www.ribar.com.mk
http://ribar.com.mk/forum/

Риболовен ревир "ТРЕСКА" -1
http://ribar.com.mk/forum/viewtopic.php?f=151&t=6235
Страна 34

АвторCOLON  Bojan D.A.M [ Пон Феб 22, 2016 7:34 pm ]
Наслов на мислењетоCOLON  Re: Риболовен ревир "ТРЕСКА" -1

emil.matoski НапишиCOLON
Колку што разбрав, од мостот за Битола па до Извор е забранет риболов и не смее да се лови воопшто таму, не важи ниту дозвола за тој дел?
Не важи ни дозвола затоа њто се природни мрестилишта!

АвторCOLON  Bojan D.A.M [ Пон Феб 22, 2016 7:36 pm ]
Наслов на мислењетоCOLON  Re: Риболовен ревир "ТРЕСКА" -1

emil.matoski НапишиCOLON
Ова го пишува во риболовната основа за Треска

[ img ]

Според ова нема целосна забрана за риболов на тој дел преку целата година, туку забраната се однесува за периодот на мрест.

Бојан, ке те молам малку подетално да ни објасниш што е и како е за тој дел на Треска. Периодов што следи ќе ја посетуваме Треска, па да си знаеме какви се правилата таму, да не си направиме некој проблем.
Емил значи за време на мрест не се оди на риболов само да знаете подетално од с.Извор до мостот за Битола се природни мрестилишта!

АвторCOLON  Bojan D.A.M [ Пон Феб 22, 2016 7:38 pm ]
Наслов на мислењетоCOLON  Re: Риболовен ревир "ТРЕСКА" -1

Филип НапишиCOLON
Емил, ти барем знаеш дека концесионерот може да пропише и поголема забрана од предвидената со риболовната основа, секако со мислење/одобрение од овластена институција.

И мене ме интересира дали има трајна забрана на тој дел или само забрана во мрест (што е сосема нормална мерка) бидејќи и јас сакам да скокнам по 2-3 саати на тој ревир, онака уз пат :)
ИМА ТРАЈНА забрана од с.Извор до Мостот за Битола !

АвторCOLON  Bojan D.A.M [ Пон Феб 22, 2016 7:56 pm ]
Наслов на мислењетоCOLON  Re: Риболовен ревир "ТРЕСКА" -1

Stole НапишиCOLON
Jovan Bojcovski НапишиCOLON
Bojan D.A.M НапишиCOLON
Филип НапишиCOLON
А со контроли како стоите во здружение, посебно во мрест?
Контроли има секоја недела од полицијата во село Извор
Kontroli ne postojat od nikogo. Nitu od strana na ribocuvarskata sluzba na Zdruzenieto, nitu od strana na policijata, nitu pak od strana na DIZ ........ Za Vasa informacija "ribolovcite od Kicevo" vo 2015 god izvadile 17 godisni dozvoli od ZR Treska - Kicevo. Toa e stramota....Zdruzenieto nema izvrseno poribuvanje vo 2015 god, delumno vo 2014 godina izvrsilo poribuvanje....Vo Z.R Treska vo izminative 5 godini smeneti se na tri pati rakovodstva (imalo "mlada" postava, pa sega se "postari".....).....Taka da nema vrska mladi ili stari, ednostavno nema entuzijasti koi ke rabotat makotrpno so cel revirot da go zastitat i promoviraat.....
Aшколсун за постов.
Јован фала од се срце
БИСТРОО!

АвторCOLON  Bojan D.A.M [ Пон Феб 22, 2016 7:59 pm ]
Наслов на мислењетоCOLON  Re: Риболовен ревир "ТРЕСКА" -1

Jovan Bojcovski НапишиCOLON
Bojan D.A.M НапишиCOLON
Филип НапишиCOLON
А со контроли како стоите во здружение, посебно во мрест?
Контроли има секоја недела од полицијата во село Извор
Kontroli ne postojat od nikogo. Nitu od strana na ribocuvarskata sluzba na Zdruzenieto, nitu od strana na policijata, nitu pak od strana na DIZ ........ Za Vasa informacija "ribolovcite od Kicevo" vo 2015 god izvadile 17 godisni dozvoli od ZR Treska - Kicevo. Toa e stramota....Zdruzenieto nema izvrseno poribuvanje vo 2015 god, delumno vo 2014 godina izvrsilo poribuvanje....Vo Z.R Treska vo izminative 5 godini smeneti se na tri pati rakovodstva (imalo "mlada" postava, pa sega se "postari".....).....Taka da nema vrska mladi ili stari, ednostavno nema entuzijasti koi ke rabotat makotrpno so cel revirot da go zastitat i promoviraat.....
Ex Јован од 1000 рибари само 17 дозволи имавме извадено.Во името на сите рибокрадци ви се извинувам!

АвторCOLON  Bojan D.A.M [ Пон Феб 22, 2016 8:06 pm ]
Наслов на мислењетоCOLON  Re: Риболовен ревир "ТРЕСКА" -1

emil.matoski НапишиCOLON
Колку што разбрав, од мостот за Битола па до Извор е забранет риболов и не смее да се лови воопшто таму, не важи ниту дозвола за тој дел?
Значи од с.Извор до мостот за Битола не важи дозвола Т.Е После мостот за битола кон с.Србјани можеш да риболовиш до с.Пласница а од с.Пласница дозвола ке си извадиш од МКД Брод риболовен ревир ТРЕСКА 2 е под нивна концесија (ако извадиш дозвола за риболовен ревир ТРЕСКА 1 тоа ке те кошта 1000ден + легитимација 400ден)БИСТРО во 2016г pozdrav do cel forum ribar.com.mk

АвторCOLON  emil.matoski [ Пон Феб 22, 2016 10:50 pm ]
Наслов на мислењетоCOLON  Re: Риболовен ревир "ТРЕСКА" -1

Бојан, трајна забрана за споменатиот дел е воведена од страна на концесионерот или е пропишана во Закон?
Ако има некој документ каде може тоа да се прочита добро ќе е да го објавиш. За да има правосилност таа забрана мора да е на документ напишано.

Ова не го пишувам за да се инаетам, само сакам да сум на чисто како е регулирано тоа, а и вие и риболовците да сте заштитени законски.

АвторCOLON  Bojan D.A.M [ Вто Феб 23, 2016 12:12 am ]
Наслов на мислењетоCOLON  Re: Риболовен ревир "ТРЕСКА" -1

emil.matoski НапишиCOLON
Бојан, трајна забрана за споменатиот дел е воведена од страна на концесионерот или е пропишана во Закон?
Ако има некој документ каде може тоа да се прочита добро ќе е да го објавиш. За да има правосилност таа забрана мора да е на документ напишано.

Ова не го пишувам за да се инаетам, само сакам да сум на чисто како е регулирано тоа, а и вие и риболовците да сте заштитени законски.
Од мостот во с.Извор до мостот за Битола на неколку стотини метри на некое дрво го пишува следново "ТРАЈНА ЗАБРАНА СТРОГО ЗАБРАНЕТ РИБОЛОВ!

АвторCOLON  Филип [ Вто Феб 23, 2016 1:36 am ]
Наслов на мислењетоCOLON  Re: Риболовен ревир "ТРЕСКА" -1

Абе и јас можам да ставам табла на Козјак "трајна забрана за риболов", ама што ми вреди ако не е законски издржана.

Јован, според тебе, со оглед на навееното во Р.О., може сега после забрана да ловиме со Емил на цел ревир Треска 1?

АвторCOLON  Филип [ Вто Феб 23, 2016 1:41 am ]
Наслов на мислењетоCOLON  Re: Риболовен ревир "ТРЕСКА" -1

Bojan D.A.M НапишиCOLON
emil.matoski НапишиCOLON
Колку што разбрав, од мостот за Битола па до Извор е забранет риболов и не смее да се лови воопшто таму, не важи ниту дозвола за тој дел?
Не важи ни дозвола затоа њто се природни мрестилишта!
Точно, за време на мрест таму има строга забрана, ама вон мрест може да се лови. Во прва прилика ќе праиме репортажа со Емил од тој дел :)

Страна 34 Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Limited
https://www.phpbb.com/