www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Aпр 19, 2021 1:03 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 ELLIPSIS 4 5 6 7 8 9 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: IDEJA DA RAZMISLIME SITE !!!
ТемаИспратеноCOLON Вто Aпр 18, 2017 10:48 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON 6956
Риболовната основа е направена врз основа на вистински состојби во кој е рибниот фонд, водата, испуштањето и сл.
Во пропишаната количина за улов се земени сите фактори и влијанија, вклучително испуштањето на водата од страна на ЕЛЕМ. ;)

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: IDEJA DA RAZMISLIME SITE !!!
ТемаИспратеноCOLON Вто Aпр 18, 2017 10:52 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11615
ЛокацијаCOLON Скопје
limun75 НапишиCOLON
И дотични колеги што ловат маломерни пастрмки на Треска 3 и ги мезат после...ке се препознаат кои се!Тие се требачи...
Еве Лимун како треба да се постапува со пастрмки на Мавровско езеро ;) Не се сеќавам дека некој друг вратил пастрмка таму, освен јас и Оки (и Борис еднаш). Ако грешам, се извинувам :)


_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: IDEJA DA RAZMISLIME SITE !!!
ТемаИспратеноCOLON Вто Aпр 18, 2017 11:06 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Jун 28, 2011 12:13 pm
МислењаCOLON 1530
ЛокацијаCOLON Skopje
Ја скоро секое одење фала богу вадам пастрмка,над 2 кила ...Ако извадам две едната ја враќам,другата во тавче оди...да не се правиме светци,секој зима риба за јадење...само не сум од тие да извадат 20-30 кила риба и да ја мрзнам или продавам по комшии и ресторани.

_________________
p.s. kolku poveke tupat krapdziite tolku poveke lovat spinerdziite. :mrgreen:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: IDEJA DA RAZMISLIME SITE !!!
ТемаИспратеноCOLON Вто Aпр 18, 2017 11:53 am 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON 4638
ЛокацијаCOLON Skopje
Дај бе баталете елем, риболовни основи, колку зимале спинерџиите, колку мушичарите и сл.дебати за во други теми, ќе Ве молам да се придржуваме до оваа тема, а тоа е наградна игра која ќе ја рашириме меѓу рибарите за општо подигнување на свеста за селекција и враќање на фатени риби.

Значи идејата на Аки беше да направиме една наградна игра, да се држиме до тоа. Моите дилеми околу тоа се:
1. Дали да биде за најголем примерок на риба или за најголема количина што е вратена ?
2. За кои типови на риби би давале ?
3. Докажувањето дали е годинава и дали е од еден рибар ?

Мојот предлог е следен

За најголеми вратени риби да следува пехар и дополнителна риболовна опрема што ќе ја побараме од продавнциите, па така да има Пехар за најголем вратен крап, Пехар за најголем вратен сом, Пехар за најголема вратена пастрмка, Пехар за најголем вратен клен, Пехар за најголема вратена мрена

За најголема вратена количина да следуваат парични награди за три места (Фонд 10 илјади денари, ако можеме и да појачаме):
1 Место - 6000 денари
2 Место - 3000 денари
3 Место - 1000 денари

За овие награди да има бодување
Пастрмка - 0.5- 1 кг - 2 поени, Од 1-3кг 5 поени, Над 3 кг - 7 поени, Над 6 кг 10 поени
Мрена - 0.5- 1 кг - 1 поен, Од 1-3кг 4 поени, Над 3 кг - 5 поени
Крап - Од 1-2кг 1 поени, 2-5 кг 3 поени, 5-10 кг 5 поени, над 10 кг - 7 поени, Над 14 10 поени
Сом - Од 1-2кг 1 поени, 2-5 кг 2 поени, 5-10 кг 3 поени, над 10 кг - 5 поени, Над 15 7 поени, Над 25 - 10 поени
Клен - 0.5- 1 кг - 1 поен, Од 1-3кг 2 поени, Над 3 кг - 5 поени

Симулација: Особа Х се пријавува со 3 видеа, на првото видео има 2 клена од 1-3 и една пастрмка од 1-3 = 9 поени ; Второ видео 3 клена од 1-3 и 2 мрени од 1-3 = 14 поени ; Трето видео два крапа од 2-5 кг и еден сом од 12 кг = 11 поени. Вкупно 34 поени.

Напомена: Небитно чии се рибите, битно е да се пуштаат, награда зима оној што се пријавува

Докажување исклучително со Видео во кое :
1. Снимателот треба кратко да ја сними околината за да се докаже дека е во Македонија и дека е на дива вода
2. Тој што ги пушта рибите една по една ги вади од мрежичка, ги покажува пред камера, ги мери ако има вага (камерата ја уснимува мрежата или сакот со кој се мери за да нема отежнување), ако нема вага само ги покажува (наша комисија ќе утврди колкава е рибата) и ги пушта во вода
3. Кога е направено видеото, за ова немам идеја како да докажуваме, Аки имаше идеја да се докажува со дневен весник, но мислам дека ретко кој во денешно време носи дневен весник по риба, мислам дека треба да оставиме неколку опции Дневен весник, Дневна или друг тип на дозвола за тековната година, Фискална сметка од било што што е купено, а во моментот им се наоѓа при рака на рибарите, секако и тоа треба да се усними

Наша комисија ќе ја утврдува веродостоноста на фактите во видеата


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: IDEJA DA RAZMISLIME SITE !!!
ТемаИспратеноCOLON Вто Aпр 18, 2017 12:03 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Jун 28, 2011 12:13 pm
МислењаCOLON 1530
ЛокацијаCOLON Skopje
Доказ ке биде дневната дозвола со датум од тој ден или уплатница...Ако има државна дозвола тогаш ке се оди по горенаведените постапки...друго,секој телефон кога снима или слика,оргиналната слика кога ке отидеш во детали го дава оригиналниот датум кога е направено видеото или сликата...така да,секој оној кој ке ја добие наградата,при подигање да ја приложи сликата или видеото на комисијата за веродостојност.

_________________
p.s. kolku poveke tupat krapdziite tolku poveke lovat spinerdziite. :mrgreen:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: IDEJA DA RAZMISLIME SITE !!!
ТемаИспратеноCOLON Вто Aпр 18, 2017 3:50 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Сре Maр 26, 2014 4:37 pm
МислењаCOLON 51
Идејата е супер и ја подржувам, а во однос на докажување дека снимката е од тековната година мислам дека доволно е да влезе во кадар риболовната легитамација на која што има лепенка за 2017 година.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: IDEJA DA RAZMISLIME SITE !!!
ТемаИспратеноCOLON Вто Aпр 18, 2017 5:26 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON 4782
ЛокацијаCOLON skopje
za verodostojnosta da se dokazhe datumot ima poveke varijanti da ne gubime fokusot okolu toa...

najvazhno e da se stimulira i vraka shto poveke riba i site da bidat vo igra za nagrada !
ova na boris so bodovite mnogu mi fati oko,da go izbegneme onoj del primer ako fatish krap od 5kg a se borish za najgolema riba normalno ke si rechesh deka sigurno nekoj pogolem ke fati od toj i ke si go zeme toj shto neke da vrakja a vaka so sekoja riba koga ke se sobiraat bodovi motivacijata ke bide sve pogolema...
sekako da mozhe da se sobiraat poeni i od sitni vrateni ribi i od krupni sekoj da e vo igra zavisi od ribarot na shto riba celno toj den ide.mozhe vchera bil na som fatil od 10kg go vratil utre mozhe bil na bojnik fatil 15kg gi vratil itn a pak e vo igra!
komisija istottaka stuchna ke se napravi koja ke bide za ispravnosta i verodostojnosta i pravenjeto na matematiki :)

filip me prasha kade da pochne da postavuva...pochekaj kolega imajgo materijalot ti si nash chovek i te veruvame, da ja sklopime ubavo i ke otvorime edna tema kade site ke spodeluvame :lepi:

mozhe da otvorime temata da glasi nagradna igra fati i vrati ;)
ili da otvorime razdel u forumot fati i vrati i tamu sekoj da si otvara svoja tema i vo neja da si gi praka videata da ne bide sve vo edna tema i kalakurnica.
primer akiribar fati i vrati , boris fati i vrati,petko fati i vrati i taka da se redat kolegite koi ke sakaat da uchestvuvaat i si plasiraat videa vo svojata tema cela sezona a shtom pochneme eden dvajca odma ke im stane jasno na site kako treba i za shto se raboti....

primer videovo so krap od 4kg i odma si rachuna op 3poeni plus :)

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: IDEJA DA RAZMISLIME SITE !!!
ТемаИспратеноCOLON Вто Aпр 18, 2017 5:56 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON 4782
ЛокацијаCOLON skopje
i mozhe da otvorime eden fond da donirame da ja kreneme cenata na prvo mesto nagrada za najvishe vrateni ribi na povisoko nivo a shto povisoka nagrada poveke zainteresirani i mnogu poveke vratena riba !

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: IDEJA DA RAZMISLIME SITE !!!
ТемаИспратеноCOLON Сре Aпр 19, 2017 12:04 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON 6956
Мое лично мислење...

Јас се сметам за еден од првите поборници (со уште 2-3 ца члена) каде ја промовиравме идејата за Фати & Пушти овде на овој форум.

Можеби некој ќе се сети на ова лого за потписи...

[ img ]

НО, секогаш сум наидувал на отпор и на остри критики и сум бил маргинализиран околу оваа практика..и тоа страшно!
Јас риба во МК не сум однел дома 10 год. и носење риба дома за мене е класичен нонсенс.
Во опрема, прихрана, патни трошкови сум потрошил илјадници евра...но, фала богу има ефтин крап има и ефтина пастрмка.
И тоа пржена...

Но тоа сум јас нели.... и да не навлегувам ќе ме сфатат другите погрешно.

Јас ја поддржувам иницијативата на Аки за C&R, Фати & Пушти или Фати и врати...whatsoever!
Идејата овде никој не ја наметнува, туку ете со скромна мотивација (што на некого би му значела) се пробува да се направи натпревар и дополнително да се стимулира овој принцип.

Без префрлања, без оглед што се случува таму по фејсбук...сепак овде има поголема тежина од проста причина што е поддржано од здружение како Рибар 2011.

Фер е да видиме како ентузијазмот на Аки ќе помине и вреди да му се даде шанса.

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: IDEJA DA RAZMISLIME SITE !!!
ТемаИспратеноCOLON Сре Aпр 19, 2017 12:12 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON 4782
ЛокацијаCOLON skopje
Spaiva НапишиCOLON
Мое лично мислење...

Јас се сметам за еден од првите поборници (со уште 2-3 ца члена) каде ја промовиравме идејата за Фати & Пушти овде на овој форум.

Можеби некој ќе се сети на ова лого за потписи...

[ img ]

НО, секогаш сум наидувал на отпор и на остри критики и сум бил маргинализиран околу оваа практика..и тоа страшно!
Јас риба во МК не сум однел дома 10 год. и носење риба дома за мене е класичен нонсенс.
Во опрема, прихрана, патни трошкови сум потрошил илјадници евра...но, фала богу има ефтин крап има и ефтина пастрмка.
И тоа пржена...

Но тоа сум јас нели.... и да не навлегувам ќе ме сфатат другите погрешно.

Јас ја поддржувам иницијативата на Аки за C&R, Фати & Пушти или Фати и врати...whatsoever!
Идејата овде никој не ја наметнува, туку ете со скромна мотивација (што на некого би му значела) се пробува да се направи натпревар и дополнително да се стимулира овој принцип.

Без префрлања, без оглед што се случува таму по фејсбук...сепак овде има поголема тежина од проста причина што е поддржано од здружение како Рибар 2011.

Фер е да видиме како ентузијазмот на Аки ќе помине и вреди да му се даде шанса.
dimka nikogash ne sum sakal da se pravam pameten,sekogash sum idel na karta poveketo shto ke odluchat taka ke bide,pa taka gledam i na ovaa rabota!
ja imame temata za da razmislime do nekade e veke i formirana kako proekt kako ke izgleda i od den na den ja dobiva svojata vizuelna forma.znachi sakam da kazham ako poveketo se za keja terame ako poveketo se protiv ke ja otkazheme mnogu prosto...

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 ELLIPSIS 4 5 6 7 8 9 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 3 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum