www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Aпр 19, 2021 1:56 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 2 3 4 5 ELLIPSIS 7 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: KRIVA REKA-KUMANOVO
ТемаИспратеноCOLON Вто Maр 19, 2013 8:59 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11615
ЛокацијаCOLON Скопје
Dragan НапишиCOLON
пастрмка по зборувањата скоро целосно да нема.
Да не се изненадиш ;)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: KRIVA REKA-KUMANOVO
ТемаИспратеноCOLON Вто Maр 19, 2013 4:20 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Дек 08, 2010 10:34 pm
МислењаCOLON 1072
ЛокацијаCOLON skopje
poribija godinava mak dam nekoe parce potocara

_________________
...?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: KRIVA REKA-KUMANOVO
ТемаИспратеноCOLON Вто Maр 19, 2013 4:55 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Саб Aпр 07, 2012 9:56 pm
МислењаCOLON 534
ЛокацијаCOLON Kumanovo
Perun e vo pravo MAK DAM poribija so pastrmka i pastrmkata mora da e tuka. Samo moze ima zaminato vo gorniot del na Kriva , nagore po tekot, vsusnost toa i e i nacinot na dvizenje na pastrmkata...

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: KRIVA REKA-KUMANOVO
ТемаИспратеноCOLON Вто Maр 19, 2013 5:02 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Пон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON 3010
Podobro nagore da izbega odkolku mrezari da ja fatat.

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: KRIVA REKA-KUMANOVO
ТемаИспратеноCOLON Вто Maр 19, 2013 6:54 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Пон Maр 12, 2012 9:46 pm
МислењаCOLON 384
ЛокацијаCOLON Скопје
Пастрмка не очекувам, и тоа малку што е порибено којзнае колку е останато. Може ке има некој клен, малку погоре по реката. Не сум ја посетил реката и сакам да ја видам. По кажувања може да е слична на Лепенец, помала река, може да се гази и да се оди надоле нагоре и ретки се местата каде поминува еден метар. За мушичкарење таман.

_________________
Laissez faire


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: KRIVA REKA-KUMANOVO
ТемаИспратеноCOLON Вто Maр 19, 2013 8:56 pm 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLON Пон Сеп 05, 2011 4:27 pm
МислењаCOLON 28
Posto korenite mi se bas od Beljakovci,da vi kazam i jas za Kriva Reka,prvo za patot-asfalt vi e do starata zel.stanica(Beljakovski sinobus)a za dve do tri min.stigate do rekata po crn pat koj ne e los.Rekata dusa dava za musica,pogotovo ovoj period,posle letniot period opaga vodata,ali pak ostanuvaat ubavi virovi za brkanje na klen.Izobiluva so bojnik,krkuska i klen,i toa ubavi parcinja nad 700-800gr,a citav deka lani ja poribuvale i so pot.pastrmka,isto taka do lani imase i mnogu rakovi i skolki-sto znaci deka e cista,a za sega neznam,citam deka imalo pomor na riba.Planirame i nie da ja posetime ovie denovi,pa moze ke se sretneme na voda.Bistro :fishing: :fishing: :fishing:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: KRIVA REKA-KUMANOVO
ТемаИспратеноCOLON Вто Maр 19, 2013 11:38 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Пон Maр 11, 2013 5:46 pm
МислењаCOLON 34
Goran Jovanovski НапишиCOLON
Posto korenite mi se bas od Beljakovci,da vi kazam i jas za Kriva Reka,prvo za patot-asfalt vi e do starata zel.stanica(Beljakovski sinobus)a za dve do tri min.stigate do rekata po crn pat koj ne e los.Rekata dusa dava za musica,pogotovo ovoj period,posle letniot period opaga vodata,ali pak ostanuvaat ubavi virovi za brkanje na klen.Izobiluva so bojnik,krkuska i klen,i toa ubavi parcinja nad 700-800gr,a citav deka lani ja poribuvale i so pot.pastrmka,isto taka do lani imase i mnogu rakovi i skolki-sto znaci deka e cista,a za sega neznam,citam deka imalo pomor na riba.Planirame i nie da ja posetime ovie denovi,pa moze ke se sretneme na voda.Bistro :fishing: :fishing: :fishing:
dek e imalo pomor bratance


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: KRIVA REKA-KUMANOVO
ТемаИспратеноCOLON Сре Maр 20, 2013 12:10 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON 4404
Vcera procitav pa me mrzese da pisuvam,abe kakov pomor kakvo zagaduvanje aj ne tropajte gluposti.Kriva reka vo Kumanovo prosto kazano i da sakas da ja zagadis ke nema koj da go napravi.Konjuh,Beljakovce,Dovezence,Klecovce pa to se pusti sela nema ziteli ili gi ima mnogu malku,industrija nikakva nepostoi.Mnogu ubava reka samo steta daleku e revirot i ne go cuvaat skoro nikako.
Do samata reka na patot do mostot vo s.Beljakovce ima edna vikendica na policaec,cela godina na ogradata se susat mrezi koi se prethodno izvadeni.

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: KRIVA REKA-KUMANOVO
ТемаИспратеноCOLON Сре Maр 20, 2013 12:34 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Пет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON 2305
Неможам да кажувам генерално за Крива река ама малку го познавам делот над Крива Паланка.Во долните текови потешко би се сретнала пастрмка од причина што во летен период Крива река знае да биде потопла.Иначе во долните текови има повеќе вода и би било поиделано за криење на пастрмката.Во горните текови ја има по притоките.Иначе не ја има во којзнае каква количина затоа што едвај има една-две години како е порибуваат со пастрмка.Ќе почекаме бар уште 5-6 години додека можеме да речеме дека ќе фатиш некоја пастрмка.
Еве една слика од пастрмка од притока на Крива Река.За жал не е фатена со трка,ама е вратена назад во реката.
[ img ]
[ img ]
[ img ]

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: KRIVA REKA-KUMANOVO
ТемаИспратеноCOLON Сре Maр 20, 2013 2:16 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Пон Maр 12, 2012 9:46 pm
МислењаCOLON 384
ЛокацијаCOLON Скопје
filip030682 НапишиCOLON
Vcera procitav pa me mrzese da pisuvam,abe kakov pomor kakvo zagaduvanje aj ne tropajte gluposti.Kriva reka vo Kumanovo prosto kazano i da sakas da ja zagadis ke nema koj da go napravi.Konjuh,Beljakovce,Dovezence,Klecovce pa to se pusti sela nema ziteli ili gi ima mnogu malku,industrija nikakva nepostoi.Mnogu ubava reka samo steta daleku e revirot i ne go cuvaat skoro nikako.
Do samata reka na patot do mostot vo s.Beljakovce ima edna vikendica na policaec,cela godina na ogradata se susat mrezi koi se prethodno izvadeni.
Stole НапишиCOLON
Поразително ама нека се знае:
http://www.plusinfo.mk/vest/47025/Vo-Pc ... -bakterii-
Ова е напишано 22 јуни 2012. И на други места го објавија ова на интернет.

_________________
Laissez faire


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 2 3 4 5 ELLIPSIS 7 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 4 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum