www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Феб 25, 2021 1:08 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 2 3 4 5 6 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Река РАДИКА
ТемаИспратеноCOLON Чет Aвг 23, 2012 1:26 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON 6506
lepotica reka , place za . .. . .rapala countdown brown trout :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Река ТРЕСКА
ТемаИспратеноCOLON Пон Јан 21, 2013 3:53 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Чет Aвг 16, 2012 10:10 am
МислењаCOLON 923
ilija НапишиCOLON
FisherKing НапишиCOLON
А до каде е мрестот на пастрмката во Треска знае накој, се измрестила ли, се мрести, касни ли мрестот. Проверил ли некој овластен. Кој вид на пастрмка има на Треска, јас најверојатно сум ги пропуштил овие податоци. Има ли калифорниска или не, ако има таа треба да е дозволена за лов во текот на цела година, ако ја нема до кога трае забраната на останатите видови. Порано забраната завршуваше на 15 јануари, а сега? На Радика е помината забраната а е салмонидна вода,до потегот на Бошков Мост, а Треска не е целосно салмонидна а има забрана или нема, или? Нека ми одговори некој ве молам
Neznam do kade e mrestot. Kaliforniska ne sum videl do sega nikoj da fati, a dokolku ja ima togas e kako sedmica na loto.
Mrestot mislam deka e doJ 1 mart ili 15 februari ( i dvete dati se spomnuvaa vo ribolovnata osnova)
Na Radika nikako ne e pominata zabranata :nono: . Ne go gledaj delot od Boskov most pa nadole zatoa sto tamu e sekogas diva liga.
Na RADIKA zabranata zavrshuva so 31.01.2013.Od 01.02.2013 sekoj vikend i drzhavni praznici Dnevna dozvola 150 den,godishna 3.000,00 denari.Informacii od 20.01.2013 od lice smesta.
Kaliforniska na TRESKA 3 imam lani izvadeno 4 parchinja a 1 imashe i Gerovski.


Последна промена од 1 на Tvrdko, променето е 0 пати

Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Река РАДИКА
ТемаИспратеноCOLON Пон Јан 21, 2013 4:05 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11614
ЛокацијаCOLON Скопје
Точно :)

http://npmavrovo.org.mk/index.php?id=6&nid=87
ЦитатCOLON
РЕКА РАДИКА И ПРИТОКИ

-Дозволен рекреативен и спортски риболов од 01.02 до 30.09
-Дозволен дневен улов 5 парчиња со големина над 30 см.
-Дозволени риболовни средсва: машинка со исклучиво вештачки мамци, блинкер, мушички (до три мушички на сет)
-Дозволени денови: петок, сабота, недела и државни празници

МАВРОВСКО ЕЗЕРО

-Пастрмка од 01.02 до 30.09

За Останати видови од 01.02 до 31.10 со забрана за време на природен мрест и тоа:

-Клен од 30.04 до 31.05
-Скобуст од 30.03 до 31.05
-Мрена од 30.04 до 30.06
-Плашица од 30.04 до 30.06
-Крап од 01.04 до 30.06

-Дозволени денови: петок, сабота, недела и државни празници, а од 01.07 до 31.10 дозволен е риболов секој ден
-Дозволен дневен улов:
-Пастмка: 4 парчиња со должина над 30 см
-Крап: 4 килограми
-Останати видови риби: 3 килограми
-Дозволени риболовни средства: две риболовни трски со три јадици или три риболовни трски со по една јадица

• Риболовна дозвола се издава на лица што поседуваат легитимација за рекреативен риболов
• Риболовната дозвола нема да важи доколку не се почитуваат горе наведените правила и ќе следува соодветна пријава и одземање на опремата за риболов
• Риболовните дозволи се издаваат на означените пунктови:
-Управна зграда на Националниот парк „Маврово“
-Информативен туристички центар

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Река РАДИКА
ТемаИспратеноCOLON Чет Феб 14, 2013 11:13 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11614
ЛокацијаCOLON Скопје
Продолжен ловостојот за пастрмка :arrow: viewtopic.php?p=125411#p125411

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Река РАДИКА
ТемаИспратеноCOLON Чет Феб 14, 2013 1:49 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11614
ЛокацијаCOLON Скопје
Tvrdko 1 НапишиCOLON
Zabrana za reka RADIKA e prodolzhena do 31/03/2013 ama vazhi za delot od BOSHKOV MOST do vliv na Debarsko ezero,delot shto e pod N.P.Mavrovo,ribolovot na pastrmka e dozvolen.PROVERENO pred 5 minuti.Bistro.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Река РАДИКА
ТемаИспратеноCOLON Пон Феб 25, 2013 10:43 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11614
ЛокацијаCOLON Скопје
На Радика дефинитивно нема забрана, НП Маврово си издава дозволи, водата е малку надојдена, но се уште има добри услови за риболов.

[ img ]

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Река РАДИКА
ТемаИспратеноCOLON Пон Феб 25, 2013 10:52 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Чет Aвг 16, 2012 10:10 am
МислењаCOLON 923
I.....ribochuvarite delat flaeri za informiranje na ribolovcite i najmushichkarite(pec-pec).


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Река РАДИКА
ТемаИспратеноCOLON Сре Ное 12, 2014 4:50 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON 2536
ЛокацијаCOLON Струга
http://a1on.mk/wordpress/archives/40813 ... vj3pg.like

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Река РАДИКА
ТемаИспратеноCOLON Сре Ное 12, 2014 5:09 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Нед Јан 30, 2011 10:40 pm
МислењаCOLON 1139
ЛокацијаCOLON Skopje
ne znam dali poradi gradeznite zafati na mostot nivoto e olku spusteno,ama jas nikogas ezeroto ne sum go videl olku nisko ,zal mi e poradi ziviot svet posebno skolkite...kojznae kolku skapuvaat vo tinjata ,ne znam kakva e taa skolka recna ili ezerska ?ama e so precnik 10 *10

_________________
se sto mozes da kupis so pari ne e skapo !!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Река РАДИКА
ТемаИспратеноCOLON Пон Aпр 13, 2015 6:46 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Нед Maр 06, 2011 12:56 am
МислењаCOLON 50
Kakva e Radika denovive?Bistra ili cakrlija od snegovite?


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 2 3 4 5 6 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 2 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum