www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Саб Aпр 20, 2024 4:18 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1234»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONЧет Aпр 09, 2015 9:40 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Сеп 11, 2011 8:30 pm
МислењаCOLON1171
ja sum za zabrana na ohridski nacin na kozjak i bilo koe drugo ezero , so isklucok na ohridsko ezero poradi tradicijata. se razbira se regulirano i kontrolirano.

inaku podrska za natprevarot vo ribolov na ohridski nacin na ohridsko ezero, baram partner sto ja znae tehnikata da mu bidam cirak ;)
koe vreme bi se odrzal?


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Aпр 09, 2015 9:43 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Ное 02, 2010 4:56 pm
МислењаCOLON2186
ЛокацијаCOLONСкопје
И јас сум заинтересиран, можеме како скопјанишча да се пријавиме Синиша :D
Е сега мајстор не сум, двајца чираци во екипа ако може.

_________________
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Aпр 09, 2015 11:45 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Сеп 11, 2011 8:30 pm
МислењаCOLON1171
mozit ;)
(aj da dodadam uste edna bukva ako radi toa ne odi porakava :crazy: )


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Aпр 09, 2015 5:37 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Jун 28, 2011 12:13 pm
МислењаCOLON1530
ЛокацијаCOLONSkopje
Нaјубaвo дa се oдржи дур сеуште немa тoлку мнoгу сooбрaќaј низ езерoтo,дур не пoчнaлa летнa сезoнa или не би сметaлo тoa вo нaтпревaрoт?

_________________
p.s. kolku poveke tupat krapdziite tolku poveke lovat spinerdziite. :mrgreen:


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Aпр 09, 2015 5:48 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON2536
ЛокацијаCOLONСтруга
Нема проблем со гужвата. Јуни можеби е најдобро да се организира, или октомври ама тогаш времето е многу непредвидливо.

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Aпр 10, 2015 12:47 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
охридскиот начин традиционален на влечење со блинкер е чамецот да биде на весла и еден стап (има таму во риболовната основа- што е рекреативен риболов со блинкер убаво напишано)
-- ова што вие сакате да го протуркате како идеа
поке му доликува на натревар во стопански риболов со влечење блинкер

испреконтролирајте ја убаво идеата и ставот што сакате да организирате наспрема дозволеното и традицијата немој вакви шприцери да компонирате

и за ова пак ке ви треба да напрајте ПРАВИЛНИК пошто сакате да биди НАТПРЕВАР -- инаку пак ке трпите критики што нема да ви се бендисуваат

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Aпр 10, 2015 12:56 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Дек 10, 2011 1:55 pm
МислењаCOLON421
spiro_jas НапишиCOLON
охридскиот начин традиционален на влечење со блинкер е чамецот да биде на весла и еден стап (има таму во риболовната основа- што е рекреативен риболов со блинкер убаво напишано)
-- ова што вие сакате да го протуркате како идеа
поке му доликува на натревар во стопански риболов со влечење блинкер

испреконтролирајте ја убаво идеата и ставот што сакате да организирате наспрема дозволеното и традицијата немој вакви шприцери да компонирате

и за ова пак ке ви треба да напрајте ПРАВИЛНИК пошто сакате да биди НАТПРЕВАР -- инаку пак ке трпите критики што нема да ви се бендисуваат
Momak a da prasam so ti e tebe so si popalen vaka deneska???? Ti ke kazvis za na blikner so trebit i kako trebit??? :head_bang: . Ako nejkis ne ucestvuvaj so provociras deneska nesto.........??? I mene sto dusi ovde ne mi se po kejf pa so da pram....Da fatam sega basni da im kazuvam...Aj praj kejf tamu.....


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Aпр 10, 2015 1:07 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
бидете малку покултурен и ако можите да образложите образложете, немојте со вакви постови да ми одговарате и цитирате :!:

јас можи и да грешам, а ваше е да ме демантирате со факти, а не со ваков речник

ке ја земеме риболовната основа и законот од една страна, и идеата од друга страна -- па ке споредиме што е и како е
а ако е се во ред ке мора и правилник да се направи - пошто идеата е да биде НАТПРЕВАР,

дај боже да сум грешка, и не кажвим јас за блинкер -- кажвит тоа што пишам погоре(ЗРИА И РО)

престанете еднаш да користите ваков речник - и насочете се кон нормална човечка комуникација,јас пишам што јас мислам за идеата да биди како што треба затоа што не прочитав никаде во иницијативата погоре што планирате и како да го тоа решите според постоечките норми и правила

а дали ке учествувам или не -- тоа ке видиме од кога ке официјално се кажи, ова сега е анкетно сеуште и немој ти да кажуваш кој и што да пише -- има тука администрација (жали се таму, тие мене ке ме избришат или предупредат)

постот погоре не го пишев наменет лично за тебе - па да лично ми возвакаш

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Aпр 10, 2015 1:54 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
emil.matoski НапишиCOLON
Jas bi go napravil so pogolemi otstapki od sportskite pravila, odnosno bi dozvolil alkohol i plus ulovot na belvica bi dozvolil da se zeme za sofra posle natprevarot. Nekoj mozebi ke rece deka ne e po sportskite kodeksi, ama belvicata stom izleze nadvor od voda sekako ke umre i badijala ke ja vrakas nazad, plus stom e dozvolen stopanski ribolov nema da e golema steta ako se izlovi nekoe kilo od natprevaruvacite koe ke se iskoristi za gozba posle natprevarot.
емил
ако станува збор за натпревар - манифестација од спортски карактер
-- алкохолот не смее да го има по да речам екипите, поради 1во безбедносни причини, а мислам дека и елеци ке им требаат на пријавените такмичари
- котизација
- вадење на спортска легитимација и лекарско -- обавезно за сите пријавени
- едно или две пловила со спасувачи и медицинска екипа да бидат присутни на стазата

уловот после натпревар да се носи во кафана и сетоа тоа таму убаво да се заврши со салати ракиичка јадење и доделување на наградите

има доста документација да се спреми ваков тип на натпревар - пошто и за прв пат ке се организира

ако сето ова го правите како дружење -- тогаш ке бидат други околности за разгледување
- нема спортска, лекарско, судии немора официјални, има алкохол во чамец, нема екипи за спасување и медицинари и можи уште неколку други фактори

- се плака дневна дозвола во ловен ден како е пропишано(пента, чамец, два стапови и ...) и се тера како нормален риболовен ден за блинкер - со тоа што уловот ке ви биде ограничен како е по прописот - па кој има нај повеке грамажа тој попрв

ке ставите некоја цена на пример од 500 ден по екипа за трошоците во кафана и организациски трошоци и двачки за дипломи пехари, ако има некој да спонзорира уште поарно :D

тие две опции ви се во игра за идеата

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Maј 20, 2015 10:22 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Jун 28, 2011 12:13 pm
МислењаCOLON1530
ЛокацијаCOLONSkopje
Oвa oстaнa сaмo нa пишувaње или се крчкa идејaтa?

_________________
p.s. kolku poveke tupat krapdziite tolku poveke lovat spinerdziite. :mrgreen:


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1234»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 7 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum