www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Maр 01, 2021 3:32 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON ON LINE SHOP!?
ТемаИспратеноCOLON Вто Дек 20, 2016 9:12 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Пон Дек 05, 2016 2:05 pm
МислењаCOLON 113
Samo kako ideja!
Dali e vozmozno. da. se kreira eden on line shop koj bi bil aktiven preku cela godina na koj bi ponudile povekje sitni i krupni ribarski potrebstini, a del od sredstvata pri kupuvanjeto da se namenski za ribarski aktivnosti(kako poribuvanje). Tuka bi izlegle vo pomos site partneri koi imaat ribarski prodavnici.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ON LINE SHOP!?
ТемаИспратеноCOLON Вто Дек 20, 2016 10:38 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Jул 05, 2013 5:01 pm
МислењаCOLON 621
ljupce НапишиCOLON
Случајно налетав на една страна... Еве колку би коштала една онлајн продавница кај нас... Е сега дали е многу или не, не знам, тоа е на продавачите...

http://www.ukion.mk/shops/
martinMK НапишиCOLON
Пошто сум во бизносот со веб сајтови повеќе од 8 години активен..

Ова што е со месечно / договор на 24 месеци е жива утка..

Зошто..

Затоа што вие купувате лиценца за користење на сервис, вие не купувате сајт.. сите сајтови им изгледаат исто и се хостирани на т.н. клауд сервер..

Утре после 24 месеци ќе ве условат ако сакате да се тргнете од кај нас тогаш платете ни толку пари и ке ви дадеме ХТМЛ верзија на сајтот па чукај си ја од глава.

Второ домејнот се регистрира преку нив.. после истекот на 24 месеци може да ви речат епа чим нејкеш со нас ондак домејнот не го даваме.. или одкупи го за некоја сума пари..

На прв поглед на многу наши клиенти им изгледа многу поефтино одколку да фукне 1200 евра одеднаш за веб шоп, направен според неговите потреби, со уникатен дизајн итн итн итн... да не тупам понатаму..

Вебсајт денеска е потреба не е луксуз..

Тоа што некој клиент го добива е
веб сајт со шопинг карт со комплетен провајдер за корисници, њузлетер и дистрибуција на новости, медиа пакет, социјални мрежи пакет, со која банка сака да е поврзан, инвоисинг/фактурен/фискален центар итн..

Е сега чини, да лини особено чини времето за изработка на таков систем што е одприлика одолу 65 работни денови..
...

Од друга страна, онаа идеа на онлајн верхаус (магацин) со производи како во Бугарија е многу профитабилна секција и додаток на една продавница.. Иако сите производи ги нема на лагер има снабдувачи кој ги имаат на лагер и испраќаат кон крајниот купувач..

Ако погледнеме малку по опширно, како што кажа Сашо и не сме некој чурук пазар.. ама имаме змија во џебот за маркетинг, реклама и прогрес во бизнисот..


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ON LINE SHOP!?
ТемаИспратеноCOLON Вто Дек 20, 2016 11:06 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Пон Дек 05, 2016 2:05 pm
МислењаCOLON 113
znaci e mnogu izvodlivo, dokolku se zdruzat nekolku ribarski prodavaci i svoite proizvodi gi plasiraat tamu i del od zarabotkata da se prenameni za aktivnosti. Bi imale kjar i federacija i zdruzenie. itn.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ON LINE SHOP!?
ТемаИспратеноCOLON Вто Дек 20, 2016 12:10 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Нед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON 6059
ЛокацијаCOLON Скопје - Кисела Вода
Повеќе продавници , еден сајт ... тоа е преоптимистички дури и за мене :D :D :D

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ON LINE SHOP!?
ТемаИспратеноCOLON Вто Дек 20, 2016 12:35 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Пон Дек 05, 2016 2:05 pm
МислењаCOLON 113
ne mislev da site tie go mideriraat sajtot, no da imaat bliska sorabotka da. moze sekoj da oglasi za prodazba so so napomena da receme 5% od sumata ide za iks nekoja si akcija aktivnost.Moderatorite koga kje naplatat kje im prfrlat parite na niv minus procentot za aktivnosta. ili taka nesto. :)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ON LINE SHOP!?
ТемаИспратеноCOLON Вто Дек 20, 2016 12:37 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Пон Дек 05, 2016 2:05 pm
МислењаCOLON 113
za pocetok toa moze da bide i nekoj FB profil preku koj kje se oglasuvaat za prodazba i istiot bi obezbedil dostava.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ON LINE SHOP!?
ТемаИспратеноCOLON Вто Дек 20, 2016 1:17 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLON Нед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON 5485
Im otvaras vojna...
Mene iskteno smesna mi e ideata....
Ne im treba sajt eve istiot nas sajt neka go iskoristat i forumot.. Duri i na fb ke im postirame...
Tesko e da se dojde do dogovor.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ON LINE SHOP!?
ТемаИспратеноCOLON Вто Дек 20, 2016 1:41 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Jул 05, 2013 5:01 pm
МислењаCOLON 621
Тешко изводлива идеа... За во Скопје може да, ама надвор од Скопје многу тешко... Имав случаи со неколку продавачи кои не сакаа да излезат „ У Сусрет“ за неколку порачки... Од некои добив фер и коректни одговори дека не е изводливо за жал, некои ме откачија едноставно со еден куп смешни причини зошто тоа не би било изводливо и што се би требало попатно плус да платам, само за да ми пратат по карго, а имаше и случаи каде што ми праќаа и нешто што не го ни бев порачал, сосема трето, а имаше и такви што дури не се ни мачеа барем да ми одговорат на мејл... Така да моето купување овде во Македонија се сведе само на дребулии, ситни потребштини и ништо повеќе...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ON LINE SHOP!?
ТемаИспратеноCOLON Вто Дек 20, 2016 9:47 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON 9475
neznam za ostanatite ama od kaj mak dam-pepi sto se praka sekogas sekade bilo dostaveno tocno kako treba,barem do bratucetmi i ostanatite sto gi znam,a normalno e trosocite za transport da padnata na tvoja smetka ,ti sakas do vratat da ti dojdat..

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ON LINE SHOP!?
ТемаИспратеноCOLON Вто Дек 20, 2016 9:58 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Jул 05, 2013 5:01 pm
МислењаCOLON 621
Со Пепи не сум комуницирал и не можам да кажам нешто за порачки од кај него.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum