www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Вто Aпр 13, 2021 3:39 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 3 4 5 6 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Река РАДИКА
ТемаИспратеноCOLON Нед Aвг 19, 2012 5:44 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Пон Maр 12, 2012 9:46 pm
МислењаCOLON 384
ЛокацијаCOLON Скопје
Видов дека нема посебна тема за оваа река па да ја отворам со неколку слики. Според мене најубавиот предел во Македонија.

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

_________________
Laissez faire


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Река РАДИКА
ТемаИспратеноCOLON Нед Aвг 19, 2012 5:46 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Пон Maр 12, 2012 9:46 pm
МислењаCOLON 384
ЛокацијаCOLON Скопје
Ајде сега кажете што мислите што би било активно во овој перид од годината, планирам да ја посетам набрзо. Август е, се рои сеџот. Препораки?

_________________
Laissez faire


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Река РАДИКА
ТемаИспратеноCOLON Пон Aвг 20, 2012 6:19 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11615
ЛокацијаCOLON Скопје
Бев во саботата. Заеби сеџови, на сува излегуваат само 100 грамски пастрмчиња. Ќе одиш во клисурата, во делот каде што реката ти е од лева страна на патот кога одиш од Маврово према Дебар, 3-4 км пред Жировница. Има прекрасни вирови, по 2-3 метри длабоки, навлегуваат под самите карпи. Ќе си ставиш тонечки предвез, добро отежнати нимфи и очекувај ѕверови. Јас во саботата откачив “радичка пастрмка мог живота“. Мушичарката ми се направи кифла, ја донесов до 2 метри од мене и ми се откачи. Удри на проста отежната нимфа на 12ка, со портокалова глава, тело од паун и флешабоу лента како ребра.
Инаку, добро е што локалците и гурбетчиите (уште 1 недела и ќе ги снема вторите) ловат претежно на оперил капки на површина, па има доста големки примероци по вировите кои чекаат да бидат фатени :)

Вака изгледа вирот:

[ img ]

Ќе бидеме во контакт ;)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Река РАДИКА
ТемаИспратеноCOLON Пон Aвг 20, 2012 10:50 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Пон Maр 12, 2012 9:46 pm
МислењаCOLON 384
ЛокацијаCOLON Скопје
Ке направам такви. На главата стави тунгстен или перла?

_________________
Laissez faire


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Река РАДИКА
ТемаИспратеноCOLON Пон Aвг 20, 2012 10:53 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON 4782
ЛокацијаCOLON skopje
na ulivot edno 200-300m nagore od debarsko ezero bojnik iskacha

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Река РАДИКА
ТемаИспратеноCOLON Вто Aвг 21, 2012 10:10 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11615
ЛокацијаCOLON Скопје
Драган - тунгстен.

Аки, под мостот кај Косоврасти светкаат огромни бојници :)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Река РАДИКА
ТемаИспратеноCOLON Вто Aвг 21, 2012 10:43 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Сре Феб 16, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON 305
Ne e matna od gipsarive?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Река РАДИКА
ТемаИспратеноCOLON Вто Aвг 21, 2012 12:13 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11615
ЛокацијаCOLON Скопје
Матна е преку ден до кај 6 саат попладне, на потегот од сепарацијата под Горно Косоврасти до мостот кај Долно Косоврасти. Нагоре е како од чешма :D Јас ги гледав бојниците во неделата, тогаш не работеше ништо, Бајрам беше :)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Река РАДИКА
ТемаИспратеноCOLON Вто Aвг 21, 2012 3:02 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Сре Феб 16, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON 305
Smee tamu da se lovi na tapa ili samo vestacki mamec?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Река РАДИКА
ТемаИспратеноCOLON Сре Aвг 22, 2012 7:40 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11615
ЛокацијаCOLON Скопје
Официјално на цела Радика се лови на вештачки мамец. Неофицијално, кај Косоврасти си ја тепаат на црви, на ларви, на мраморци, на што стигнат...

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 3 4 5 6 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 12 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum