www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Нед Феб 28, 2021 6:36 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 2 3 4 5 6 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Река РАДИКА
ТемаИспратеноCOLON Чет Дек 15, 2016 3:16 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Пет Jун 17, 2011 2:18 pm
МислењаCOLON 52
Здраво,

Да ли у река Радика живи - или је некада у историја живела - пастрмка главатица, Salmo marmoratus?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Река РАДИКА
ТемаИспратеноCOLON Чет Дек 15, 2016 4:05 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Чет Aвг 16, 2012 10:10 am
МислењаCOLON 923
Goci НапишиCOLON
Здраво,

Да ли у река Радика живи - или је некада у историја живела - пастрмка главатица, Salmo marmoratus?
Ne,nikogash.Samo avtohtona pastrmka.Glavatica baraj po techenie na Crn Drim i Ohridsko ezero. :saso:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Река РАДИКА
ТемаИспратеноCOLON Чет Дек 15, 2016 4:18 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON 8360
ЛокацијаCOLON Skopje
Ne bi rekol.
Ako ja imalo po tecenie na Crn Drim bi trebalo da ja ima i vo Debarsko ezero pa taka i vo Radika

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Река РАДИКА
ТемаИспратеноCOLON Чет Дек 15, 2016 4:22 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Чет Aвг 16, 2012 10:10 am
МислењаCOLON 923
saso НапишиCOLON
Ne bi rekol.
Ako ja imalo po tecenie na Crn Drim bi trebalo da ja ima i vo Debarsko ezero pa taka i vo Radika
Ne bi mozhelo da ja ima vo Radika nikako,Radika e karbonatna reka. :saso:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Река РАДИКА
ТемаИспратеноCOLON Чет Дек 15, 2016 5:04 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Jун 28, 2011 12:13 pm
МислењаCOLON 1530
ЛокацијаCOLON Skopje
Мислам дека пишуваше некој дека е извадена во Дебарско голема главатица или младица...

_________________
p.s. kolku poveke tupat krapdziite tolku poveke lovat spinerdziite. :mrgreen:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Река РАДИКА
ТемаИспратеноCOLON Пет Дек 16, 2016 1:14 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Чет Aвг 16, 2012 10:10 am
МислењаCOLON 923
limun75 НапишиCOLON
Мислам дека пишуваше некој дека е извадена во Дебарско голема главатица или младица...
Da,vo Debarsko imaat izvadeno i neznaele za shto se raboti,no taa e vlezena preku Crn Drim. :saso:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Река РАДИКА
ТемаИспратеноCOLON Пет Дек 16, 2016 3:00 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11614
ЛокацијаCOLON Скопје
Главатицата ја имало на времето и во Радика, ама многу поретко се среќавала, за разлика од Црн Дрим. Има сведоци од пред неколку години кои уловиле “чудна пастрмка со шари“ горе кон Стрезимир. Може да е останато некое парче по вировите... И во Дебарско би требало да ја има се уште, иако до сега не е уловена од страна на концесионерот.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Река РАДИКА
ТемаИспратеноCOLON Пет Дек 16, 2016 3:06 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Чет Aвг 16, 2012 10:10 am
МислењаCOLON 923
Филип НапишиCOLON
Главатицата ја имало на времето и во Радика, ама многу поретко се среќавала, за разлика од Црн Дрим. Има сведоци од пред неколку години кои уловиле “чудна пастрмка со шари“ горе кон Стрезимир. Може да е останато некое парче по вировите... И во Дебарско би требало да ја има се уште, иако до сега не е уловена од страна на концесионерот.
Taa mozhe samo da vlegla vo Radika preku Debarsko za vreme mrest ama mrest ne bi uspeal zatoa shto se mresti na pogolemi dlabochini od Radika a i vrednosta na vodata ne i odgovara.
:saso:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Река РАДИКА
ТемаИспратеноCOLON Саб Феб 24, 2018 1:22 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON 4782
ЛокацијаCOLON skopje
Eden prekrasen vir na Reka Radika...


_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Река РАДИКА
ТемаИспратеноCOLON Саб Maр 17, 2018 10:26 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11614
ЛокацијаCOLON Скопје
Петочки на Радика, цел ден дожд и расположени рипчиња :)

[ img ]

[ img ]

[ img ]

[ img ]

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 2 3 4 5 6 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum