www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Вто Aпр 13, 2021 2:30 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 2 3 4 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболовен ревир "ТРЕСКА" -1
ТемаИспратеноCOLON Пон Феб 22, 2016 12:47 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Пет Феб 19, 2016 3:23 pm
МислењаCOLON 56
Филип НапишиCOLON
А со контроли како стоите во здружение, посебно во мрест?
Контроли има секоја недела од полицијата во село Извор


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболовен ревир "ТРЕСКА" -1
ТемаИспратеноCOLON Пон Феб 22, 2016 12:59 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11615
ЛокацијаCOLON Скопје
Познато ми е колку добро полиција контролира :)

Прашав дали вие како здружение правите акции натаму и дали редовно го шетате ревирот

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболовен ревир "ТРЕСКА" -1
ТемаИспратеноCOLON Пон Феб 22, 2016 1:04 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Пет Феб 19, 2016 3:23 pm
МислењаCOLON 56
Филип НапишиCOLON
Познато ми е колку добро полиција контролира :)

Прашав дали вие како здружение правите акции натаму и дали редовно го шетате ревирот
Јас лично го шетам со уште 4 други рибари и имаме затекнато рибокрадци така кажано без легитимација и без дозвола во природни мрестилишта!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболовен ревир "ТРЕСКА" -1
ТемаИспратеноCOLON Пон Феб 22, 2016 2:30 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON 2536
ЛокацијаCOLON Струга
Колку што разбрав, од мостот за Битола па до Извор е забранет риболов и не смее да се лови воопшто таму, не важи ниту дозвола за тој дел?

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболовен ревир "ТРЕСКА" -1
ТемаИспратеноCOLON Пон Феб 22, 2016 2:48 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON 2536
ЛокацијаCOLON Струга
Ова го пишува во риболовната основа за Треска

[ img ]

Според ова нема целосна забрана за риболов на тој дел преку целата година, туку забраната се однесува за периодот на мрест.

Бојан, ке те молам малку подетално да ни објасниш што е и како е за тој дел на Треска. Периодов што следи ќе ја посетуваме Треска, па да си знаеме какви се правилата таму, да не си направиме некој проблем.

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболовен ревир "ТРЕСКА" -1
ТемаИспратеноCOLON Пон Феб 22, 2016 3:08 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11615
ЛокацијаCOLON Скопје
Емил, ти барем знаеш дека концесионерот може да пропише и поголема забрана од предвидената со риболовната основа, секако со мислење/одобрение од овластена институција.

И мене ме интересира дали има трајна забрана на тој дел или само забрана во мрест (што е сосема нормална мерка) бидејќи и јас сакам да скокнам по 2-3 саати на тој ревир, онака уз пат :)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболовен ревир "ТРЕСКА" -1
ТемаИспратеноCOLON Пон Феб 22, 2016 3:23 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON 2536
ЛокацијаCOLON Струга
Точно дека концесионерот може да бара и да добие измени за забраните, но јас немам информација за тоа и затоа прашувам.
До сега единствено можевме да добиеме инфо од риболовната основа, а сега е добро што имаме претставник од концесионерот на тој ревир, па ќе можеме да се запознаеме подобро со состојбите на тој дел од Треска.

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболовен ревир "ТРЕСКА" -1
ТемаИспратеноCOLON Пон Феб 22, 2016 3:41 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11615
ЛокацијаCOLON Скопје
Според риболовната основа, нема трајна забрана никаде на ревирот. Најверојатно тоа им е останато како навика од времето, дека таму не смее да се лови. Ако немаат некое поинакво одобрение/мислење, тогаш слободно може таму да се лови кога не е мрест и никој не ти може ништо ако си со дозвола и ловиш со дозволени средства

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболовен ревир "ТРЕСКА" -1
ТемаИспратеноCOLON Пон Феб 22, 2016 6:37 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Саб Дек 10, 2011 1:55 pm
МислењаCOLON 421
Bojan D.A.M НапишиCOLON
Филип НапишиCOLON
А со контроли како стоите во здружение, посебно во мрест?
Контроли има секоја недела од полицијата во село Извор
Kontroli ne postojat od nikogo. Nitu od strana na ribocuvarskata sluzba na Zdruzenieto, nitu od strana na policijata, nitu pak od strana na DIZ ........ Za Vasa informacija "ribolovcite od Kicevo" vo 2015 god izvadile 17 godisni dozvoli od ZR Treska - Kicevo. Toa e stramota....Zdruzenieto nema izvrseno poribuvanje vo 2015 god, delumno vo 2014 godina izvrsilo poribuvanje....Vo Z.R Treska vo izminative 5 godini smeneti se na tri pati rakovodstva (imalo "mlada" postava, pa sega se "postari".....).....Taka da nema vrska mladi ili stari, ednostavno nema entuzijasti koi ke rabotat makotrpno so cel revirot da go zastitat i promoviraat.....


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Риболовен ревир "ТРЕСКА" -1
ТемаИспратеноCOLON Пон Феб 22, 2016 7:09 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON 1930
Jovan Bojcovski НапишиCOLON
Bojan D.A.M НапишиCOLON
Филип НапишиCOLON
А со контроли како стоите во здружение, посебно во мрест?
Контроли има секоја недела од полицијата во село Извор
Kontroli ne postojat od nikogo. Nitu od strana na ribocuvarskata sluzba na Zdruzenieto, nitu od strana na policijata, nitu pak od strana na DIZ ........ Za Vasa informacija "ribolovcite od Kicevo" vo 2015 god izvadile 17 godisni dozvoli od ZR Treska - Kicevo. Toa e stramota....Zdruzenieto nema izvrseno poribuvanje vo 2015 god, delumno vo 2014 godina izvrsilo poribuvanje....Vo Z.R Treska vo izminative 5 godini smeneti se na tri pati rakovodstva (imalo "mlada" postava, pa sega se "postari".....).....Taka da nema vrska mladi ili stari, ednostavno nema entuzijasti koi ke rabotat makotrpno so cel revirot da go zastitat i promoviraat.....
Aшколсун за постов.

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 2 3 4 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum