www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Maр 29, 2024 12:29 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 16, 2016 4:51 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
Riba klen,a moze i som, stara takmicarska pateka nad ulanci..

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 16, 2016 4:52 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON2806
ЛокацијаCOLONskopje
Veke ja spomnav Treska Dime...Toj del e dosta atraktiven...riba sekogas mene mi davalo..Mada porano imase drvo i senki i bese podovro..ali super teren e...

_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 16, 2016 4:58 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
kompir99 НапишиCOLON
Veke ja spomnav Treska Dime...Toj del e dosta atraktiven...riba sekogas mene mi davalo..Mada porano imase drvo i senki i bese podovro..ali super teren e...
Секад, ама букавлано секад...кленови по 2кг ладно...убеден сум дека тој е идеален период и дека ќе се мрднете од вадење клен.

Е тоа ќе биде атракција!!

За 3-4 саата не ви треба сенки, имаше порано да....сега нема, али за улов се трпи. :D

Само таму ќе одскокнете... :lepi:

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 16, 2016 5:29 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
stazata shto ja kazha ico ja znam ima i eden rukav tamu a ima i eden kup stazi po vardar ako vardar go sakame!
treska makedonski brod numera uno vo juni mesec vo potegot nakaj belichka reka do ulivot kozjak.
za crn drim imame oficijalen chovek emil koj najubavo znae koga da ne pokani i da organizirame...
od rekite na ovie tri bise zadrzhal mislam deka za kaj nas se dovolno,imame sredna,istochna i zapadna makedonija ;)

za ezera?

debar,globocica,kozjak trite vodi vo prav vremenski period davaat mnogu riba na spin!!!
i mislam deka se mnooogu pobogati od mavrovsko.

za stranstvo mislam deka odzivot mal ke bide.za so chamci isto mislam deka teshko izvodlivo ke bide.

stazi imame kolku sakash samo vo pravo vreme koga e ribata aktivna da se organizira i sve ke bide podobro.
toa e isto kako da pravime na trska mak brod vo avgust a se znae deka vo juni samo tamu se lovi potoa ribata od reka bega.

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 16, 2016 6:03 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Zemete vo predvid deka bilo koja voda, kolku i da e polna so riba nema da dade ulov dokolku vremnskite uslovi ne odgovaraat.
Se raboti za kratko natprevaruvanje od 3 ili 4 casa koe e kaj nas, zaradi sredstva i organizacija, napraveno da trae samo eden den t.e. edno pretpladne.
Spin natprevari obicno traat i se organiziraat tri dena i cesto na razlicni vodi ili pak traat podolgo t.e. se pravat vo dve poluvreminja ( edno odsabajle drugo popladne ) i se pravat vo vodi so dobra brojnost na ribi.
Ke vi dadam samo eden primer, na evropskiot natprevar vo lov na pastrmka pred nekolku godini, za vreme na natprevarot bea pustani ribi. Za mene zvucese neverojatno no posle prviot den imalo malku ulovi i resile dodeka trae natprevarot da se pustaat ribi na sekoj 50-tina metri od patekata.
Nekoj ke prasa zosto kaj nas ne se pravat podolgi natprevari ili natprevari na poveke vodi kako eden natprevar.
Ima eden kup odgovori no najbiten e sto smetam deka za takov vid natprevar e potrebno mnogu poveke finansii, kako za organiziranje na nesto takvo taka i od samite natprevaruvaci.
A kaj nas ,, natprevaruvacite ,, vo sustina i ne se toa, tuku ribolovci koj sakaat da se druzat, da si pominat ubavo so pogolem broj na svoj istomislenici. Zatoa i maka se maci da se ubedat spin ribolovcite da zemat ucestvo na eden kup natprevar vo spin. Za 4 casa kup se potrebni osiguruvanja, lekarski pregledi od sportska medicina, sportski legitimacii ....
A nie sme tek na pocetok i sakame da ja aktuelizirame ovaa ribolovna disciplina.
Zatoa ne ni se potrebni prasanja od tipot vtoro , treto mesto.
Da se navratime na temava.
Spored mene, bio koja voda e dobra voda za spin druzenje bidejki odam tamo da se druzam i da uzivam koga ke vidam 20-30 spinerdzii kako ribolovat.
Spin disciplina koja do pred nekoja godina ja polzuvaa mnogu mal del od ribolovcite denes ne e retkost. Duri i ribolovci od drugi disciplini cesto znaat da frlat po nekoj vobler.
A zosto Mavrovsko ?
Zatoa sto e relativno lesno da se organizira tamo edno druzenje so najmalku trosoci kako za organizatorot taka i za ucesnikot.
Pregledna e stazata, lesno dostapna, voednacena, a riba ima. Samo nikako da i go pogodime denot.
Bi sakal da se organizira edno spin druzenje so camci ( ideata ne e nova , ja diskutiravme pred nekoja sezona ) no ima mnogu rabota za organizatorot i bara angaziranost od ucesnicite i normalno pogolemi finansii od dvete strani.
Zdravje, ke vidime...

_________________
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 16, 2016 8:30 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Jун 28, 2011 12:13 pm
МислењаCOLON1530
ЛокацијаCOLONSkopje
Нa Трескa немa стaзa....Сите местa кaде штo е крупниoт клен се џбунoви зa пo еден чoвек дa зaстaне.Кoј бил и кoј вaдел кленoви пo Трескa знaе зa штo збoрaм...нa прсти се брoјaт тие местa и се oдaлечени еднo oд другo бaјaги

_________________
p.s. kolku poveke tupat krapdziite tolku poveke lovat spinerdziite. :mrgreen:


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 16, 2016 9:45 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПет Феб 10, 2012 1:25 pm
МислењаCOLON281
ЛокацијаCOLONШтип
kompir99 НапишиCOLON
Reka da....Bregalnica..Da..Treska...Da...
Брегалница има солиден фонд на риби, е сега нема пастрмки, но има клен и по некое сомче, но што е интересно, врие од бојник и скоро на секое одење по риби, удара по некој бојник


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Maј 17, 2016 1:08 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
...i sea za sea shto vadime polza od temava ke mrdneme nekade? :lol:

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Maј 17, 2016 9:30 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 10:05 am
МислењаCOLON120
Velesko ezero moze, najdobro sum pominuval vo slednite periodi od godinata

Smudj najdobar period pocetok juli do krajot na dekemvri (dzig najdobar mamec) primeroci do 3 kg
Kostrez septemvri oktomvri noemvri (dzig ili vobler) , primeroci od 100 gr -1,5 kg
Som juli avgust e najaktiven (ne sum imal udar dosega na nieden vestacki mamec)

Ova e najdobar period koga moze da se ocekuva ulov na nekoja od veleskite grablivki :D

2 camci imame jas i Deni , a uste 2-3 ke najdeme bez problem

_________________
http://www.samaholiday.com.mk


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Maј 17, 2016 9:43 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Aпр 30, 2012 7:40 pm
МислењаCOLON583
ЛокацијаCOLONСкопје
saso НапишиCOLON
Zemete vo predvid deka bilo koja voda, kolku i da e polna so riba nema da dade ulov dokolku vremnskite uslovi ne odgovaraat.
Se raboti za kratko natprevaruvanje od 3 ili 4 casa koe e kaj nas, zaradi sredstva i organizacija, napraveno da trae samo eden den t.e. edno pretpladne.
Spin natprevari obicno traat i se organiziraat tri dena i cesto na razlicni vodi ili pak traat podolgo t.e. se pravat vo dve poluvreminja ( edno odsabajle drugo popladne ) i se pravat vo vodi so dobra brojnost na ribi.
Ke vi dadam samo eden primer, na evropskiot natprevar vo lov na pastrmka pred nekolku godini, za vreme na natprevarot bea pustani ribi. Za mene zvucese neverojatno no posle prviot den imalo malku ulovi i resile dodeka trae natprevarot da se pustaat ribi na sekoj 50-tina metri od patekata.
Nekoj ke prasa zosto kaj nas ne se pravat podolgi natprevari ili natprevari na poveke vodi kako eden natprevar.
Ima eden kup odgovori no najbiten e sto smetam deka za takov vid natprevar e potrebno mnogu poveke finansii, kako za organiziranje na nesto takvo taka i od samite natprevaruvaci.
A kaj nas ,, natprevaruvacite ,, vo sustina i ne se toa, tuku ribolovci koj sakaat da se druzat, da si pominat ubavo so pogolem broj na svoj istomislenici. Zatoa i maka se maci da se ubedat spin ribolovcite da zemat ucestvo na eden kup natprevar vo spin. Za 4 casa kup se potrebni osiguruvanja, lekarski pregledi od sportska medicina, sportski legitimacii ....
A nie sme tek na pocetok i sakame da ja aktuelizirame ovaa ribolovna disciplina.
Zatoa ne ni se potrebni prasanja od tipot vtoro , treto mesto.
Da se navratime na temava.
Spored mene, bio koja voda e dobra voda za spin druzenje bidejki odam tamo da se druzam i da uzivam koga ke vidam 20-30 spinerdzii kako ribolovat.
Spin disciplina koja do pred nekoja godina ja polzuvaa mnogu mal del od ribolovcite denes ne e retkost. Duri i ribolovci od drugi disciplini cesto znaat da frlat po nekoj vobler.
A zosto Mavrovsko ?
Zatoa sto e relativno lesno da se organizira tamo edno druzenje so najmalku trosoci kako za organizatorot taka i za ucesnikot.
Pregledna e stazata, lesno dostapna, voednacena, a riba ima. Samo nikako da i go pogodime denot.
Bi sakal da se organizira edno spin druzenje so camci ( ideata ne e nova , ja diskutiravme pred nekoja sezona ) no ima mnogu rabota za organizatorot i bara angaziranost od ucesnicite i normalno pogolemi finansii od dvete strani.
Zdravje, ke vidime...

Saso Kolku camci vi se potrebni za na Kozjak ?
a za staza i logistika...lesno e

_________________
[ img ]
[ img ]


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 2 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum