www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Aпр 19, 2021 2:48 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 3 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Порибување на Вевчанска Река
ТемаИспратеноCOLON Чет Ное 21, 2013 3:17 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON 2536
ЛокацијаCOLON Струга
Доаѓа карајот на овогодишната риболовна сезона, а со тоа доаѓа време да привршуваме со нашите Законски обврски. Ова „Законски обврски“, кога е во прашање порибувањето, сметам дека е кажано на нај груб можен начин ако се знае дека тоа е една од основните Статутарни задачи, една од нај суштинските цели во постоењето на секое риболовно здружение, а посебно на концесионерите. Обврска која не треба да ја извршуваме само затоа што е со закон зададена, туку треба да ја извршуваме со срце, со љубов, треба да ја чувствуваме како обврска не кон законот туку кон нашите идни поколенија.
ЗРСК Пастрмка - Струга, како концесионер на „риболовен ревир река Црн Дрим 1“, оваа година својата обврска со порибувањето ја започна на Вевчанска Река, која е исто така дел од споменатиот риболовен ревир.
[ img ]

Предлогот за заедничко организирање на порибувањето беше дочекано со воодушевување и од страна на градоначалникот на Општина Вевчани, кој со задоволство прифати да биде дел од целиот настан. Веднаш после првата средба со Градоначалникот, од негова страна, беше одреден човек кој заедно со ЗРСК Пастрмка ќе ги договори и организира сите детали околу порибувањето, а во исто време беше побарано се да се одвива во најдобар ред и што е можно побрзо да се заврши работата.
Деталите лесно беа договорени и се одреди датумот 20.11.2013 за да се реализира порибувањето.
Според договореното, утрината на 20.11.2013 од мрестилиштето на УКИМ Институт за сточарство, кое се наоѓа во с. Шум, Струга, беа подигнати околу 1000 единки автохтона пастрмка со просечна тежина од 10-15гр., заедно со целосната пропратна документација, па екипата на ЗРСК Пастрмка заедно со инспекторот од ДИЗ Охрид - Јован Бојчовски се упати на договорената локација, добро познатите Вевчански извори
[ img ]

Кога ќе прочитате што пишува на таблата кај изворите веднаш ќе ви стане јасно зошто од луѓето во Општина Вевчани бевме пречекани со широко отворени раце. Да, НИЕ И ПРИПАЃАМЕ НА ПРИРОДАТА, А НЕ ТАА НАМ !!! Ова е реченица што ми ја исполнува душата секогаш кога ќе ја прочитам, ова е реченица која длабоко продира во мене и со доза на строгост ми го покажува местото каде треба да се наоѓам и што треба да правам.
Само што пристигнавме кај изворите веднаш дојде и Градоначалникот на Општина Вевчани - Цветомир Угриноски заедно со неколку негови соработници
[ img ]

По доаѓањето на Градоначалникот веднаш беше преминато кон порибувањето. Порибено беше на 2 различни локации.

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

Откако беа пуштени сите пастрмчиња имавме прилика малку да се прошетаме покрај самата река и да ги чуеме идеите на Градоначалникот. Градоначалникот ни кажа дека имал желба Вевчанска Река да ја вклопи во агендата за привлекување на туристи и да ја претвори во атракција по теркот на некои реки во Словенија. Кажа дека бил воодушевен од нашата иницијатива и дека вратата за нас во секое време ќе биде отворена во Општина Вевчани.
Морам да нагласам дека на ова порибување имаше претставници и на неколку медиуми. За медиумите, покрај другото, Градоначалникот изјави:
[ img ]

- Апелирам до граѓаните на Општина Вевчани, а исто така и до граѓаните на Октиси и Велешта да ја негуваат и чуваат рибата, да нема рибокрадци претежно во летниот период кога водата е мала, затоа што имаме чуварска служба и знаеме дека казните ќе бидат големи.
Оваа реченица исто така е многу важна за нас. Во ситуација кога еден градоначалник ќе се заложи во борбата против рибокрадците, борбата станува посилна.
Порибувањето во целост беше следено од страна на инспекторот при ДИЗ, Јован Бојчовски на кој му беше уредно доставена потребната документација за ова порибување.
Ќе нагласам, ова порибување е прв дел од планираното за оваа година. Следи порибување на река Црн Дрим и останатите притоки, а во меѓувреме мораме да ја заштитиме порибената пастрмка, како и останатата која се наоѓа во нејзиниот природен мрест. Само така можеме да добиеме двоен ефект.
За крај сакам да изразам и голема благодарност до Лепи за убавото видео што го направи со разиграните пастрмчиња, новите жители на прекрасната Вевчанска река

Можеби немам доволно фото и видео матерјал од ова порибување, но Радован беше тука па ќе склопи една емисија како дополнение.
Бистро до следното порибување.

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Порибување на Вевчанска Река
ТемаИспратеноCOLON Чет Ное 21, 2013 4:11 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Сеп 21, 2012 2:25 am
МислењаCOLON 1322
ЛокацијаCOLON Прилеп
:bravo:
Браво Емил, браво !
Одлично сте ја започнале сезоната на порибувања (за да не звучи грубо како што велиш „законската обврска“), ја чекам репортажата од Радован :lepi:

Од Лепи видеово е за на National geographic... ВИСТИНСКО УЖИВАЊЕ, го изгледав неколку пати!!!
:ok_ok: :NotWorthy:

_________________
---> ИмАмЕ цРвИ, АуТотО нИ ШибА, дЕнЕс СитЕ оДиМе дА ЛоВИмЕ РибА <---
Мувата е НајМакедонскиот инсект! Ем јаде л@јна, ем трие раце во стилот „ добро е, добро е !!! “...

Постои само една солуција - РЕВОЛУЦИЈА !!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Порибување на Вевчанска Река
ТемаИспратеноCOLON Чет Ное 21, 2013 8:50 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11615
ЛокацијаCOLON Скопје
:~~ :~~ :~~

Посебно за видеото на Лепи :lepi:

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Порибување на Вевчанска Река
ТемаИспратеноCOLON Чет Ное 21, 2013 10:07 am 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Aпр 04, 2013 11:54 am
МислењаCOLON 39
ЛокацијаCOLON Skopje
:lepi: ke treba da ja posetam


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Порибување на Вевчанска Река
ТемаИспратеноCOLON Чет Ное 21, 2013 10:36 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON 8360
ЛокацијаCOLON Skopje
Ubava gletka.
Bravo za Emil.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Порибување на Вевчанска Река
ТемаИспратеноCOLON Чет Ное 21, 2013 10:45 am 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Ное 02, 2010 4:56 pm
МислењаCOLON 2186
ЛокацијаCOLON Скопје
Убавини :NotWorthy:

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Порибување на Вевчанска Река
ТемаИспратеноCOLON Чет Ное 21, 2013 10:55 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Maр 25, 2011 2:13 pm
МислењаCOLON 330
ЛокацијаCOLON Bitola
Edno najgolemo :bravo: za celata akcija
Neka sluzi za primer na mnogu drustva


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Порибување на Вевчанска Река
ТемаИспратеноCOLON Чет Ное 21, 2013 11:38 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Пон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON 3010
Treba poveke luge da ima sto ova go rabotat so zadovolstvo,a ne kako obrvrska.Bez razlika dali faka ili pusta riba sekogas Emil dobro gi skockuva reportazite :D :NotWorthy:

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Порибување на Вевчанска Река
ТемаИспратеноCOLON Чет Ное 21, 2013 12:23 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLON Нед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON 5485
:bravo: :bravo: :~~ :~~ Ubavini poribuvanje :NotWorthy: :NotWorthy: ...

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Порибување на Вевчанска Река
ТемаИспратеноCOLON Чет Ное 21, 2013 2:07 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Ное 05, 2010 3:44 pm
МислењаCOLON 1681
ЛокацијаCOLON Скопје
:bravo: :bravo: така треба да работи еден концесионер :NotWorthy:

_________________
[ img ]

ВАРДАР Е ВАРДАР


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 3 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 2 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum