www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Aпр 23, 2021 4:34 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 2 3 4 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Kitka Kadina reka
ТемаИспратеноCOLON Пон Maј 09, 2011 11:12 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Дек 08, 2010 10:34 pm
МислењаCOLON 1072
ЛокацијаCOLON skopje
dogovoreno samo za vreme da se organizurame pa ako sme slobodni site praime edna druzba za pamtenje,ama kako sto izgleda vremevo i snegovie po planinite tesko da bide brzo.

_________________
...?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Kitka Kadina reka
ТемаИспратеноCOLON Вто Maј 10, 2011 6:05 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Пет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON 2305
Ok
Ajde da imame pojdovna tocka.
Vikend 21-22 maj.na kadina.
Poaganje okolu 14h sabota.
Pristiganje 15:30h.
Diskusii i strategija i vo 16:30 pocinjame do 20h.
Salata,skara i spienje vo domot Karagica.
Sabajleto 05:00 na voda do 09:00.
Dorucek i palime nakaj doma.

Dali ima nekoj broj od domot?
Sto koli imate?

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Kitka Kadina reka
ТемаИспратеноCOLON Вто Maј 10, 2011 10:49 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11615
ЛокацијаCOLON Скопје
Треба да закажеме однапред,

071-431-824 Филип - контакт за планинарскиот дом (не јас, некој друг Филип :) )
070-621- 234 Ѓорѓи
070-238-763 Часлав

Спиењето чини 100 денари од ноќ за членови на нашето планинарско друштво, 130 денари за членови на други планинарски друштва, и 180 денари од ноќ за особи кој не се членови на планинарски друштва.

Јас би отишол и порано во сабота, и малку подоцна би се вратил во недела, барем саат - саат ипол порано и подоцна, соодветно :)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Kitka Kadina reka
ТемаИспратеноCOLON Сре Aвг 10, 2011 8:32 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11615
ЛокацијаCOLON Скопје
Вчера бевме со Илија на Кадина... Реката преубава, чиста, полна ракови. Ама го утнавме местото, отидовме на место каде што имаше 20 преградени места со камења на реката и каде што очигледно околните мештани ја требат рибата, или со труење или со сертмиња (видовме доста умрени ракови).
Се гледаа пастрмчиња, помали, имаше удар-два, ама ништо не остана на јадица ;) Реката има голем потенцијал, само мора да се најде некое подиво место каде што нема локалци...

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Kitka Kadina reka
ТемаИспратеноCOLON Сре Ное 16, 2011 1:35 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Пон Oкт 31, 2011 12:59 am
МислењаCOLON 32
А што е работата со ракчињава, може ли да се лови некоја риба на нив? Изгледаат примамливо, бидејќи на море неколку пати имам ловено риби со месо од ракчиња кои што сам ги фаќав и им го тргав месото. Претпоставувам дека и нашиве риби се навикнати на нив. Секако, освен ако ракчињава ги и има у премал број, тогаш не би ги чачкал... Истотака, може у ова време да се закачи нешто на Кадина бидејќи планирам да идам на некој ден у Караџица?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Kitka Kadina reka
ТемаИспратеноCOLON Сре Ное 16, 2011 3:00 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11615
ЛокацијаCOLON Скопје
Раковите ги нема бог знае колку, а и не се мали (10-12 см).

На тој дел кај што ќе одиш, има само ситна пастрмка, а крупната е истребена. А сега и е почеток на мрест, така да и да фатиш некоја, врати ја :)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Kitka Kadina reka
ТемаИспратеноCOLON Сре Ное 16, 2011 3:29 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Пон Oкт 31, 2011 12:59 am
МислењаCOLON 32
Фала Филип. Секако дека ќе ја пуштам, што и да фатам.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Kitka Kadina reka
ТемаИспратеноCOLON Сре Ное 16, 2011 3:51 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11615
ЛокацијаCOLON Скопје
Ако одиш до планинарскиот дом Караџица (се надевам имаш Лада Нива или некој руски џип), симни се долу после каменот Жаба, па десно надолу, имаш убави големи вирови на Кадина, би требало да закачиш нешто ако останало

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Kitka Kadina reka
ТемаИспратеноCOLON Сре Ное 16, 2011 6:19 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Пон Oкт 31, 2011 12:59 am
МислењаCOLON 32
Да да, токму таму планирам да одам. Е сеа , чим викаш дека само пастрмка имало, многу дискутабилно е тоа дали ќе закачам нешто воопшто. Ја сум од оние што фрла на олово, ја мести трската и седи у столче гледа на врвот, а така пастрмка не сум слушнал дека се лови. =)))


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Kitka Kadina reka
ТемаИспратеноCOLON Сре Ное 16, 2011 6:36 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11615
ЛокацијаCOLON Скопје
Горе Кадина е многу мала, немаш каде да фрлиш олово, ти треба или мало блинкерче или мушица...

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 2 3 4 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 3 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum