www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Aпр 23, 2021 4:38 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 ELLIPSIS 7 8 9 10 11 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Река БРЕГАЛНИЦА
ТемаИспратеноCOLON Вто Maр 04, 2014 11:12 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Jул 05, 2013 5:01 pm
МислењаCOLON 621
http://iris.mk/index.php/vesti/lokalniv ... 4-16-16-10

Aj da vidime dali ke ima nesto od ovie izjavi ili samo e veter vo magla...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Река БРЕГАЛНИЦА
ТемаИспратеноCOLON Сре Maр 05, 2014 2:56 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Вто Јан 17, 2012 4:22 pm
МислењаCOLON 86
ЛокацијаCOLON Штип
[ img ]
[ img ]
И по некој бојник и попадика
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЗСР - БРЕГАЛНИЦА2011 - Штип
ТемаИспратеноCOLON Вто Aпр 15, 2014 11:58 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11615
ЛокацијаCOLON Скопје
Млекарницата „Делчево“ ДООЕЛ увоз-извоз од Делчево доби кривична пријава од Полициската станица од Делчево поради поморот на риба во Брегалница во февруари, информира МВР.

Пријава за загадување на добиточна храна или вода освен млекарницата добил и нејзиниот управител И.К. (33).

Полицијата реагирала по пријава на претседателот на Спортското риболовно друштво „Брегалница“-Делчево, кој на 19 февруари годинава пријавил дека во реката Брегалница има помор на риби. Увидна екипа извршила увид, земени се мостри од рибите и водата за испитување, од кои Институтот за сточарство во Скопје утврдил дека причината за поморот на рибите е акутно труење со киселина.

Потоа биле извршени проверки кај правното лице млекарницата „Делчево“ ДООЕЛ, при што е утврдено дека во процесот на чистење на опремата која се користела за обработка на млекото е употребено хемиско средство, а потоа ја испуштиле штетната вода во одводниот канал на млекарницата, кој водел до реката Брегалница, каде киселината ги убила рибите.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Река БРЕГАЛНИЦА
ТемаИспратеноCOLON Чет Jул 30, 2015 10:52 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Jул 05, 2013 5:01 pm
МислењаCOLON 621
СЕ ЧИСТИ КОРИТОТО НА БРЕГАЛНИЦА
Почна да се чисти коритото на реката Брегалница од стариот каменик мост во населбата „8 Ноември“ до 4-от километар кај селото Софилари. Поучени од искуството со поплавите, градоначалникот на Штип, прим. м-р Илчо Захариев успеа да издејствува 24 тони нафта од Влaдата на РМ неопходна за механизацијата која ќе биде вклучена во чистењето на коритото.
Акцијата која е дел од проектот „ Чистење на речните корита“ е во координација на Општината со Министерството за транспорт и врски, Центарот за управување со кризи и Дирекцијата за заштита и спасување.
Според координаторот на активностите Тоше Ѓорѓиевски ќе се чистат критичните места со најголеми наноси и местата каде што механизацијата ќе има пристап. Посебно внимание ќе било посветено на просторот кај Градскиот стадион, Ново село и кај ниското ниво на коритото од Живинарската фарма до крстосницата од регионалниот пат Штип-Радовиш.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Река БРЕГАЛНИЦА
ТемаИспратеноCOLON Чет Jул 30, 2015 6:06 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Нед Maр 06, 2011 11:00 am
МислењаCOLON 160
ljupce НапишиCOLON
СЕ ЧИСТИ КОРИТОТО НА БРЕГАЛНИЦА
Почна да се чисти коритото на реката Брегалница од стариот каменик мост во населбата „8 Ноември“ до 4-от километар кај селото Софилари. Поучени од искуството со поплавите, градоначалникот на Штип, прим. м-р Илчо Захариев успеа да издејствува 24 тони нафта од Влaдата на РМ неопходна за механизацијата која ќе биде вклучена во чистењето на коритото.
Акцијата која е дел од проектот „ Чистење на речните корита“ е во координација на Општината со Министерството за транспорт и врски, Центарот за управување со кризи и Дирекцијата за заштита и спасување.
Според координаторот на активностите Тоше Ѓорѓиевски ќе се чистат критичните места со најголеми наноси и местата каде што механизацијата ќе има пристап. Посебно внимание ќе било посветено на просторот кај Градскиот стадион, Ново село и кај ниското ниво на коритото од Живинарската фарма до крстосницата од регионалниот пат Штип-Радовиш.
so voa ne e interesno pisi nesto nema ribi, mrezicki se maat cela vecer, za so plakas dozvola, matna e rekata so ovoa pofalni zborovi ne sme naviknati od tebe da citame


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Река БРЕГАЛНИЦА
ТемаИспратеноCOLON Пет Jул 31, 2015 9:30 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Jул 05, 2013 5:01 pm
МислењаCOLON 621
aleks НапишиCOLON
so voa ne e interesno pisi nesto nema ribi, mrezicki se maat cela vecer, za so plakas dozvola, matna e rekata so ovoa pofalni zborovi ne sme naviknati od tebe da citame
А па вие да не ги извадите парите од ваш џеб? Демек овоа за рибарите и за рибнио фонд го праавете? Овоа е само превентива на општина Штип за заштита од евентуални поплави да не се повторат. Или па можеби критики не ви чинат? Само сакате убави зборови да слушате? Или можеби оти не сум мрежар, криволовец и ме нервират тие работи и ви укажувам на неправилности, оти стварно сакам Брегалница да биде река со риболовен фонд за пример? Добро, веќе не пишувам ништо...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Река БРЕГАЛНИЦА
ТемаИспратеноCOLON Пет Jул 31, 2015 2:07 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLON Вто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON 10473
:lol: :lol: jako

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Река БРЕГАЛНИЦА
ТемаИспратеноCOLON Нед Aвг 09, 2015 10:05 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Нед Maр 06, 2011 11:00 am
МислењаCOLON 160
ljupce НапишиCOLON
aleks НапишиCOLON
so voa ne e interesno pisi nesto nema ribi, mrezicki se maat cela vecer, za so plakas dozvola, matna e rekata so ovoa pofalni zborovi ne sme naviknati od tebe da citame
А па вие да не ги извадите парите од ваш џеб? Демек овоа за рибарите и за рибнио фонд го праавете? Овоа е само превентива на општина Штип за заштита од евентуални поплави да не се повторат. Или па можеби критики не ви чинат? Само сакате убави зборови да слушате? Или можеби оти не сум мрежар, криволовец и ме нервират тие работи и ви укажувам на неправилности, оти стварно сакам Брегалница да биде река со риболовен фонд за пример? Добро, веќе не пишувам ништо...
abe ti pisi ama pisi so fakti, ne vaka od rakav zboruvas,koga vidis mrezari javi se,pa ako nikoj ne dojde togas reagiraj ,a ne vaka ni mrezari si videl ni kolci a prikaski kolku sakas


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Река БРЕГАЛНИЦА
ТемаИспратеноCOLON Саб Aпр 09, 2016 2:04 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Jул 05, 2013 5:01 pm
МислењаCOLON 621
Слушам муабети дека на „гумата“ над Балван имало инспекција... Одземани трски, оние кои имале маломерни бојници им ги земале и вратиле во вода и плус казни... Ако е така, за поздрав е... Слушнав муабети дека одредена личност се фалела со 80 парчиња на бојник и истите тежеле замисли 7 кг... За срамота, ама тоа е тоа... Ама муабети, колку е вистина, не знам... Ако има некој поупатен, нека пише...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Река БРЕГАЛНИЦА
ТемаИспратеноCOLON Саб Aпр 09, 2016 2:17 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Пет Феб 10, 2012 1:25 pm
МислењаCOLON 281
ЛокацијаCOLON Штип
Јас во тоа време поминав од работа и застанав, казни нема, трски одземени нема, само враќање на маломерна риба и опомена да се придржуваат до дозволениот дневен улов


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 ELLIPSIS 7 8 9 10 11 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 7 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum