www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Aпр 19, 2021 3:03 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 3 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Река ЛЕПЕНЕЦ
ТемаИспратеноCOLON Сре Jул 04, 2012 4:41 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON 4782
ЛокацијаCOLON skopje
GLEDAM NEMA TEMA ZA REKA LEPENC! ;)
reka lepenec e leva pritoka na reka vardar i se vliva vo nego vo skopskoto podracje a doagja od kosovska granica vo mk.nekogashna reka za gordost a sega reka vo propast...
NAJVEROJATNO DO SEGA I ZATOA NEMA OTVORENO TEMA ZA REKA LEPENEC :cry:

vcera bev posle nogu godini na lepenec.
bev nekade kaj bardovci neznam tochno kade, prv pat idev tamu, me noseva.
rekata mala i so nogu gjubre :oops:
od sabajle beshe cakrlija, posle se zamati cela...
od riba dade klen i krkushka.
od 5 lugje fativme dve ribi samo haaaaaaaaaa
a mamci imavme leb,crni,beli,zabchinja,chauri i pijavica :lol:

neznam dali nekoj pominuva ubavo na lepenec?

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Последна промена од 2 на akiribar, променето е 0 пати

Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: REKA LEPENEC
ТемаИспратеноCOLON Сре Jул 04, 2012 4:45 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Aпр 14, 2012 12:50 pm
МислењаCOLON 2299
ЛокацијаCOLON На секоја локација,ха ха ха
Аки оди бе брат кај што има риба не си губи само време на непроверено.

_________________
Reporter of the Jear- 2012-,-13-,-14-,

Fishing is my lifestyle,my passion,my life.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: REKA LEPENEC
ТемаИспратеноCOLON Сре Jул 04, 2012 4:46 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON 4782
ЛокацијаCOLON skopje
OKIRIBAR bez pari i so nervozi samo lepenec mu je malkata :lol:

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: REKA LEPENEC
ТемаИспратеноCOLON Сре Jул 04, 2012 4:54 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Aпр 14, 2012 12:50 pm
МислењаCOLON 2299
ЛокацијаCOLON На секоја локација,ха ха ха
Некни убаво те поканив а пари не ти требаат кога идеш со нас, доволно е само да не дружиш, да направевме самите да беше поинтересно поминат викендот, ама си имал обврски, ако е така го ценам и тоа, ама ако не сакаше да дојдеш заради парите сам си крив бе братко.

_________________
Reporter of the Jear- 2012-,-13-,-14-,

Fishing is my lifestyle,my passion,my life.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: REKA LEPENEC
ТемаИспратеноCOLON Сре Jул 04, 2012 5:01 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON 4782
ЛокацијаCOLON skopje
ne sum raat so pametot inaku drugo sve e lesno posle .
da se stabiliziram kje skrojime a pokanata ne ja zaboravam isto kako da sum bil so tebe japochituvam i ne sme za eden den kje ideme zdravje...drugi godini ova vreme sekoj den sum idel ama dojdovai drugi vreminja ;) pozzz

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: REKA LEPENEC
ТемаИспратеноCOLON Чет Jул 05, 2012 10:04 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Пон Maр 12, 2012 9:46 pm
МислењаCOLON 384
ЛокацијаCOLON Скопје
akiribar НапишиCOLON
GLEDAM NEMA TEMA ZA REKA LEPENC! ;)
reka lepenec e leva pritoka na reka vardar i se vliva vo nego vo skopskoto podracje a doagja od kosovska granica vo mk.nekogashna reka za gordost a sega reka vo propast...
NAJVEROJATNO DO SEGA I ZATOA NEMA OTVORENO TEMA ZA REKA LEPENEC :cry:

vcera bev posle nogu godini na lepenec.
bev nekade kaj bardovci neznam tochno kade, prv pat idev tamu, me noseva.
rekata mala i so nogu gjubre :oops:
od sabajle beshe cakrlija, posle se zamati cela...
od riba dade klen i krkushka.
od 5 lugje fativme dve ribi samo haaaaaaaaaa
a mamci imavme leb,crni,beli,zabchinja,chauri i pijavica :lol:

neznam dali nekoj pominuva ubavo na lepenec?

Од истата причина немам отворено тема. Малку тажно е за тоа место.

[ img ]
[ img ]


Премногу се фрла се и сешто. Доколку оди некој, поубаво да оди накај границата со Косово. Има поубави места за риболов, нема фабрики, сепарации, и други работи.
Не би препорачал одење кај Новоселски пат бидејки тоа место е индустриска зона и којзнае што се испушта. Да не се оди премногу нагоре бидејки има гранична полиција. Пред две-три години имаше статија во весник како еден македонски рибар е уапсен од страната на косовската гранична полиција, се занел човекот одејки нагоре :lol:
Од постари луѓе имам гледано слики со капитални улови од таму. Сега можат да се сретнат многу од оние што ловат со мрежички од пазар. Или пак ке се соберат 10 луѓе, едни држат завеса и ја преградуваат реката, а други се пуштаат 30-40 метри погоре и со стапови удираат по водата и ја тераат рибата накај завесата. На крај креваат и се прави тешка штета.
Сепак не е дека нема риба. Одам 4-5 години таму. Многу пати сум поминал убаво на Лепенец. Зборам за мушичарење и клен. Дава поситни примероци и поретко некој покрупен. Ако си и цел ден може да се дотера и до 30-40 парчиња, и нормално ако се знае да се лови, избор на мушица, презентација на мамец и слично. Пред две години од што убаво работеше кленот цел ден, саботата и неделата ги поминав на река, а понеделник, кај матичен лекар, па на кожно за изгореници :lol: Досега најубаво имам поминато на бибио, мравка, мува, а за август сеџ е закон за таму со светло сиви крилца и зелено тело.
Ланската година имаше четири деца кои носеа вреќа од шекер зборам за оние од 30-50 килограми, и беше една третина полна со риба. Реката беше премногу мала од наводнување и ги факаа со рака. Меѓу рибите имаше и мрена од 2-3 килограми.
Самата река да ти се погоди водата е жива среќа. Ланската година 4-5 пати само дојдов до реката, ја видов, божем Нил е, целата кал од што истураат земја во неа, една цигара и накај дома или Треска.
Прекрасно место е за риболов и се надевам дека во иднина ке се врати на старите на славни денови.

_________________
Laissez faire


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: REKA LEPENEC
ТемаИспратеноCOLON Чет Jул 05, 2012 10:33 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Пон Aпр 30, 2012 7:40 pm
МислењаCOLON 583
ЛокацијаCOLON Скопје
Од железниот мост нагоре е ризично да се оди,едната страна на Лепенец е на Косовска територија и граничната линија е многу недефинирана...
Честопати се среќаваат сомнителни фаци и има неколку групи на овчари кои провоцираат,маваат со камења и слични глупости....значи идење натаму....само со "ЖЕЛЕЗО" во џебот... :lol:

_________________
[ img ]
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: REKA LEPENEC
ТемаИспратеноCOLON Пет Jул 06, 2012 8:05 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11615
ЛокацијаCOLON Скопје
Dragan НапишиCOLON
Доколку оди некој, поубаво да оди накај границата со Косово. Има поубави места за риболов, нема фабрики, сепарации, и други работи.
Драган, те поздрави сликава од Лепенец, малку под Вражји вир (до таму може да се лови, над тоа е гранична линија)
[ img ]

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: REKA LEPENEC
ТемаИспратеноCOLON Пет Jул 06, 2012 9:16 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Пон Aпр 25, 2011 9:20 am
МислењаCOLON 224
ЛокацијаCOLON Скопје
Колега Аки јас израснав на Лепенец и составот со Вардар,на Лепенец не сум бил можеби година ако не и повеќе,на потегот од составот до болница Бардовци каскадата, рибата ја изловуваат од злокуќани со сертмиња и ноќници познатиот Маријан некогашен чувар од ЗСР Вардар и негово друштво,во поново време фрлаат на вештерки мрежичиња, кога го очистуват Лепенец се спуштаат на составот со Вардар.Вчера почнаа да го чистат коритото на Лепенец кај канал 5 каскада,се би било во ред ако ова место не е природно мрестилиште на сите риби од Вардар,багерот влегува во коритото и не остава камен на камен а со тоа и оплодената икра отиде во неповрат,кленот се уште не е измрестен полн е икра и млеч,не знам кој им дозволи во оваој период да ја уништуваат и така ретката оплодена икра налепена на камењата испревртени од багерот,просто не ми се веруваше што гледам.Ова чистење ќе продолжи низ цело корито па замислете што ќе се случи со помладокот кој се уште не се извел од икрата.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: REKA LEPENEC
ТемаИспратеноCOLON Пет Jул 06, 2012 10:51 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLON Вто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON 10473
kakva reka steta, :twisted:

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 3 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 3 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum