www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 8:33 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: РЕКА ТОПОЛКА
ТемаИспратеноCOLONВто Јан 03, 2012 1:05 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
ico baits НапишиCOLON
ti si musicar profesionalen, tamu klen ke vadis na prolet mnogu,,.a sto se odnesuva do pastramka ke ucis od mene :D :D :D seriozno,, jas pravam tamu musici,,samo nosam perduv od kamenjarka erebica...ne mi treba nisto.. :D :D :D ama nemoj da se smees,,koga sakas u sekoe vreme
..

deneska bev rekata bese epten mala i riba nemase pa se vrativme za 1 saat,,,a inace znam i vreka da napolnam..treba dozd sneg za tamu..
Predpostavuvam kako izgleda, i predpostavuvam deka e suva musica i deka koristis perduvi od gradite. Mozebi i gresam.
Ke vrzam nekolku denovive pa vidi dali e taa. A ako ti e tajna musica, onda OK.

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: РЕКА ТОПОЛКА
ТемаИспратеноCOLONВто Јан 03, 2012 1:11 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
tocno od kamenjarkata ..... od polska erebica samo dolniot perduv, za sezona maj april..ako vi treba perduvi tuka sum kolku sakte..poz

sto se odnesuva na tajna ne e ,,, ima eden covek se vika zivko od selo nazilovo ,,ja faka pastrmkata so stap 2m i konec 2.5m o2o br.. pred poveke od 10 god mi kaza na sto ja lovi pastrmkata..se smeev,,a covekov za pastrmka e zakon,,,faka kolku sto saka...

i sto e najbitno se pravi na teren za 2 min... :D :D :D :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: РЕКА ТОПОЛКА
ТемаИспратеноCOLONВто Јан 03, 2012 7:05 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Ico
Vcera ne sakav temava da ja opteretuvam so musicarski muabeti ama pojako e od mene :D .Sega ima poveke moderatori pa neka brisat :mrgreen:
Pred 1 mesec bav na babuna kaj Nizilovo i po pat vidov dobri tereni za musicarenje.Vo razgovor so lokalcite od restoranot(kaj ribnikot) mi kazaa deka ima pastrmcinja mali ama deka se po dupkite.Isto taka mi kazaa deka ima i nad ribnikot pa se do kaskadata kade sto veke ne moze da se kaci pastrmkata.No nikoj od niv ne bese bas ribar pa ovaa informacija ja zemav so rezerva.Sega da te zamolam da dades nekolku informacii za ovie dve reki pobvrzani so musicarenjeto.Gledam deka si imal blizok susret so pastrkata.
Mozes da pises vo tema za musicarenjeto ima naslov Malecki reki za musicarenje ili nesto taka.

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: РЕКА ТОПОЛКА
ТемаИспратеноCOLONВто Јан 03, 2012 8:41 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
toj sto go ima ribnikot,,i restoranot mi e cicko i tatkomi rbotese i go spremase toj restorant od nula,zatoa sto 40 godini bese vo ugostitelstvo..motel lozar....vcera se vratija so majkami od docek od tamu a inaku i familijata od negovata strana mi e od tamu....

ribnokot e eden od najrazvienite vo mk i poseduva mislam deka 2ra po kvalitet pastramka, koja se proizveduva vo samiot ribnik,, tocno e toa deka ima gore kaskada sto ima dotur na sveza voda za ribnikot, ama toa ne e problem , na golem vodostoj pastrmkata kacuva nagore ..

problemot e drug ovie 5-6 od samoto mrestiliste pod ribnikot koga se selektira ikrata na kaliforniskata pastramka, se pusta ikra nesakaaeki vo rekata pa i izlez na sitni pastrmcinja, vo koj ovie godini dosta ja ima..
minatata godina koga lovev na babuna ,ribolovot se sveduva na pola pola kaliforniska i recnata pastrmka zatoa sto ovaa kaliforniskava dosta dobro napreduva vo rekata..
a i treba da se zeme faktot prvite godini od postoenjeto na 2 ribnika, od nedovolno iskustvo na cuvanje na ribata od strana na gazdite, mnogu riba im begase po rekata...

ima tocno sitna pastramka recna , sto toa e odlicno, a sto se odnesuva do 2te vtrsti sum primetil edna mnogu interesna rabota,,ne ziveat zaedno i ne funkcioniraat, ima delovi vo rekata kaj sto e samo recnata pastramka i samo taa ja vadis,a ima i delovi kaj sto se e kaliforniska vo koj ovie 2 god dominira i zlatnata..

mozam da potvrdam deka mala kaliforniska pastramka ne e fatena ovie 5 -6 godini,, a od recnite na eden ribolov ke fatis najmalku 7-8 pod 100 gr...so razgovor so edno strucno lice mi kaza slednovo,,ikra po priroden pat vo ovaa reka nikogas nema da uspee se dodeka ja ima recnata pastramka,,k0oja e od nea dosta pojaka i sama pravi selekcija vo vodata,,.a toa sto vikaat odredeni luge deka ke dojde do vkrstuvanje na dvata vida jas mislam ne e tocno...

parcinja izleguvaat i do 1kg. od 2 vrsti ama toa e 1 vo godinata,,pokrupna e kaliforniskata mozes da fatis i do pola kilo u prosek ,dodeka recnite se od 150 do 250 gr..

se na se mestoto i rekata se priroda preubava i bas tatko mi vcera mi kaza deka pred 10 dena mnogu pastramka se kacila na mrest vo reka kamesnica i biloodlicno za gledanje takva ubavina....

za musicarski ribolov kombilizon i niz vodno od obala nemozes,,nekoj denovi ke se iznenadis od napaganje na riba a ne zakacuvanje, imam primeteno deka stalno ne napadga so ist intenzitet,nekogas musicata i e kako zabava, ama koga se hrani togas nema promasaj..

sto se odnesuva za riboolov ke otideme ke napravime barem edna ubava reportaza ,vo koja ke zavrsi vo restoranot.na po edna lozova.. :D :D :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: РЕКА ТОПОЛКА
ТемаИспратеноCOLONВто Јан 03, 2012 8:43 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
sto se 0odnesuva do temava e na mesto..reka topolka..spaga sekako ribolov i musicarenje, razgovarame za topolka so nejzin ribolov, i mislamdeka sme na mesto....

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: РЕКА ТОПОЛКА
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 04, 2012 12:33 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Oкт 28, 2010 9:01 am
МислењаCOLON116
Убава тема за убава река. Иако добар дел од муабетов се однесува на река Бабуна, Тополка е многу слична на неа така да се што кажа Ицо може да се примени и на неа. Јас знам дека на Тополка сеуште нема некој сериозен рибник за пастрмка (кај с. Голозинци има рибник за крап и од лани почнале и понекоја пастрмка да чуваат, во посебен базен), а има планови а богами и услови за одгледување на пастрмка на реката. Лани зимото го порибија езерото Лисиче со македонска пастрмка, па нешто сигурно има качено и нагоре по реката. Инаку по мои сознанија има помалку пастрмка од Бабуна, а и едната и другата се послаби со пастрмка во споредба со Кадина Река.

Поздрав


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: РЕКА ТОПОЛКА
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 04, 2012 7:58 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Ало Илија, да не заборави на мене?!?! И јас сакам на Тополка и на Бабуна!!! :)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: РЕКА ТОПОЛКА
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 04, 2012 8:52 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Cekaj be Filip.Jas go vrbuvam Ico za da ni dade franshiza za ovie reki.Posle ke si odime jas i ti :lol: :lol: :lol: a nego ke go pratime na krapski ribolov.
Se salam.Vo posledno vreme mi e pointeresno da odam po mali rekicki kade sto ne e mnogu poseteno od ludje,a ribite se obisno mali(nesto pomedju 100-200 g) ama ne e vazno zatoa sto najvazno e nadmudruvanjeto posebno po plitki mesta kade sto ribata e ekstra pretpazliva.Gorni tekovi na vakvi rekicki se nesto sto mnogu me zaintregira.
P.S. Od Mikej si kupiv truba na pritisok zatoa sto na vakvi mesta mozes da se prepoznaes vo uloga na Crvenkapa.

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: РЕКА ТОПОЛКА
ТемаИспратеноCOLONПет Maј 18, 2012 11:26 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Ico,Kristijan imate li nekoja informacija za Topolka.Nivo na voda,zamatenost....Koj ja zema pod koncesija.Kako se stiga do tamu i kolku vreme ima patuvanje od Veles?Znaci zboram za delot nad branata.Moze so leka kola ili treba djip?Patot krs li e ili se vozi nekako.....

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: РЕКА ТОПОЛКА
ТемаИспратеноCOLONСаб Maј 19, 2012 9:24 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Oкт 28, 2010 9:01 am
МислењаCOLON116
Тополка моментално е голема и матна поради дождовите. По реката над езерото Лисиче е село Дреново, до него патот е асфалт освен 2-3 км црн пат, по него следат с.Долно Јабочиште и с. Горно Јаболчиште. До Горно Јаболчиште само дел од патот беше асфалт, другиот дел црн пат не многу сјаен. Не верувам дека некој рибочувар воопшто бил на тој дел на Тополка над езерото било кога, така да не се замарај околу концесионерот ако си за пецање. Инаку Бабуна е концесионер на Вардар (во Велешкиот дел), Бабуна и Тополка, а за езерото Лисиче Филип кажа дека само Кркушка од Велес конкурирала.
Ако одиш по пастрмка мислам дека нема да се изнафаќаш, бидејќи е скоро истребена. Јас колку што знам Бабуна во горниот дел има повеќе пастрмка отколку Тополка.
Инаку во с. Дреново е македонско население , а во погорните две села албанско. Имам слушнато дека браќата од Г. Јаболчиште преку планината оделе на Кадина и таму фаќале пастрмки.
Од Велес до вливот на Тополка во езерото Лисиче има околу 35км, 40-тина минути возење со кола.
Поздрав


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 13 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum