www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Maр 01, 2021 9:07 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Оваа тема е заклучена не може повеќе да давате мислења или да ја менувате  [ теми ]  Оди на страна « 1 2 3 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Да бидеме хумани кон емигрантите
ТемаИспратеноCOLON Сре Jун 17, 2015 6:44 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Дек 05, 2013 11:18 am
МислењаCOLON 103
ЛокацијаCOLON Штип
Se soglasuvam deka tie lugje, barem pogolemiot del od niv se osmelile na ovoj cekor NE od sto im bilo ubavo doma pa trgnale na ovoj pat bez cel....NO! ubeden sum deka se zloupotrebuva terminot "emigranti" i nie sea kao treba da glumime gostoprimliva zemja i da gi smetuvame vo hoteli... Sekoj so svojata maka trga! Nas ubavo ni e "doma"? I jas, a veruvam i poveketo od nas vo MK sakaat da ziveat vo Svajcarija, Germanija, Svedska...itn.....ili barem kako tamu so se zivee. Da zastaneme na noze i realno da pogledneme na stvarnosta. Sekoj si trga kade se nasol i kako se snajde vo zivotot. Nasite priliki se nesto podobri od nivnite. Ama sakame podobar zivot za nas i nasite deca, neli?!!. Epa ajde site vo emigracija!!!. Ke ne precekaat so rasireni race vo eu i svetot? NE! Ke ne vratat od kade sme trgnale. Znaci i ovie lugje treba da si se vratat vo maticnite drzavi. Nedaj boze da ostanat tuka pa ke se prasame za nekoja godina koga NASITE!, MOITE deca, ke treba da zapocnat svoj zivot...kakvi ke bidat prilikite togas pokraj ovoj priliv na masa lugje ako gi ugostime. Tesko im e veruvam, ama i nas nikoj ne ne prasuva kako ni e doma? Pozdrav!


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Да бидеме хумани кон емигрантите
ТемаИспратеноCOLON Чет Jун 18, 2015 3:36 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Oкт 28, 2010 1:50 pm
МислењаCOLON 270
ЛокацијаCOLON Staro-Skopje....Cair
Или неможете да ме разберете или нејкете да разберете,единствено Сашо изгледа ме разбра.
Јас на неколку наврати одејки надолу по повардарието наидов на многу ЛУГЕ на кои им требаше помош.Помош во флаширана вода,некоја конзерва....итн...итн.Исто така имаа проблеми од долгото пешачење,имаа рани по нозете.Помошта ја замислував во собирање на флаширана вода,конзерви,аналгини,бивацин за рани....хидроген за испирање....ама очигледно не ме разбравте...или нејкете да разберете ....а пишував Македонски.Не барав од вас да филозофираме од каде се....кој се ...какви се....и кој е крив за нивната и нашата ситуација.Јас барав само идеа и начин како ние како обични луге можеме да помогнеме на луге кои се на мака....и ништо друго!!
Да Борис,во право си...црвениот крст си ја врши својата работа....но по социјалниве мрежи редовно имаат барање за волонтери за достава на помош....а јас сам се понудив ако нешто собереме,јас самиот ке се растрчав и ке доставев на мој трошок.....
Се на се,ви благодарам....иако ова пропадна.
П.с...до Васил...Василе мојот смешко во постот беше само контра реплика кон младиот риболовец....а Софија не е ништо подобра ни полоша од Скопје....познато ми е!!!
Јас донирав....а за мене...после постов.....тоа е сега најважно!!! :papa:

_________________
HORTIKULTURNO UREDUVANJE NA DVORNI POVRSINI
[ img ]
http://www.facebook.com/gradinarskicentarpinars.skopje


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Да бидеме хумани кон емигрантите
ТемаИспратеноCOLON Чет Jун 18, 2015 5:03 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Чет Дек 01, 2011 11:07 am
МислењаCOLON 297
Хумано е да се помогне на мигрантите(за мене не се мигранти туку бегалци од војни), нема збор околу тоа, ама уште похумано е да се запрат војните и тероризмот таму па никој нема да мигрира ако му е арно дома. Да сигурно ќе живее поскромно отколку на запад, ама ќе е на свое, а не да биде и тој/таа и нивните деца предмет за сожалување во западните земји, па соодветно така да ги третираат, значи нееднакво. Тоа потоа раѓа и други проблеми и на крај го имаме за резултат Чарли Хебдо.
Македонија не може да постапи поинаку освен како Унгарија доколку ја затвори границата за мигрантите, не треба да се правиме поголеми европјани од ЕУ.
И на крај, старата кинеска поговорка вели, ако сакаш некого да го нахраниш, дај му риба, а ако сакаш тој да живее, научи го да лови риба.


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Да бидеме хумани кон емигрантите
ТемаИспратеноCOLON Чет Jун 18, 2015 5:28 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Нед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON 3505
Секој си ги гледа проблемите од свој агол. Маќедонија е мала земја и не е интересна за бегалците во однос на останување во неа па гледат колку е возможно да ја поминат и да влезат во соседна Србија и да продолжат кон непознатото.
Колега очигледно не ме разбра кога напишав да дојдеш да видиш што се случува тука.
Соочени сме со секојдневни насилства од неконтролираните бегалци, кражби колку ти душа сака, пред некој ден избодено со нож момче кое со пријателката се прибирале дома, синоќа испративме пет патролни коли каде актери беа повторно бегалците!
Не го посакувам тоа да му се случи на Скопје, а и нема како, нивна цел е ветената за нив некоја од земјите на Западот!
Очигледно Тие кои го создадоа овој бран на бегалци веќе најдоа решение за проблемот кој за жал е многу непопуларен- протерување, но каде!
Абе да не е човек во нивна кожа, за жал!


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Да бидеме хумани кон емигрантите
ТемаИспратеноCOLON Чет Jун 18, 2015 7:40 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Oкт 28, 2010 1:50 pm
МислењаCOLON 270
ЛокацијаCOLON Staro-Skopje....Cair
Колеги ....никако да се разбереме,иако сте во право,јас замолив без политички анализи.Битно за мене беше да се помогне колку толку....ама не ја постигнав целта...за жал.Очигледно е дека и ние сме забегале со гостопримливоста и хуманоста која е со вроден ген во секој од нас.Само.....очигледно сме мутирале во нешто чудно.
Може клуч на темава.

_________________
HORTIKULTURNO UREDUVANJE NA DVORNI POVRSINI
[ img ]
http://www.facebook.com/gradinarskicentarpinars.skopje


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Да бидеме хумани кон емигрантите
ТемаИспратеноCOLON Чет Jун 18, 2015 7:51 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Нед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON 6059
ЛокацијаCOLON Скопје - Кисела Вода
Џеко , кој разбра разбра , кој не ... тоа е тоа ;)

чисто информативно ... во понеделникот , курирот од мојата компанија остави 10 пакети вода на патарината на Миладиновци и 10 пакета вода на патарината пред Куманово
ги замоли луѓето од наплатна да им даваат вода на емигрантите ....

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Да бидеме хумани кон емигрантите
ТемаИспратеноCOLON Чет Jун 18, 2015 9:40 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON 9475
Znaete koga ke bidam human,koga ke nemame siromastija i beda tuka kaj nas.
Site se zapnale za begalcite,pa so istite pari ke nahranat eden kup semejstva-makedonci koi ziveat od den za den.Sto ovie sto tranzitiraat imaat pogolemo pravo??
KOja gostoprimlivost bre???? da da mi dojde doma sekako,ostanato prvo doma rascisti si go dvorot a posle gledaj kaj komsijata
zalosno e kolku mnogu semejstva ima sto nemaat leb da jadat,ili decata nemozat ni vo skolo da gi pratat a ako gi pratat nemaat pari ni za tetratki da im kupat,
ama ne,nie ke donirame na begalcite oti nemale.

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Да бидеме хумани кон емигрантите
ТемаИспратеноCOLON Чет Jун 18, 2015 9:45 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Jун 15, 2011 3:06 pm
МислењаCOLON 1998
Таквите загрозени семејства треба да ги штити Република Македонија, но во Република Македонија око не им трепнува за таквите. Мигрантите се надолжни жртви на транзиција, тие сакаат само да ја преминат нашата држава која денес изгласа закон за нив и да го продолжат патот свој.

Тоа се фамилии, деца кои бегаат од сабјите на ИСИС, никој не би посакал да е на нивно место.
Сочуство за нив. Помагаме колку можеме.

Во дворот на Македонија не е ништо средено 20 години.


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Да бидеме хумани кон емигрантите
ТемаИспратеноCOLON Чет Jун 18, 2015 11:06 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Дек 05, 2013 11:18 am
МислењаCOLON 103
ЛокацијаCOLON Штип
ne daj boze da se desi nekoj incident pokraj vardarot so niv...mislam so niv i nas kolega so otisol na cekanje pokraj reka...vo stilot kako so Vasil napisa. e togas ke se :tafta:


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Да бидеме хумани кон емигрантите
ТемаИспратеноCOLON Пет Jун 19, 2015 12:11 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Oкт 28, 2010 1:50 pm
МислењаCOLON 270
ЛокацијаCOLON Staro-Skopje....Cair
howitz НапишиCOLON
Таквите загрозени семејства треба да ги штити Република Македонија, но во Република Македонија око не им трепнува за таквите. Мигрантите се надолжни жртви на транзиција, тие сакаат само да ја преминат нашата држава која денес изгласа закон за нив и да го продолжат патот свој.

Тоа се фамилии, деца кои бегаат од сабјите на ИСИС, никој не би посакал да е на нивно место.
Сочуство за нив. Помагаме колку можеме.

Во дворот на Македонија не е ништо средено 20 години.
Паметна и реална проценка на ситуацијата....секоја чест до тебе колега.
Останативе постови бездушни и себични.
П.с...во основно училиште имав една наставничка која користеше една добра фраза...."некогаш изгледате попаметни....кога молчите"
КЛУЧ НА ТЕМАВА.....МОЛАМ

_________________
HORTIKULTURNO UREDUVANJE NA DVORNI POVRSINI
[ img ]
http://www.facebook.com/gradinarskicentarpinars.skopje


Кон врв
 
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Оваа тема е заклучена не може повеќе да давате мислења или да ја менувате  [ теми ]  Оди на страна « 1 2 3 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 2 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum