:42 am 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Пет Феб 19, 2016 3:23 pm
МислењаCOLON 56
Член сум неколку години!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболовен ревир "ТРЕСКА" -1
ТемаИспратеноCOLON Пон Феб 22, 2016 10:54 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11615
ЛокацијаCOLON Скопје
Браос :)

Него, се лови во делот од Извор до Кичево, над мостот према Пласница?

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболовен ревир "ТРЕСКА" -1
ТемаИспратеноCOLON Пон Феб 22, 2016 10:59 am 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Пет Феб 19, 2016 3:23 pm
МислењаCOLON 56
Од село Извор до мостот за битола се природни мрестилишта!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболовен ревир "ТРЕСКА" -1
ТемаИспратеноCOLON Пон Феб 22, 2016 11:03 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Нед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON 6059
ЛокацијаCOLON Скопје - Кисела Вода
Добре дојде Бојан ... се надевам дека ке споделуваш повеке информации за вашито ревир :~~ :~~ :~~

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболовен ревир "ТРЕСКА" -1
ТемаИспратеноCOLON Пон Феб 22, 2016 11:04 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11615
ЛокацијаCOLON Скопје
Знам, затоа и прашувам, често гледам риболовци натаму кога одам/се враќам од Охрид, па ме интересираше дали е дозволено.
И овој период, уназад месец дена се ловеше натаму кога имаше услови во однос на надојденост на водата.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболовен ревир "ТРЕСКА" -1
ТемаИспратеноCOLON Пон Феб 22, 2016 11:06 am 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Пет Феб 19, 2016 3:23 pm
МислењаCOLON 56
ТафТабиТ НапишиCOLON
Добре дојде Бојан ... се надевам дека ке споделуваш повеке информации за вашито ревир :~~ :~~ :~~
Фала ТафТабиТ :thumbs_up:


Последна промена од 1 на Bojan D.A.M, променето е 0 пати

Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболовен ревир "ТРЕСКА" -1
ТемаИспратеноCOLON Пон Феб 22, 2016 11:07 am 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Пет Феб 19, 2016 3:23 pm
МислењаCOLON 56
Филип НапишиCOLON
Знам, затоа и прашувам, често гледам риболовци натаму кога одам/се враќам од Охрид, па ме интересираше дали е дозволено.
И овој период, уназад месец дена се ловеше натаму кога имаше услови во однос на надојденост на водата.
Ги ловат за време на мрест со мрежи и после слушам се жалат нема риба.
Ама ако ке дојде денот и за тие што ловат за време на мрестот да платат казна!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболовен ревир "ТРЕСКА" -1
ТемаИспратеноCOLON Пон Феб 22, 2016 12:26 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11615
ЛокацијаCOLON Скопје
А со контроли како стоите во здружение, посебно во мрест?

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 3 4 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 2 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum