www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Maр 01, 2021 8:07 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Оваа тема е заклучена не може повеќе да давате мислења или да ја менувате  [ теми ]  Оди на страна 1 2 3 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Да бидеме хумани кон емигрантите
ТемаИспратеноCOLON Вто Jун 16, 2015 10:42 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Oкт 28, 2010 1:50 pm
МислењаCOLON 270
ЛокацијаCOLON Staro-Skopje....Cair
Би сакал да започнеме со една хумана акција.Ние риболовците катадневно гледаме што се случува по автопатот Скопје-Гевгелија,луѓе емигранти кои се максимално истоштени транзитираат низ нашава земја.Ќе ве замолам да најдеме некаков начин макар и со мала помош(парична,во прехранбени артикли или било што друго)да ја покажеме нашата хуманост.Ве молам колеги дајте идеја како да ја оствариме....за достава на помошта се нудам самиот со мој сопствен превоз.....Однапред благодарам

_________________
HORTIKULTURNO UREDUVANJE NA DVORNI POVRSINI
[ img ]
http://www.facebook.com/gradinarskicentarpinars.skopje


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Да бидеме хумани кон емигрантите
ТемаИспратеноCOLON Вто Jун 16, 2015 11:20 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Пет Јан 25, 2013 4:27 pm
МислењаCOLON 185
Dzeko НапишиCOLON
Би сакал да започнеме со една хумана акција.Ние риболовците катадневно гледаме што се случува по автопатот Скопје-Гевгелија,луѓе емигранти кои се максимално истоштени транзитираат низ нашава земја.Ќе ве замолам да најдеме некаков начин макар и со мала помош(парична,во прехранбени артикли или било што друго)да ја покажеме нашата хуманост.Ве молам колеги дајте идеја како да ја оствариме....за достава на помошта се нудам самиот со мој сопствен превоз.....Однапред благодарам
Вчера на пумпата на влез во Куманово, од Црвен крст беа организирани, и делеа вода на луѓето, за греота се

_________________
FxCxRxSx


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Да бидеме хумани кон емигрантите
ТемаИспратеноCOLON Вто Jун 16, 2015 1:07 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Саб Maј 07, 2011 8:16 pm
МислењаCOLON 1249
ЛокацијаCOLON Богданци
Чести патници покрај Паљурци се, често кога ќе ги забележав им давав вода, леб и по некоја конзерва за јадење...Се додека еден не се поткачив на едно ридче на стотина метри од местото кај што ловам и видов дека го направиле депонија, тоа да ти било како логор за илегалци, одтогаш кога ќе ги видам се јавувам во гранична, секундарно ги црпкаат... :D


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Да бидеме хумани кон емигрантите
ТемаИспратеноCOLON Сре Jун 17, 2015 10:54 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Oкт 28, 2010 1:50 pm
МислењаCOLON 270
ЛокацијаCOLON Staro-Skopje....Cair
Аман де....до таму ли сме стигнале....никој ништо?!
:cry: :confused: ........ :oops: :oops: :oops:

_________________
HORTIKULTURNO UREDUVANJE NA DVORNI POVRSINI
[ img ]
http://www.facebook.com/gradinarskicentarpinars.skopje


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Да бидеме хумани кон емигрантите
ТемаИспратеноCOLON Сре Jун 17, 2015 10:59 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Oкт 28, 2010 1:50 pm
МислењаCOLON 270
ЛокацијаCOLON Staro-Skopje....Cair
Млад риболовец.....со јавувањето во погранична мнооогу си помогнал....секоја чест кон тебе,сега ги однеле во Гази Баба во буквален логор..... :D ...посмешно неможе да биде!!!?

_________________
HORTIKULTURNO UREDUVANJE NA DVORNI POVRSINI
[ img ]
http://www.facebook.com/gradinarskicentarpinars.skopje


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Да бидеме хумани кон емигрантите
ТемаИспратеноCOLON Сре Jун 17, 2015 11:08 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Нед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON 3505
Dzeko НапишиCOLON
Млад риболовец.....со јавувањето во погранична мнооогу си помогнал....секоја чест кон тебе,сега ги однеле во Гази Баба во буквален логор..... :D ...посмешно неможе да биде!!!?
Џеко убаво е малку пореално да гледаш на работите.Тие луѓе навистина се на мака но се влезени илегално во МК па нормално е да се приберат на едно место или лошата опција протерување од државата.
ПС. а ако ти е до смеење повели дојди до Софија да те прошетам малку да не кажам во строгиот центар на градот, ќе се скинеш од смеење!


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Да бидеме хумани кон емигрантите
ТемаИспратеноCOLON Сре Jун 17, 2015 11:12 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11614
ЛокацијаCOLON Скопје
Некa бидaт хумaни oд aмерикaнскaтa и бритaнскaтa aмбaсaдa, тие ги нaпрaвијa мигрaнти.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Да бидеме хумани кон емигрантите
ТемаИспратеноCOLON Сре Jун 17, 2015 11:31 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Oкт 28, 2010 1:50 pm
МислењаCOLON 270
ЛокацијаCOLON Staro-Skopje....Cair
Филипе .....постов мој не е политички,немој те молам!Се работи за човечки судбини,ни криви ни должни се.Баш затоа што горенаведените од твоја страна се виновници,ке се сложиме дека се недолжни.Затоа и го постирав како хуман гест од наша страна.....уште еднаш те замолувам батали политика,ако можеш помогни ако не ....не одмагај.

_________________
HORTIKULTURNO UREDUVANJE NA DVORNI POVRSINI
[ img ]
http://www.facebook.com/gradinarskicentarpinars.skopje


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Да бидеме хумани кон емигрантите
ТемаИспратеноCOLON Сре Jун 17, 2015 12:19 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON 8360
ЛокацијаCOLON Skopje
Treba da se pomogne na sekoj vo nevolja.
Bez razlika na politiki i religii.

Da se nadevame deka so noviot Zakon so koj se dozvoluva trodneven tranzit niz nasava drzava ke se ovozmozi nepreceno minuvanje na emigrantite.

A jas licno ke im pomognam kolku sto mozam zatoa sepak se luge i se raboti za covecki sudbini. Makata gi naterala.

_________________
[ img ]


Кон врв
 
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Да бидеме хумани кон емигрантите
ТемаИспратеноCOLON Сре Jун 17, 2015 3:28 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON 4638
ЛокацијаCOLON Skopje
Dzeko убава ти е хуманата идеја НО
Лицето, т.е групата на која и треба помош во случајов не е статична, не е иста и постојано се менува. За било која хуманистичка акција треба да се знае на кој се помага, каде и како да му се помогне, а во случајов тоа се луѓе кои постојано влегуваат во земјава, гледаат што побрзо и полесно да излезат и тоа е тоа, едни поминуваат, други доаѓаат, постојано транзитираат, пешки, по возови, со точаци, по Вардар и по какви не канали. Ако сакаш да ги најдеш треба да се поставиш како пункт на релациите кои патуваат, или по возовите или незнам каде....тоа ако не се лажам го прави Црвен Крст и ако некој сака да помогне треба да помага во Црвениот Крст. Во исто време ако некаде ги сретнеме по риба или било каде, како што рекоа претходно некои колеги, може да им дадеме храна, вода, да не им штетиме и пријателски да ги поздравиме.....јас не разбирам како на друг начин може организирано да им помогнеме ние од рибарскиов форум


Кон врв
 
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Оваа тема е заклучена не може повеќе да давате мислења или да ја менувате  [ теми ]  Оди на страна 1 2 3 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum