www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Aпр 19, 2021 8:42 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Река Сапунчица - село Дихово, Битола
ТемаИспратеноCOLON Вто Jул 11, 2017 2:06 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Пон Jун 26, 2017 4:02 pm
МислењаCOLON 137
Дали некој пробал да улови нешто на реката во село Дихово што ја сочинува реката драгор.
На времето сум се мачел да уловам некоја мала мренка на диховска река, меѓутоа се сомневам дека и денес држи риба. Порано прочитав во еден натпис дека освен мренка имало пастрмка меѓутоа само мештаните знаеле да ја уловат и да ја послужат во локалните таверни. Дефинитивно немало пастрмка таму сигурен сум.
Инаку во реката драгор има доста примероци на мренка и клен, иако се посистни од 5 до 15цм

Инаку пред 4 години во август месец под мостот кај синџирот што оди кон битолски пазар во 20 сантиметри вода, видов клен од пола метар


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Вто Jул 11, 2017 9:24 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11615
ЛокацијаCOLON Скопје
Тука Емил може да ти даде добра информација, тој ја посети еднаш рекава ако добро се сеќавам :)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Вто Jул 11, 2017 10:21 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON 2536
ЛокацијаCOLON Струга
Da, ja posetiv lani, lovevme nad seloto Dihovo do pod nacionalniot park. Mnogu mala voda, ama pastrmka za moe cudo imase, ne golemi primeroci, ama imase dosta :)

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Вто Jул 11, 2017 4:02 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Пон Jун 26, 2017 4:02 pm
МислењаCOLON 137
дали вистина, и тоа чудо има, ај ако можи инфо, која локација да ја пребарвав, и по кој пат се стигнува, јас порано вршев во вирот што малку подолу од базенот, нагоре има уште два вирови во кој порано се капеа луѓе, тој погорниот е најголем, со карпи, има малку поголема длабина, ама кога да одев има народ и страм ми беше да вадам трска.

Лани појдов до ниже поле селото и таму водостојот беше многу мал , не видов риба.
Пробав да одам по патот од дихово нагоре, меѓутоа беше разурнат и непродоен нагоре.
Кое време да се посети на изгрејсонце или зајдисонце
Исто ме интересира што спининг треба да се употреби, мепс блинкер, воблер мал, или мушици со васер кугла, за она стандардното мушичарење немам искуство и опрема


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Вто Jул 11, 2017 6:10 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON 2536
ЛокацијаCOLON Струга
Nie pocnavme od nekoi bazeni kaj Dihovo, ne znam tocno da ti kazam kade bese. Od tuka so gazenje po reka zaminavme nagore. Tie virovite sto gi spomnuvas gi pominavme.
Spin ..... mislam deka ima mnogu malku mesta za spin. Nie lovevme na musica. Vaser kugla ili tirol vo tolku mala voda tesko deka ke pominat, mislam deka mora so regularno musicarenje da se lovi ( pozdrav do Tvrdko :) )
Ubava priroda za setanje, riba ima kolku da zanimava, a ako e celta da zemis ribi za przenje .... podobro ne odi tamu, zalosno e od taa reka da se zemaat ribi, jas ne znam kako voopsto uspeale da preziveat vo tolku malku voda i ne im trebame uste nie na cela maka ;)

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Вто Jул 11, 2017 6:30 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Jун 28, 2011 12:13 pm
МислењаCOLON 1530
ЛокацијаCOLON Skopje
Чим васер кугла се спомнува се знае каде ке заврши рибата.....За кејф се знае,фати пушти мушичарење или спин со ул прибор....
А најсигурно е динамит,нема утка во вир кога ке го лупниш...ваѓаш пастрмчиња за пржење колку упаљач големи ;)

_________________
p.s. kolku poveke tupat krapdziite tolku poveke lovat spinerdziite. :mrgreen:


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Вто Jул 11, 2017 6:49 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Пон Jун 26, 2017 4:02 pm
МислењаCOLON 137
ами со вар уште полесно, рибите пупунци над вода

немам таков лесен прибор, имам од оние германските најаките од порано за на дубинка трски, имам неколку телескопи, за една за спин 3 метри 10 до 30г и 3 за тапа 2.1м до 50г, 2.4 10 до 40г, 2.7 50 до 100г. машинките големи 150м 0.4мм ко за спин, тапа и дубинка, ќе пробам со кинески телескоп од метар и мало машинче и монофил ќе покушам

ако удри удри


мене ми е ќеиф да ги гледам кај шо си пливкаат

во колку сат се активни да ги посетам

ако успеам да сликам некоја супер ќе биди, оти дома ко мал ме убедуваја дека има пастрмка јас ги зафркавав декка глупости кажуваат, кај можи овде пастрмка во поточе


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Вто Jул 11, 2017 7:05 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON 2536
ЛокацијаCOLON Струга
Vo kolku satot ..... :D
Jas obicno odam na ribolov celodnevno i mi se mesaat satite :D

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Вто Jул 11, 2017 8:01 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11615
ЛокацијаCOLON Скопје
emil.matoski НапишиCOLON
Vo kolku satot ..... :D
Jas obicno odam na ribolov celodnevno i mi se mesaat satite :D
Златна рипка :)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Вто Jул 11, 2017 8:06 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Пон Jун 26, 2017 4:02 pm
МислењаCOLON 137
vojna tajna


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 2 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum