www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 2:41 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ] 
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Den na Lososot - natprevar na Lagan
ТемаИспратеноCOLONПон Сеп 22, 2014 9:18 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Tradicionalno vo sredinata na Septemvri, dve nedeli pred zatvaranje na sezonata se odrzuva ovoj natprevar. Pravo na ucestvo imaat site i ne se plaka kotizacija. Dovolno e da se dojde utroto vo 08:00 da se zapise ime i prezime i so so toa se steknuva pravo za ucestvo.
Nagradite se sostojat os spienrdjiska oprema kako i godisni dozvoli.
So nekolku prijateli resivme da ucestvuvame ali mnogu brzo se pokajav. Nema da preteram ako kazamdeka imase okolu iljada ucesnici sto ovaa voda e premnogu.
Eve malku del od atmosverata.
Redica za prijavuvanje.

[ img ]

Prijavuvanjeto idese mnogu brgu.

[ img ]

Ni losoto vreme ne gi spreci lugeto da dojdan na bezplaten ribolov, mislam deka poveke od polovinata i ne bea registrirani ucesnici.

[ img ]

Natprevarot uste i ne pocnat, eden cika veke izvadil losos na tirolsko drvce :D
Ribata odprilika 75 sm.

[ img ]

Stotina metri podole zabelezav borba, nemase da izreagiram da ne bese uoclivo deka se raboti za kapitalec.

[ img ]

I ovaa riba fatena na tirol, na slikava moze da se vidi kakov im e sitemot. Tirolot gore, musicata 4 metra dole.

[ img ]

Prijatno se iznenadiv koga vidov deka ribata ja odkaciaja uste vo kepce i odma ja oslobodija :lepi:
Nemozev da procenam kolkava e, ama golema bese.

[ img ]

Po polovina cas, istata ekipa izvadija uste edna. Pogolema od prvata, ne bi sakal da nagam golemina.

[ img ]

Ovoj resi da si ja zadrzi.

[ img ]

[ img ]

Vo glavno toa bea ulovite sto mozev da gi registriram na ovoj poteg. Pomina uste nekoj covek so riba ali voglavno slab ulov na tolku luge.
Ovoj covek ja imase uloveno na dvoracna musicarka.

[ img ]

Praviloto e vo 14:30 site na zborno mesto kade sto se meri ulovot i se dodeluvaat nagradite. Ova pravilo ne mi se dopadna, lugeto gi ubavivaat ribite kako bi bile vo konkurencija za nagrada. Inace na ovaa reka retko se sretnuva C&R :(
Mislam deka mi e prv i posleden pat na ovoj natprevar. Nesto sto za mene bese polezno bea muabetite so nekolku musicari koj nesebicno spodelija del od svoeto iskustvo. Zafrlanjata so dvoracna ne mi se problem, megutoa pristapot na voda, taktikata pri razlicen vodostoj mi se nepoznati. Eden decko od Danska mi posveti celi dva casa vo objasnuvanje, drugarcina a prv pat go gledam :lepi:

Vo poveke navrati pisuvam za ovaa reka i ako nekoj ima zelba za poseta eve nekoj fakti.
Lagan tece niz gradceto Laholm. Smestaj moze da se najde od 25 evra pa nagore, dnevna dozvola kosta 20 evra godisna 110.
Pozdrav

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Den na Lososot - natprevar na Lagan
ТемаИспратеноCOLONПон Сеп 22, 2014 9:42 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Praznik za ocite.
Edno prasanje.Tilodjiite kakvi musici frlaat?
Pretpostavuvam ne se nekoj nimfi posto lososot ne se hrani vo slatka voda

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Den na Lososot - natprevar na Lagan
ТемаИспратеноCOLONПон Сеп 22, 2014 9:52 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Istite sto i musicarite :D Musici vrzani na cevce. Bi ti zavrsile rabota za mladica u Crna Gora, samo se teski za zafrlanje so ednoracna.
Eve ti nekoj primer.

[ img ]

Vprocem i gi znaes koj se, gi imas vidno.

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Den na Lososot - natprevar na Lagan
ТемаИспратеноCOLONВто Сеп 23, 2014 8:55 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
А натпреварот беше во спин или на кому иде?

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Den na Lososot - natprevar na Lagan
ТемаИспратеноCOLONВто Сеп 23, 2014 9:55 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 28, 2011 5:51 pm
МислењаCOLON1321
ЛокацијаCOLONRåån
Rekata e podelena na Spin i Fly pateki. Dobro se oznaceni , samo sto ako spin patekata e 200 metra musicarskata pored nea e 50 m :( Taka da patekata odreduva na koj nacin ke se lovi. Na musicarskite pateki znaese da ima i po 15 luge i sto mi se dopadna funkcioniraa mnogu dobro. Rotiraa u krug, nesto slicno na "bolji par" Primer trojca lovat i so sekoe novo zafrlanje cekor napred, cim eden od niv ja prosol patekata vlaga drug na negovo mesto a on se stava pak vo red. Ali i vo ova nema lezet, najdobro e da se doaga za rabotni denovi, predpostavuvam deka e polabavo.

_________________
[ img ]
I'm the tower of power, too sweet to be sour. I'm funky like a monkey. Sky's the limit and space is the place! Oooh yeah


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ] 

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 4 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum