www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Вто Aпр 13, 2021 2:43 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Река БАБУНА
ТемаИспратеноCOLON Чет Jул 10, 2014 10:05 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON 6506
Do kade drzi pastrmka Babuna , zajko ?Ja ima li vo dolniot del ?

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Пешти - Бабуна
ТемаИспратеноCOLON Пет Jул 11, 2014 7:43 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Jул 05, 2013 5:01 pm
МислењаCOLON 621
Ico имаш некое инфо за делот на Бабуна кај Богомила? Ќе бидам таму 4 дена па ме интересира дали и што риба држи и кој е концесионер и плаќање на дневна, седмична дозвола...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Пешти - Бабуна
ТемаИспратеноCOLON Пет Jул 11, 2014 2:17 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLON Вто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON 10473
ljupce НапишиCOLON
Ico имаш некое инфо за делот на Бабуна кај Богомила? Ќе бидам таму 4 дена па ме интересира дали и што риба држи и кој е концесионер и плаќање на дневна, седмична дозвола...
nad bogomila na 1 km posle edna mini centrala nagore pa se deo nezilovo mozes da lovis samo pastramka,druga riba nema, pod bogmila krskuska i klen pastramka ne...
najdobar teren za klen ako si zainteresiraN tie e pod igraslisteto pod bogomila , pa se do nad selo sogle, rano sabajle stanuj i mavaj po virovite, gi ima mnogu..

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Пешти - Бабуна
ТемаИспратеноCOLON Пет Jул 11, 2014 2:22 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLON Вто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON 10473
Keltan НапишиCOLON
Do kade drzi pastrmka Babuna , zajko ?Ja ima li vo dolniot del ?
zimniot period se siminja do sogle, makar i u teovo imaat fateno, pretezno e nad bogomila pa se do nazilovo nad selo,, gore ima edna kaskada na edna reka kamesnica i mngu tesko kacuva, samo na mnogu golem VODA, i zatoa e poretka,,,

jas posledniot pAT samo kaliforniski fativ izbegani od ribnoci,, dosta krupni,, 12 mali pastrmcinja recni kolku sredniot prst golemi sto znaci deka imalo dobar mrest ..

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Река ВАРДАР
ТемаИспратеноCOLON Вто Aпр 12, 2016 3:41 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11615
ЛокацијаCOLON Скопје
И овие забегаа скроз, ако ловеле со трски рибарите, ќе им се фатат само :)
ЦитатCOLON
Секторот за внатрешни работи – Велес вокоординација и соработка со Државниот инспекторат за земјоделство и ЗСР „Бабуна“ од Велес во заедничка акција за контрола на незаконит риболов на реката Бабуна затекнаа три лица кои напавиле брана од гранки и трња со цел да фаќаат риба скобал, а која е во периодот на мрестење.

Портпаролот Анита Стојковска, денеска информира дека на лице место е пронајден патнички автомобил марка „форд ескорт“ и истиот е однесен во Полициска станица. По целосно документирање на настанот од страна на Државниот инспекторат за земјоделство ќе биде поднесе соодветен поднесок.

Таа додде дека едно од трите лица кои се затекнати при незаконитиот риболов е полициски службеник од ПС Велес, за кого веќе е започната постапка во СВР – Велес во која е вклучен и Секторот за внатрешна контрола и професионални стандарди при МВР.

Како што информираат од СВР Велес, поради скоро отпочнување на забрана за риболов на реките, надлежните институции и во наредниот период ќе вршат вакви контроли,се со цел за сузбивање на незаконитиот риболов.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Река ВАРДАР
ТемаИспратеноCOLON Вто Aпр 12, 2016 3:45 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Пон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON 3010
Da da brana samo se pravi za bojnik .... :hit_head:
Kaj nas po pcinja povise pravat brani za popadika :D

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Река ВАРДАР
ТемаИспратеноCOLON Вто Aпр 12, 2016 11:05 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Сре Oкт 19, 2011 8:09 pm
МислењаCOLON 324
makedonium НапишиCOLON
Bobi_Brada НапишиCOLON
Од вторник до недела накај пладне.
Активност скоро никаква до сабота сабајле.
Многу голема риба, имаше борба но многу малце место за маневрирање.
Све на сила. Скина плетеница од 60 либри.

Не бев на место кај се спремав, пред ресторанот 113.
Некоја будала го преградила патот со порта и ставила табла со натпис ПРИВАТЕН ИМОТ.
Како малце да ни се проблемите со нестабилна вода. Само уште ова ни фалеше.
Svtarno ne mi e jasno i mene kako moze da zagradi do reka pa duri i tri katanci stavil,

Во петокот одев за Гевгелија и застанав да го видам баш овој терен од мостот до кафаната.
Типот ги има заградено сите прилази до реката,гранки,дрва ,колци што уште не ставил да неможе човек да помине.Кога едно време ми излезе од шумата со секира еден млад дечко.Ми вика што бараш тука?
Го видов дека малку е напнат два реда моабет и си заминав.
Сега се прашувам со кое право ги заградил сите прилази?
Лозјето може е негово,ама не и реката.
Ке треба со оружје ли да одиме по риба за да се браниме од мањаци со секира?

_________________
ТАПА СИ Е ТАПА!!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Река ВАРДАР
ТемаИспратеноCOLON Сре Aпр 13, 2016 8:21 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11615
ЛокацијаCOLON Скопје
Ако го има земено земјиштето и го работи, го разбирам. Сигурно му корнеле, му оставале ѓубре, му газеле. Такви сме, сакале или не.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Река ВАРДАР
ТемаИспратеноCOLON Сре Aпр 13, 2016 9:42 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON 2030
ЛокацијаCOLON Кочани
Филип НапишиCOLON
И овие забегаа скроз, ако ловеле со трски рибарите, ќе им се фатат само :)
ЦитатCOLON
Секторот за внатрешни работи – Велес вокоординација и соработка со Државниот инспекторат за земјоделство и ЗСР „Бабуна“ од Велес во заедничка акција за контрола на незаконит риболов на реката Бабуна затекнаа три лица кои напавиле брана од гранки и трња со цел да фаќаат риба скобал, а која е во периодот на мрестење.

Портпаролот Анита Стојковска, денеска информира дека на лице место е пронајден патнички автомобил марка „форд ескорт“ и истиот е однесен во Полициска станица. По целосно документирање на настанот од страна на Државниот инспекторат за земјоделство ќе биде поднесе соодветен поднесок.

Таа додде дека едно од трите лица кои се затекнати при незаконитиот риболов е полициски службеник од ПС Велес, за кого веќе е започната постапка во СВР – Велес во која е вклучен и Секторот за внатрешна контрола и професионални стандарди при МВР.

Како што информираат од СВР Велес, поради скоро отпочнување на забрана за риболов на реките, надлежните институции и во наредниот период ќе вршат вакви контроли,се со цел за сузбивање на незаконитиот риболов.
Опасни овие,на тројца риболовци што ловеле на брана од гранки и трња!! Па и со полиција па и возилото одземено.Браво!Ги исчистија мрежарите и остала багра па сега малку да се воспитаат и риболовците.

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Река ВАРДАР
ТемаИспратеноCOLON Сре Aпр 13, 2016 10:43 am 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Maј 04, 2012 8:51 pm
МислењаCOLON 3008
Затоа што направиле брана од гранки?
Немало забрана за риболов?
Што е прекршокот ?

_________________
CARPE DIEM


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 2 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum