www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Aпр 19, 2021 8:56 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 ELLIPSIS 89 90 91 92 93
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Река ПЧИЊА
ТемаИспратеноCOLON Нед Феб 05, 2017 2:31 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Пон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON 3010
Ne e losho :D

[ img ]

[ img ]

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Река ПЧИЊА
ТемаИспратеноCOLON Пет Jул 07, 2017 11:46 am 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Сре Maр 26, 2014 4:37 pm
МислењаCOLON 51
Пчиња - Катланово деновиве бистра и мала , сепарации не ја матат, цело Катланово мафта со мрежички (попадика крупна црна у мрест се вади), се местат мрежи под Бадар со чамци, со раце се вадат покрупните примероци се прави огромна штета, а чувар нема никаде. Во риболовно друштво вардар јавено и стално истиот муабет...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Река ПЧИЊА
ТемаИспратеноCOLON Пет Jул 07, 2017 12:45 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11615
ЛокацијаCOLON Скопје
Пчиња секое лето е иста приказна.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Река ПЧИЊА
ТемаИспратеноCOLON Пет Jул 14, 2017 8:22 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11615
ЛокацијаCOLON Скопје
Вчера попладнето отидовме со Цакуле да ја видиме Пчиња во каква состојба е. Јас не сум бил последните 2 години воопшто. Реката е многу изменета (се менува секоја година на пролет кога надоаѓа). Водата на минимум, како и се останато во државава, потопло во вода отколку надвор. По моја проценка, најмалку 27-28 степени беше водата. Кленовите ги нема, сите се кријат преку ден поради мрежари, фаќачи со раце, фрлачи на сертмиња итн. Ситни кленчиња колку сакаш. Имаше и многу бојник, во сите брзаци светкаше, видовме и примероци до 30-35 см, ама не се замаравме со него. Многу умрени мренки и кркушки, ваљда од топлата вода и недостаток на кислород. Доста е од Пчиња за годинава.

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Река ПЧИЊА
ТемаИспратеноCOLON Пон Aвг 07, 2017 10:38 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Ное 05, 2010 3:44 pm
МислењаCOLON 1681
ЛокацијаCOLON Скопје
Пчиња ја сотреа начисто.
Реката е толку мала коските е се гледаат,од Бадар надолу ја убија рибата,вештерки,мрежи,со раце...дење ноќе.Се носи со вреќи риба,слушнав и по 60 кг се носело.Цената во Катланово падна на 100 ден за килограм.Целосно е оставена сама на себе, од чувари ни трага ни глас.Треба да се собереме и во стилот на шаренине револуционери да раскурцаме се на тоа Југодрво и Вардар и МРФ и се во курац(се извинувам на некултурата и вулгарноста)

_________________
[ img ]

ВАРДАР Е ВАРДАР


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Река ПЧИЊА
ТемаИспратеноCOLON Пон Aвг 07, 2017 10:55 am 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Сре Maр 26, 2014 4:37 pm
МислењаCOLON 51
kire НапишиCOLON
Пчиња ја сотреа начисто.
Реката е толку мала коските е се гледаат,од Бадар надолу ја убија рибата,вештерки,мрежи,со раце...дење ноќе.Се носи со вреќи риба,слушнав и по 60 кг се носело.Цената во Катланово падна на 100 ден за килограм.Целосно е оставена сама на себе, од чувари ни трага ни глас.Треба да се собереме и во стилот на шаренине револуционери да раскурцаме се на тоа Југодрво и Вардар и МРФ и се во курац(се извинувам на некултурата и вулгарноста)
Ја уништија реката никој ништо не превзема, точно со мрежи и со раце се вади све, во здружение Вардар им укажувам ама џабе...


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 ELLIPSIS 89 90 91 92 93

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 2 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum