www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Aпр 19, 2021 9:40 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 ELLIPSIS 143 144 145 146 147 ELLIPSIS 149 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Река ВАРДАР
ТемаИспратеноCOLON Саб Maј 27, 2017 9:56 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Jун 10, 2011 5:18 pm
МислењаCOLON 358
ЛокацијаCOLON Skopje -Ilinden -
24.05 golema promena na vodata od Bregalnica [ img ][ img ][ img ]

Sent from my E560 using Tapatalk

_________________
Риболовот не е хоби - тоа е животeн стил...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Река ВАРДАР
ТемаИспратеноCOLON Нед Maј 28, 2017 11:05 am 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Maј 24, 2012 11:03 am
МислењаCOLON 2236
ЛокацијаCOLON Скопје
ДемирКапија 20-25.05.2017

[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Река ВАРДАР
ТемаИспратеноCOLON Нед Jун 11, 2017 3:45 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON 4782
ЛокацијаCOLON skopje
ima nekoj informacii kako e vardar nakaj rashche ? stariot dobar teren gledam so godini nikoj nego spomenuva...

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Река ВАРДАР
ТемаИспратеноCOLON Пон Jун 12, 2017 7:43 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11615
ЛокацијаCOLON Скопје
Последен пат кога бев кај Радуша, беше кал.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Река ВАРДАР
ТемаИспратеноCOLON Чет Jун 15, 2017 9:29 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON 4782
ЛокацијаCOLON skopje
na kaskada noke vo vlae se pushtaat ogromni mrezhi i se pravi lom ribata!!!
denje na trokuki i veshterki se izlovuva !!!
legnato beshe ogromno jato bojnik koe za zhal veke sigurno e potepano a kontrola od nadlezhnite nikade nema a sekoj den se sluchuva istoto :(

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Река ВАРДАР
ТемаИспратеноCOLON Нед Jун 25, 2017 1:10 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON 4782
ЛокацијаCOLON skopje
skopsko centarsko ribarsko vardarsko utro :)

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Река ВАРДАР
ТемаИспратеноCOLON Сре Jун 28, 2017 2:59 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Пон Aпр 25, 2011 9:20 am
МислењаCOLON 224
ЛокацијаCOLON Скопје
akiribar НапишиCOLON
na kaskada noke vo vlae se pushtaat ogromni mrezhi i se pravi lom ribata!!!
denje na trokuki i veshterki se izlovuva !!!
legnato beshe ogromno jato bojnik koe za zhal veke sigurno e potepano a kontrola od nadlezhnite nikade nema a sekoj den se sluchuva istoto :(
Само мала исправка не е секој ден,секоја година се случува истото веќе 30 и кусур години.Риболовното друштво на почеток на риболовна сезона секој ден доаѓаше за контрола за дозволи на риболовците,но криволовците никој не ги контролира, со мрежи цела ноќ се изловува рибата во мрест на каскадите на Вардар и Лепенец.За оваа година мрестот е успешен ,кај рибокрадците во фрижидер ,подмладок нема да има,ќе фаќаме камења и понекој отоман закачен на камен.Нека ни е на здравје дозволата за оваа година.Можеби вака е и подобро нема да ја малтретираме рибата цела година,мрежарите ја спасиаја од заматена и загадена вода,а рибочуварите ќе нема што да чуваат па можат на летен колективен одмор.Ништо подобро и не заслужуваме ,какви сме такво риболовно друштво си имаме, ниту подобро ниту полошо.Поздрав до градските риболовци нека повелат на риболов на преораниот Вардар, со багери а сега и со мрежи,кој ќе фати риба да се јави во риболовното друштво и да се пофали дека некоја риба избегала од мрежите на рибокрадците.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Река ВАРДАР
ТемаИспратеноCOLON Сре Jун 28, 2017 3:58 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Јан 18, 2011 11:04 am
МислењаCOLON 720
ЛокацијаCOLON Skopje
За жал сите се слепи и глуви. Џабе сум пријавувал дека се пуштаат километри мрежа, изгледа тоа е небитно особено во мрест. Не битно е дали се труе рибата. Единствено битно е да се исцица риболовецот на секој начин.
Како што тргнала работава ке почнам само легитимација да вадам за кога ке отидам некогаш да можам да си извадам дозвола, за празни реки дозвола не ми се вади.
Купување на нова опрема на минимум ја сведов пошто нема каде да ја користам.
Како што тргнало ке нема ни риба за ловење.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Река ВАРДАР
ТемаИспратеноCOLON Чет Jул 06, 2017 10:32 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON 4782
ЛокацијаCOLON skopje
mesecov niz sk se vadat vakvi krapchinja...dali e podmladok ili od nekoe poribuvanje neznam....ama sve se taa golemina so iskluchok na eden od 700gr i eden od 1.300gr...toa jas shto sum razbral i gledal!


_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Река ВАРДАР
ТемаИспратеноCOLON Саб Jул 08, 2017 10:20 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Пон Aпр 25, 2011 9:20 am
МислењаCOLON 224
ЛокацијаCOLON Скопје
Лани летото се пуштени,колку што гледам не се многу пораснати,неколку рибари ги собираа, но беа казнети од чуварите кои за жал сега ги нема на терен.Неколку примероци од совесни риболовци се пуштени и на Лепенец.Поздрав.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 ELLIPSIS 143 144 145 146 147 ELLIPSIS 149 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 2 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum