www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Aпр 19, 2021 8:36 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 ELLIPSIS 145 146 147 148 149 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Река ВАРДАР
ТемаИспратеноCOLON Пон Jул 16, 2018 3:38 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Јан 18, 2011 11:04 am
МислењаCOLON 720
ЛокацијаCOLON Skopje
Секој ден го гледам Вардар во Центар и секој ден е матен изминатиов месец и сите рибари го кажуваат истото. Колку што гледам и на првата слика исто е матен Вардар. До лани водата беше бистра освем во поретки случаеви а оваа година е постојано матен. Од што е заматеноста не знам точно ама дека е матен е матен барем од понеделник до петок сакал нејкел го гледам одејки на работа и вракајки се, викендов исто Вардар беше матен.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Река ВАРДАР
ТемаИспратеноCOLON Пон Jул 16, 2018 3:47 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11615
ЛокацијаCOLON Скопје
Во центар можн е да е матен, секој ден освен недела, се мати од Лепенец. Над Лепенец има убава боја :)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Река ВАРДАР
ТемаИспратеноCOLON Вто Jул 17, 2018 12:08 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON 4782
ЛокацијаCOLON skopje
I od nad Lepenec znae chesto da zaebava od nad Lepenec do Tetovo ima skoro 10 separacii shto legalni shto divi,pola i od pat se gledaat so kola shto se vika ,uzhas :(

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Река ВАРДАР
ТемаИспратеноCOLON Пон Aвг 06, 2018 6:32 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Јан 18, 2011 11:04 am
МислењаCOLON 720
ЛокацијаCOLON Skopje
Informacija od kolega ribar.
Grupa so dinamit I mrezi prosliov mesec napravila masakar po barickite okolu Vardar. Polnele vreki so Krap I Vardarski Som.
Koga konecno red ke se stavi.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Река ВАРДАР
ТемаИспратеноCOLON Пон Aвг 06, 2018 8:34 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11615
ЛокацијаCOLON Скопје
Изгледа треба да ставиме осматрачници со чувари 24/7 покрај секоја баричка.

Што не пријавил другар ти кога ги видел, ако воопшто ги видел?

Имавме неколку случаи, на пример се јавува човек и вика "на состав со Лепенец во моментов се фрлаат мрежи". А во истиот момент таму е Сашо. Ни мрежи, ни мрежари, ни мрежички.

Така да, приказниве со динамити и бомби.. Кај се купува динамит, во апотека?

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Река ВАРДАР
ТемаИспратеноCOLON Пон Aвг 06, 2018 9:14 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Јан 18, 2011 11:04 am
МислењаCOLON 720
ЛокацијаCOLON Skopje
Ne znam dali lazel ne mi e drugar tuku kolega Ribar, star covek penzioner iskreno ne deluvase na covek sto laze.
E sega aj objasni zosto barite se razgrebani i ima mrtvi raspadnati ribi. Covekot kulturno mi kaza da ne si gubam vreme tamu posto videl sto pravat. Na istite bari dve tri godini unazad frlaat negasena var i i go sobirat Krapot i seta pokvalitetna riba so mrezi. Zbog koja pricina stalno vlaga Krap tamu ne zmam ama sekoja godina posle mrest go ima vo golemi kolicini.
Konecno imav slobodni nekolku saata za ribolov a ne sakav da si odam doma, si se prefrliv na edna zabatalena bara sto nema pristap do vardar i nema krap vo nea i zatoa ne e aktuelna i si peckav karasi za maceto.
:fishing:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Река ВАРДАР
ТемаИспратеноCOLON Пон Aвг 06, 2018 11:45 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Jун 28, 2011 12:13 pm
МислењаCOLON 1530
ЛокацијаCOLON Skopje
sasokone НапишиCOLON
Informacija od kolega ribar.
Grupa so dinamit I mrezi prosliov mesec napravila masakar po barickite okolu Vardar. Polnele vreki so Krap I Vardarski Som.
Koga konecno red ke se stavi.
Кои се тие бари колега,на која локација поточно?

_________________
p.s. kolku poveke tupat krapdziite tolku poveke lovat spinerdziite. :mrgreen:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Река ВАРДАР
ТемаИспратеноCOLON Пон Aвг 06, 2018 12:12 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Јан 18, 2011 11:04 am
МислењаCOLON 720
ЛокацијаCOLON Skopje
Barite se naogaat pozadi zatvorot Idrizovo. Jas iskreno se razocarav koga gi vidov vo koja sostojba se, na se licat ama na teren za ribolov ne. Do lani bea dobri solidno cisti posto se novo iskopani ama ovaa godina zalosno izgledaat, nekoj se zatrpuvaat so sut. Jas gi skrtnav od moj spisok ima uste edna dve kade moze da se lovi Karas i da se napravi keif ako ne gi zafrknat i niv. Za zal kako sto nemam slobodno vreme odam na niv koga ke najdam slobodno vreme da utepam nekoj saat. Najcistoto duplo barice so prozirna voda sto bese i se gledaa ribite koga plivaa go zagadija frlajki burinja so ulje, pocna da frlat sut i go ostavija taka. Sega e izvor na zaraza, koga veke pocnale da gi zatrpuvaat neka gi zatrpat skroz. Odvratno izgledaat vaka a moze i nekoja zaraza da se prosiri. Poveketo bari se vo takva sostojba da ti e gnas da lovis na niv a ne pak riba da zemes, edinstveno dobri se za fati pusti i nekoe sitno ripce za maceto.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Река ВАРДАР
ТемаИспратеноCOLON Вто Aвг 07, 2018 8:24 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Jун 10, 2011 5:18 pm
МислењаCOLON 358
ЛокацијаCOLON Skopje -Ilinden -
Рибари другари таа е општата слика за тие бари, повеќето од тие бари настанале од ископи за песок од сепарациите на луѓето што копаат очигледно им е бизнис со вадење сепарирање и продавање на песок, жалосно ама така ке биде и во иднина. ние имаме реален проблем покрај барите и едни од најубавите ревири за ловење Вардар заедно со Пчиња,
Свеста на современиот човек денес е несвесна...(кома)
незнам дали министерство за Животна средина воопшто нешто работи ..
останува ние рибарите, единствените, на некаков начин да се справуваме или да се помириме со моменталната ситуација на нашиве води,

ако нема еволуција одиме на РИБАРСКА РЕВОЛУЦИЈА !!! :hit_head: :hit_head: :hit_head:

_________________
Риболовот не е хоби - тоа е животeн стил...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Река ВАРДАР
ТемаИспратеноCOLON Чет Oкт 04, 2018 3:53 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Пон Aпр 22, 2013 9:39 pm
МислењаCOLON 209
ЛокацијаCOLON SKOPJE
Da go zavrshime ovoj ubav soncev den so eden Vardarski Skopski Klen ;)
p.s ushte pliva 8-)[ img ]

_________________
Spinning forever !!!


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 ELLIPSIS 145 146 147 148 149 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum